Forum Despre Rulote - Comunitatea rulotistilor amatori si cu chef de vorba!
Despre iluzia HHO - Versiune listare

+- Forum Despre Rulote - Comunitatea rulotistilor amatori si cu chef de vorba! (https://www.despre-rulote.ro)
+-- Forum: Discutii diverse (https://www.despre-rulote.ro/forum-23.html)
+--- Forum: Diverse (https://www.despre-rulote.ro/forum-28.html)
+--- Subiect: Despre iluzia HHO (/thread-784.html)

Pagini: 1 2


Despre iluzia HHO - e-1 - 10-02-2017

Nu e prima data cand aud de generatoare HHO, tehnologii ascunse populatiei de catre marile corporatii, functionarea motoarelor pe apa, s.a.m.d. Ca orice inselatorie, se bazeaza pe neatentie, ba chiar pe distragerea acesteia. Las la o parte legile fizice, sunt destul de putini care le-au inteles in scoala, sau mai tarziu... Las la o parte bunul simt, insa as vrea sa apelez la logica: pe praful de afara, pe fondul scumpirii carburantilor si energiei in general, credeti ca cineva ar putea tine ascunse asemenea tehnologii care ne-ar micsora facturile? Azi, aproape fiecare familie are cel putin o masina. Cati dintre prietenii/cunostintele voastre au montat un asemenea dispozitiv pe masina si poate confirma ca economiseste bani?  Generatoarele HHO au aparut in Romania inainte de 2007, totusi nimeni (in afara de venzatori) nu se poate lauda cu ele. 
Se gasesc in piata multe astfel de "economizoare" de energie, magnetice (exeple: aiciaici, generatorul lui Kapanadze si multe altele). Toate sunt inselatorii, singurii care castiga sunt doar vanzatorii. In plus, sifoneaza imaginea cercetatorilor si inventatorilor care cauta solutii alternative de obtinere a enegiei.

Sper ca majoritatea se descurca in limba engleza, daca nu, poate folosi traducatorul de la google:
http://www.nlcpr.com/Deceptions10.php
http://www.aardvark.co.nz/hho_scam.shtml


Haideti sa dezbatem subiectul, sa vedem de ce credem ca functioneaza sau nu, ca merita sau nu investitia. Scriu credem, deoarece ma indoiesc ca cineva detine deja unul si ne-ar poate da date reale.


RE: Despre iluzia HHO - cica ovidiu - 10-03-2017

Poate vanzatorul ridica manusa !!!!


RE: Despre iluzia HHO - e-1 - 10-03-2017

Nu mi-am propus un duel cu vânzătorii,  ci o dezbatere pe acest subiect. 
Vânzătorii (în marea lor majoritate, ca să nu fiu acuzat de generalizare) repetă doar niște informații primite de la producător. Cele mai multe produse sunt prezentate ca inovatoare, ultima tehnologie, revoluționare etc. Mă refer la toate produsele Importate. 
Totuși,  pentru vânzători ar fi cel mai simplu sa facă teste. Oare câți ar avea tăria să prezinte în mod cinstit rezultatele? Intr-o lume guvernată de bani,  eu nu mai am astfel de speranțe.


RE: Despre iluzia HHO - Doru Negru - 10-03-2017

Ca sa iti insel sperantele , iti voi oferi gratuit un set generator spre utilizare o perioada de 3 luni , in schimb tu sa postezi cinstit rezultatele , fiind in cunostinta de cauza , nu ca acum cand cred ca ai citit pe iternet sau ai luat drept exemple comenturile unor habarnisti .

Repet , vreau de la tine comentarii exact al omului care stie despre ce vorbim .


RE: Despre iluzia HHO - George - 10-03-2017

Acum e-1 sa ridice manusa Smile

Deci, cine are o masina pe benzina de pus la bataie ?

Din toata chestia asta eu as vrea sa ies si mai destept, si mai bogat.
Probabil ca nu-i greu SmileSmileSmile


RE: Despre iluzia HHO - Doru Negru - 10-03-2017

Aceste instalatii sunt compatibile pentru motoare  cu orice tip de alimentare cu combustibil , diesel ,benzina , GPL .

Nu se face nici o modificare constructiva la nivelul masinii , foarte usor de instalat .

Foarte mult discutia se invarte in jurul consumului , nu este singurul avantaj , la fel de important este si faptul ca imbunatateste arderea , pastreaza subansamblele din componenta sistemului de admisie evacuare curate , fara depuneri de funingine , cae in cazul motoarelor diesel creaza probleme pe partea de EGR .

Economia de combustibil poate fi intre 15 - 30 % , in functie de instalatia montata si capacitatea motorului . Deasemeni apare si o crestere a puterii , datorita aditiei de hidrogen in mixul de combustibil , precum si surplusului de oxigen ambele rezultate  in urma electrolizei .


RE: Despre iluzia HHO - George - 10-03-2017

Ia baga ceva bun si mult in cont, in avans, ca dupa aia ti le vand eu si la suprapret.
Daca instalatiile fac ce spui tu acolo...


RE: Despre iluzia HHO - e-1 - 10-03-2017

Cred că principalul "pretext" pentru vânzare este economia de carburant. Restul sunt mai greu de cuantificat. Eu am vreo 365000km cu un diesel 1.6 hdi, n-am avut vreodată probleme pe admisie sau evacuare. N-am curățat niciodată valva EGR. 
Mă documentez foarte mult din surse găsite pe internet,  mi-e mult mai ușor decât din cărți tipărite. Mă străduiesc să filtrez cât mai bine informațiile, pentru a-mi forma opinii cât mai obiective. 
Dacă cei la care am cāscat eu gura,  sunt "habarnişti", ce te face să crezi că furnizorul tău spune adevărul? Ai făcut teste pe motoare înainte și după montarea dispozitivului? Poți să detaliezi? Eventual cu imagini? 
Sunt gata să pun la dispoziție o skoda fabia diesel, care murdărește EGR în mod regulat. Să vedem dacă se schimbă ceva.


RE: Despre iluzia HHO - Doru Negru - 10-03-2017

Ce motor are Fabia ?

Stii cum vine asta , eu ma documentez sa fac niste reparatii la rulota ( te-am sunat si am vorbit despre asta ) si citesc pe toate forumurile despre diversi care fac reparatii , parerile sunt pro si contra , unii spune lumea ca sunt buni , despre unii spune alta lume ca nu sunt buni , dar eu ce sa spun ? Doar din auzite ? Daca nu am avut de aface cu asa ceva ma pot pronunta ? Indiferent cat am citit si am vorbit cu diversi despre acest subiect . Deci sa fim seriosi , hai sa ne spunem opinia cand suntem in cunostinta de cauza .

Deci spune-mi ce motor are Skoda sa vad daca am pe stoc instalatie pentru ea , si imediat iti aduc personal o instalatie .


RE: Despre iluzia HHO - cica ovidiu - 10-03-2017

Amandoi din Bucuresti !
Amandoi cu sint tehnic !
Daca veti cadea de acord cu proba sunt curios sa aud impresiile!
O sa aiba de castigat mai multi 

psBig Grinoru tu nu ai pe vreo masina instalat asa ceva?
    Dar .da !Poti fi subiectiv !(asta pt un client!)