Forum Despre Rulote - Comunitatea rulotistilor amatori si cu chef de vorba!
Informatii rute - Versiune listare

+- Forum Despre Rulote - Comunitatea rulotistilor amatori si cu chef de vorba! (https://www.despre-rulote.ro)
+-- Forum: Discutii diverse (https://www.despre-rulote.ro/forum-23.html)
+--- Forum: Diverse (https://www.despre-rulote.ro/forum-28.html)
+--- Subiect: Informatii rute (/thread-447.html)

Pagini: 1 2 3


Informatii rute - Cristi - 07-11-2016

Doresc sa intreb colegii rulotisti din zonele prin care doresc sa trec in perioada concediului daca stiu starea drumurilor.

Traseul meu este:

1. Navodari - Murighiol
2. Murighiol - Camperland (Darmanesti)
3. Darmanesti - Voronet
4. Voronet - Praid
5. Praid - Fagaras

Va rog sa imi spuneti care este cel mai practicabil drum pe care il cunoasteti, va multumesc!


RE: Informatii rute - CornelRadulescu - 07-11-2016

Salut Cristi,
In principiu drumurile sunt bune in Dobrogea. Daca pleci din Navodari prin Corbu, drumul este putin mai rau (cateva denivelari, cateva gropi) dar destul de bun. Daca pleci pe drumul normal, spre Tulcea, prin Baia, Babadag, drumul e ca'n palma. 
Daca ajungi in Tulcea, spre Murighiol, la fel drumul este super ok. 
Oricum tinem legatura, sper sa ne vedem in camping si fac cinste cu o plimbare cu barca. Berea o dati voi!


RE: Informatii rute - Cristi - 07-11-2016

Bun! Primul tronson e stabilit. La fel și berea! Smile

Sent from my SM-N920C using Tapatalk


RE: Informatii rute - barsan.doru - 07-12-2016

De la Praid la Fagaras eu am folosit traseul cu albastru din link.
Este o portiune cu ceva dealuri si cateva denivelari intre Valeni si Sanpaul dar in rest e Ok.
Drum judetean asfaltat, neaglomerat.
Varianta a doua de traseu e de asemenea OK, ai si drum european, insa din Rupea continua spre Hoghiz sa nu mergi spre Dacia.
https://www.google.ro/maps/dir/Praid+537240/F%C4%83g%C4%83ra%C8%99,+Bra%C8%99ov+County/@45.9810212,25.1907189,11.25z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x474afe47ac08ff25:0x8263ef5dd69870a8!2m2!1d25.1272723!2d46.5553429!1m5!1m1!1s0x474ca17a522c365d:0x31fbe83c03049c54!2m2!1d24.9730954!2d45.8416403


RE: Informatii rute - Ciprian Rosca - 07-12-2016

1. Navodari - Murighiol -Tine drumul spre Tulcea,in Babadag intra prin oras ca centura e varza.De la Tulcea te duci la Murighiol .Nu o lua pe scurtatura de la Babadag ca rupi rulota.
2. Murighiol - Camperland (Darmanesti)- Murighiol -Galati drumul este bun mai putin cei 12km inainte de Bac.Galati - Tecuci drumul este cam aglomerat ,multe localitati ,soseaua cu ceva denivelari.In Tecuci sa o iei pe centura ca au pus in oras niste limitatoare de viteza inalte(eu am atins moverul).De la Tecuci la Darmanesti drumul este bun.
3. Darmanesti - Voronet Eu as merge prin Bacau -Roman-Gura Humorului,ceva mai lung ,dar asfaltul este incomparabil mai bun decat drumul direct prin Roznov -Tg.Neamt
4. Voronet - Praid -Aici cam complicat ..este portiunea intre Gura Humorului si Coada Lacului care e rea in draci.Recomand prin Vatra Dornei
5. Praid - Fagaras Decat sa mergi prin Odorheiul Secuiesc si sa mergi mult prin munte mai bine prin Sovata-Balauseri - si pe urma pe E60(drum super bun).
Drumuri frumoase si concediu placut.


RE: Informatii rute - Cristi - 07-12-2016

Ciprian, iti mulțumesc!

Sent from my SM-N920C using Tapatalk


RE: Informatii rute - Ciprian Rosca - 07-12-2016

La Darmanesti fa traseul :zona Tg.Ocna plus Valea Uzului


RE: Informatii rute - CornelRadulescu - 07-13-2016

Salut Ciprian, nu stiu de cand n-ai mai fost pe scurtaturi spre Murighiol, dar intre timp s-au asfaltat, deci pe oriunde te-ai duce e ok.
Oricum preferabil e sa vii prin Tulcea si merg si eu sa va "arat calea".

Si da, Cristi, de la Garvan la Bratianu, inainte de trecerea bac la Galati, drumul e crunt...niste marlani...asa a fost mai mereu.


RE: Informatii rute - barsan.doru - 07-13-2016

(07-13-2016, 05:31 AM)CornelRadulescu A scris: Salut Ciprian, nu stiu de cand n-ai mai fost pe scurtaturi spre Murighiol, dar intre timp s-au asfaltat, deci pe oriunde te-ai duce e ok.
Oricum preferabil e sa vii prin Tulcea si merg si eu sa va "arat calea".

Si da, Cristi, de la Garvan la Bratianu, inainte de trecerea bac la Galati, drumul e crunt...niste marlani...asa a fost mai mereu.

Sa inteleg ca traseul Babadag, Enisala......Sabangia......Iazurile........Murighiol este OK.
As vrea sa urc de la Costinesti pana la Laguna Albastra si n-as vrea sa merg pana la Tulcea.
Mersi


RE: Informatii rute - CornelRadulescu - 07-13-2016

Da Doru e ok. Poti merge fara griji. Sau daca nu vrei sa ajungi la Babadag poti merge spre Jurilovca si apoi Enisala....la fel drumul e ok.