Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiNoua mea rulota - Hymer Nova 465 SL
#21
Ce am mai facut pe la rulota... am reparat frigiderul (parca am scris asta), am schimbat ferodourile la cupla, am schimbat toate becurile pe led. 
In weekend am montat panoul solar si controlerul solar si am mai mesterit pe la ce am mai stricat in concediu - s-a rupt suportul telescopului de la portbagajul din fata si am refacut zona. 

Pot spune ca e o rulota grea, lunga, destul de greu de condus dar nu de speriat. Oricum, mai greu fata de cea veche. Am facut cativa kilometri, am fost in concediu in Thassos si una peste alta totul a fost OK.

In acest moment totul la rulota este perfect functional, nu mai am prea multe de facut la ea.
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
[-] Pentru aceasta postare, Cristi a primit Like de la 3 utilizatori
  • Bogdan Ploiesteanu, Ciprian Rosca, Florin Smolnicki
Raspuns
#22
Pentru ca incepe un nou sezon, am mai mesterit pe la rulota. 

Am reparat geamul de pe fata pentru ca se delaminase, se deslipise stratul interior de cel exterior. 

[Imagine: Zd8ORmM.jpg]

Am schimbat bateria, cea de pe rulota fiind pe gel dar avand aproximativ 10 ani. Am s-o folosesc la aplicatii in casa pe cea veche. Cea noua are 100Ah si conexiunea se face cu suruburi M6. Am modificat putin sistemul de conexiune, am cumparat doua suruburi din inox M6 de 40mm lungime carora le-am taiat capul cu piulita, rezultand doua tije filetate de 40mm. Le-am bagat pe filetul din baterie, am strans si am mai bagat o piulita de inox pentru fixare. Am bagat pe aceste tije papucii firelor de conexiune si am adaugat o saiba tot din inox si am venit cu o piulita fluture pentru strangere usoara. Am ales aceasta varianta pentru ca in timp poate mai vin cu completari de conexiuni si sa nu fie nevoie sa desfac toate conexiunile atunci cand adaug o legatura noua. 

[Imagine: k28DHhe.jpg]
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
[-] Pentru aceasta postare, Cristi a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns
#23
Bravo! Ne cam prinde pe toți, încet, încet, șurubăiala. Doar a început un nou sezon, nu?
Raspuns
#24
Cristi,nu te supara dar ai facut exact ca mine ...(o tiganie).
   Nu ai un intrerupator general ,nu ai o siguranta fuzibila de cativa zeci de amperi acolo...In caz de ceva ,pana ajungi tu sa desfaci ,,fluturele "  ala...cam nasol.O sa spui ca ai sigurante pe circuitele consumatorilor,corect dar pana acolo este ,,drum" lung.
       Si eu tot pe ,,stilul" asta dar,mi-am montat o sig mare generala ca am si moverul ca unitate de risc + tabloul electric cu n sig pt consumatori.
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
Raspuns
#25
Serghei, e corect ce zici, dar sunt deja sigurante pentru ca de acolo pleaca: 

1. Cablu la mover care are siguranta la aproximativ 40 cm.
2. Cablu catre blocul de sigurante care alimenteaza restul rulotei si care e plin de sigurante si protectii, la aproximativ 40 cm.

Acolo vine 1 singur fir de la controlerul solar, la care nu am pus siguranta dar are protectie pe controler.

Tot ce leg pe baterie in plus va avea sigurante calaret.
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
[-] Pentru aceasta postare, Cristi a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • SERGHEIDIN
Raspuns
#26
Miscarea cea mai buna este montarea unui intrerupator general pe acumulator sau a unei conexiuni pe ,,borna" care sa asigure o decuplare rapida.
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
Raspuns
#27
@andreigrigoras74 iti raspund aici mai bine. Am folosit pentru lipire adeziv bicomponent Bison Universal. Conform fisei lipeste acest tip de plastic. Eu l-am identificat ca fiind sticla acrilica, nu PE.

L-am curatat bine pe interior, acesta nefiind deslipit in proportie de 100% am incercat sa il desfac pe tot, am reusit. Am curatat bine cu un smirghel vopseaua de pe ambele parti ale geamului, am sters cu diluant, am uns toata lungimea de contact cu adeziv, facand o pelicula continuua 100%. Am lasat sa se lipeasca mai mult de 24 de ore.

@SERGHEIDIN mi-am comandat asta pentru a conecta urmatorii consumatori: https://www.aliexpress.com/item/4000464980120.html dar am inteles ce zici, am sa iau in considerare sfatul tau pentru a amplasa un intrerupator general inainte de conecotori.
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
[-] Pentru aceasta postare, Cristi a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • SERGHEIDIN
Raspuns
#28
Dar ceea ce ai comandat tu, are și rulota. 
Raspuns
#29
Are, dar si eu am alte lucruri pe care doresc sa le alimentez: lada frigorifica, invertor etc...
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns


Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)