Forum Despre Rulote - Comunitatea rulotistilor amatori si cu chef de vorba!
Terasa/ Cortul rulotei - Versiune listare

+- Forum Despre Rulote - Comunitatea rulotistilor amatori si cu chef de vorba! (https://www.despre-rulote.ro)
+-- Forum: Discutii cu si despre rulote! (https://www.despre-rulote.ro/forum-6.html)
+--- Forum: Sfaturi Tehnice (https://www.despre-rulote.ro/forum-7.html)
+---- Forum: Sfaturi Tehnice - Diverse sfaturi rulote, autorulote, proiecte, masini (https://www.despre-rulote.ro/forum-40.html)
+---- Subiect: Terasa/ Cortul rulotei (/thread-429.html)

Pagini: 1 2


RE: Terasa/ Cortul rulotei - Marius Rotaru - 10-03-2016

Il poti inlocui cu furtun, cablu electric, cablu de antena samd  Ideea e ca iti trebuie un produs care sa fie flexibil dar sa nu se comprime.
Deci, doar imaginatia e limita Big Grin


RE: Terasa/ Cortul rulotei - SERGHEIDIN - 05-29-2017

Orice chestie flexibila cum  a spus si Marius este foarte buna ...dar sa nu fie mai mare in diametru de 6 mm.

   Eu am modificat ieri niste bete recuperate de la doua  suporturi (umerase )  de haine ,din acelea pe roti, scheletice si am obtinut doua bete extensibile numai bune pentru terasa rulotei .Terasa care  va fi croita si cusuta azi.Material- prelata sintetica albatra,o stie toata lumea .Daca iese frumos  voi face update cu un material textil .

   M-a apucat asa ,,nervul" pe la ora 14 cand am vazut pe net ca o terasa simpla  (doua bete si o panza ) din comertul capitalist  imi va ridica  valoarea rulotei cu cel putin 10 % .


RE: Terasa/ Cortul rulotei - flavius ivan - 06-20-2017

(05-29-2017, 01:35 PM)SERGHEIDIN A scris: Orice chestie flexibila cum  a spus si Marius este foarte buna ...dar sa nu fie mai mare in diametru de 6 mm.

   Eu am modificat ieri niste bete recuperate de la doua  suporturi (umerase )  de haine ,din acelea pe roti, scheletice si am obtinut doua bete extensibile numai bune pentru terasa rulotei .Terasa care  va fi croita si cusuta azi.Material- prelata sintetica albatra,o stie toata lumea .Daca iese frumos  voi face update cu un material textil .

   M-a apucat asa ,,nervul" pe la ora 14 cand am vazut pe net ca o terasa simpla  (doua bete si o panza ) din comertul capitalist  imi va ridica  valoarea rulotei cu cel putin 10 % .

Ce ai folosit pentru a intra pe sina? Cu ce/cum ai cusut prelata?


RE: Terasa/ Cortul rulotei - SERGHEIDIN - 06-20-2017

(06-20-2017, 01:13 PM)flavius ivan A scris:
(05-29-2017, 01:35 PM)SERGHEIDIN A scris: Orice chestie flexibila cum  a spus si Marius este foarte buna ...dar sa nu fie mai mare in diametru de 6 mm.

   Eu am modificat ieri niste bete recuperate de la doua  suporturi (umerase )  de haine ,din acelea pe roti, scheletice si am obtinut doua bete extensibile numai bune pentru terasa rulotei .Terasa care  va fi croita si cusuta azi.Material- prelata sintetica albatra,o stie toata lumea .Daca iese frumos  voi face update cu un material textil .

   M-a apucat asa ,,nervul" pe la ora 14 cand am vazut pe net ca o terasa simpla  (doua bete si o panza ) din comertul capitalist  imi va ridica  valoarea rulotei cu cel putin 10 % .

Ce ai folosit pentru a intra pe sina? Cu ce/cum ai cusut prelata?

Conductor electric de 6 m in diametru (confiscat de la un aspirator).
Am cusut o banda din material textil (in genul acelor benzi care se pun la tiv la pantaloni)  gen ,,tiv"  pentru cunoscatori,pentrui a asigura canalul de introducere a cablului si partea ramasa ,dreapta am cusut-o de prelata .


RE: Terasa/ Cortul rulotei - flavius ivan - 06-20-2017

(06-20-2017, 02:51 PM)SERGHEIDIN A scris:
(06-20-2017, 01:13 PM)flavius ivan A scris:
(05-29-2017, 01:35 PM)SERGHEIDIN A scris: Orice chestie flexibila cum  a spus si Marius este foarte buna ...dar sa nu fie mai mare in diametru de 6 mm.

   Eu am modificat ieri niste bete recuperate de la doua  suporturi (umerase )  de haine ,din acelea pe roti, scheletice si am obtinut doua bete extensibile numai bune pentru terasa rulotei .Terasa care  va fi croita si cusuta azi.Material- prelata sintetica albatra,o stie toata lumea .Daca iese frumos  voi face update cu un material textil .

   M-a apucat asa ,,nervul" pe la ora 14 cand am vazut pe net ca o terasa simpla  (doua bete si o panza ) din comertul capitalist  imi va ridica  valoarea rulotei cu cel putin 10 % .

Ce ai folosit pentru a intra pe sina? Cu ce/cum ai cusut prelata?

Conductor electric de 6 m in diametru (confiscat de la un aspirator).
Am cusut o banda din material textil (in genul acelor benzi care se pun la tiv la pantaloni)  gen ,,tiv"  pentru cunoscatori,pentrui a asigura canalul de introducere a cablului si partea ramasa ,dreapta am cusut-o de prelata .

Multumesc!


Terasa/ Cortul rulotei - SERGHEIDIN - 07-14-2017

Asta este ,,minunea" home made.Ieftina,usor de instalat,material ieftin si disponibil.Construita din ,,resturi".Stiu,nu este frumoasa dar nici a tiganie nu arata.Atat am putut la prima....urmatoarea va fi spre profi cu laterala etc [Imagine: 0cb862f3deaa7d17c8c3281e108290de.jpg][Imagine: 9bd4244f40b081488d3e4d199a916de8.jpg][Imagine: b1a02aa6197ef61bdc7497518734d603.jpg]

Trimis de pe al meu A5_Quad folosind Tapatalk


RE: Terasa/ Cortul rulotei - Cristi - 07-14-2017

E chiar ok!