Forum Despre Rulote - Comunitatea rulotistilor amatori si cu chef de vorba!
Conversie autoutilitara Iveco in autorulota - Versiune listare

+- Forum Despre Rulote - Comunitatea rulotistilor amatori si cu chef de vorba! (https://www.despre-rulote.ro)
+-- Forum: Discutii cu si despre rulote! (https://www.despre-rulote.ro/forum-6.html)
+--- Forum: Conversii, modificari, imbunatatiri - rulote si autorulote (https://www.despre-rulote.ro/forum-43.html)
+--- Subiect: Conversie autoutilitara Iveco in autorulota (/thread-696.html)

Pagini: 1 2 3


Conversie autoutilitara Iveco in autorulota - Mihai Gabriela - 04-30-2017

Buna ziua,
Ati putea sa ma ajutati va rog cu cateva imformatii legate de RAR/ITP/Impozit/ Politie/Vama/ omologarea tuturor utilitatilor (geamuri extra, butelia de gaz, panoul solar etc.) pentru un campervan?
Am cumparat de curand o autoutilitara Iveco din Germania pe care vreau sa o transform in autorulota. Am fost zilele trecute la RAR si mi s-a spus ca trebuie sa vorbesc cu un carosier ca sa fac transformarea, apoi el v-a trimite proiectul la RAR ca sa il aprobe si apoi sa platesc in jur de 1000 de lei ca sa fac omologarea la RAR, insa nu am intrebat daca o pot lasa autoutilitara si sa fac conversia...Poate reusiti sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:

1. in situatia in care aleg sa transform o duba in campervan voi intampina vreo problema din partea autoritatilor daca nu voi omologa auto in categoria M?
2. stiu ca itp-ul pt dube se face anual, ce se inampla daca sunt plecata din tara pt o perioada mai mare de 1 an?
3. in UE daca verifica actele dubei si observa ca masina este defapt un campervan pot avea probleme?
4. In legatura cu RCA-ul, impozite etc. este mai avantajos autorulota decat autoutilitara?


Momentan sunt un pic confuza si nu stiu exact ce decizie dpdv legal si financiar ar fi mai bine sa iau..

Multumesc!
O zi frumoasa,


RE: Conversie autoutilitara Iveco in autorulota - e-1 - 05-07-2017

1. in situatia in care aleg sa transform o duba in campervan voi intampina vreo problema din partea autoritatilor daca nu voi omologa auto in categoria M?
Poti folosi autoutilitara incarcata cu mobilierul si accesoriile autorulotei fara probleme. Singura problema ar putea fi  cu dotarile exterioare neomologate (panouri solare, marchiza etc).
2. stiu ca itp-ul pt dube se face anual, ce se inampla daca sunt plecata din tara pt o perioada mai mare de 1 an?
Nu intereseaza pe nimeni ca esti plecat din tara, trebuie sa prezinti ITP valabil la fiecare control. 
3. in UE daca verifica actele dubei si observa ca masina este defapt un campervan pot avea probleme?
Vezi raspunsul la intrebarea 1, chiar mai putine riscuri decat in Romania (in Europa circula multe autoutilitare transformate in regie proprie si neomologate).
4. In legatura cu RCA-ul, impozite etc. este mai avantajos autorulota decat autoutilitara?
Per total, mai avantajos autorulota: RCA aproape jumate decat la autoutilitara, ITP la 2 ani, in loc de 1 an, impozit aproximativ egal, rovinieta 120 lei in loc de 450 (aproximativ).


RE: Conversie autoutilitara Iveco in autorulota - cica ovidiu - 05-18-2017

As mentiona si eu ceva (daca ajuta !)
Sunt dupa cum se stie in proces de conversie al unei autoutilitare in camper.
Am avut surpriza placuta  ca la RAR ,odata cu omologarea ,identificarea si itp sa constat ca nimeni nu s-a legat de troliu(mi l-a si trecut in cartea de identitate),nici de Omnistore ,nici de cele 2 trape din plafon si nici de cele 3 rezervoare suplimentare de combustibil.


RE: Conversie autoutilitara Iveco in autorulota - SERGHEIDIN - 05-18-2017

Singura problema poate aparea la ITP daca o cantaresc...in rest NU am nevoie de hartie de la un ,,carosier" autorizat pentru ca nu modific nimic,nr de locuri,inaltare ..etc .Singurele lucruri care se schimba sunt ,,greutatile" ...modificari ce nu costa mai mult de 800 lei la RAR.

De ce am mobilier in interior ? Pai este simplu : transport mobilier pentru rulote  :))
De ce este mobilierul montat si prins de pereti? --Simplu ,sa nu cada in timpul transportului.
De ce ai o saltea in masina ,sau wc ? Simplu : ,,ete deaia" .

Cred ca suflam in iaurt si nu vad de ce !

Mobilierul din rulota actuala tare imi este ca se va muta peste ceva ani intr-un van.Nu de alta dar sa dau 20000 euro pe o autorulota de varsta mea (cum vad ca se vehiculeaza pe ici pe colo) ....poate sa imi ia Dumnezeu mintile.


RE: Conversie autoutilitara Iveco in autorulota - Mihai Gabriela - 05-18-2017

(05-07-2017, 08:32 PM)e-1 A scris: 1. in situatia in care aleg sa transform o duba in campervan voi intampina vreo problema din partea autoritatilor daca nu voi omologa auto in categoria M?
Poti folosi autoutilitara incarcata cu mobilierul si accesoriile autorulotei fara probleme. Singura problema ar putea fi  cu dotarile exterioare neomologate (panouri solare, marchiza etc).
2. stiu ca itp-ul pt dube se face anual, ce se inampla daca sunt plecata din tara pt o perioada mai mare de 1 an?
Nu intereseaza pe nimeni ca esti plecat din tara, trebuie sa prezinti ITP valabil la fiecare control. 
3. in UE daca verifica actele dubei si observa ca masina este defapt un campervan pot avea probleme?
Vezi raspunsul la intrebarea 1, chiar mai putine riscuri decat in Romania (in Europa circula multe autoutilitare transformate in regie proprie si neomologate).
4. In legatura cu RCA-ul, impozite etc. este mai avantajos autorulota decat autoutilitara?
Per total, mai avantajos autorulota: RCA aproape jumate decat la autoutilitara, ITP la 2 ani, in loc de 1 an, impozit aproximativ egal, rovinieta 120 lei in loc de 450 (aproximativ).

Multumesc pentru raspuns! Am decis sa o las autoutilitara si sa ma duc la RAR cu ea inainte sa-i fac modificarile majore.


RE: Conversie autoutilitara Iveco in autorulota - whitedrakkar - 03-13-2019

(05-18-2017, 09:19 PM)Mihai Gabriela A scris:
(05-07-2017, 08:32 PM)e-1 A scris: 1. in situatia in care aleg sa transform o duba in campervan voi intampina vreo problema din partea autoritatilor daca nu voi omologa auto in categoria M?
Poti folosi autoutilitara incarcata cu mobilierul si accesoriile autorulotei fara probleme. Singura problema ar putea fi  cu dotarile exterioare neomologate (panouri solare, marchiza etc).
2. stiu ca itp-ul pt dube se face anual, ce se inampla daca sunt plecata din tara pt o perioada mai mare de 1 an?
Nu intereseaza pe nimeni ca esti plecat din tara, trebuie sa prezinti ITP valabil la fiecare control. 
3. in UE daca verifica actele dubei si observa ca masina este defapt un campervan pot avea probleme?
Vezi raspunsul la intrebarea 1, chiar mai putine riscuri decat in Romania (in Europa circula multe autoutilitare transformate in regie proprie si neomologate).
4. In legatura cu RCA-ul, impozite etc. este mai avantajos autorulota decat autoutilitara?
Per total, mai avantajos autorulota: RCA aproape jumate decat la autoutilitara, ITP la 2 ani, in loc de 1 an, impozit aproximativ egal, rovinieta 120 lei in loc de 450 (aproximativ).

Multumesc pentru raspuns! Am decis sa o las autoutilitara si sa ma duc la RAR cu ea inainte sa-i fac modificarile majore.

Gabriela, oare poti sa ne spui ce ai mai reusit sa faci cu conversia? Ce ai aflat la RAR?


RE: Conversie autoutilitara Iveco in autorulota - George - 03-13-2019

(05-18-2017, 08:48 PM)SERGHEIDIN A scris: Mobilierul din rulota actuala tare imi este ca se va muta peste ceva ani intr-un van.Nu de alta dar sa dau 20000 euro pe o autorulota de varsta mea (cum vad ca se vehiculeaza pe ici pe colo) ....poate sa imi ia Dumnezeu mintile.

M-am gandit si eu la asta, dar mai am vreo 4-5 ani pana atunci.


RE: Conversie autoutilitara Iveco in autorulota - ciprianeduard - 03-28-2019

In viitor si eu am o astfel de conversie in plan...
Noutati cu evolutia proiectului poti posta?


RE: Conversie autoutilitara Iveco in autorulota - cica ovidiu - 03-29-2019

Daca vorbesti cu initiatorul topicului adica cu mine ,in ce priveste Camila este operationala de mai bine de un an  !
Ultima chestie instalata este un panou solar fotovoltaic semiflexibil mobil de 100 w si un controler solar de 20 A.


RE: Conversie autoutilitara Iveco in autorulota - Cristi - 03-29-2019

Ovidiu, mai da-ne si noua niste poze actuale, te rugam!