Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SERGHEIDINConfectionare cadita dus.
#1
Am reusit sa imi fac de lucru sau in limbaj modern ...,,am un nou proiect" .
   in timp ce lucram la marirea baii ,am reusit sa ,,sparg " cadita de dus.Cu ocazia asta am observat ca este facuta dintr-un material asemanator cu farfuriile de unica folosinta :)).Material subtire,uzura,frig,montaj necorespunzator,s-a spart intr-un colt.Am scos-o bucati.O jumatate era compusa sin cadita propriuzisa iar cealalta jumatate este o prelungire ce merge pe sub toaleta pana in capatul cabinei.Partea de sub toaleta a ramas la locul ei, iar ,,cadita" a iesit usor.
   Acum ,o cadita cu dimensiunile 66x52x10 nu am sanse sa gasesc.Raman doua posibilitati: o cadita din fibra  de sticla manufacturata de cineva priceput pe mulajul  caditei vechi  sau ...construiesc eu o cadita din lemn (placaj) si o imbrac in liner sau orice alt material impermeabil (poate chiar vopsea).

    Astept sfaturi,ideii ,solutii de materiale pt izolatie dinnpartea celor care s-au jucat la un moment dat cu ele.Poate aveti solutii mai bune ,poate gresesc eu cu ceva.


[Imagine: 20200220-151922.jpg]

[Imagine: 20200220-151930.jpg]

[Imagine: 20200220-152011.jpg]
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
Raspuns
#2
Cred că nu sunt off topic.

Folosești sau ai folosit baia/ cădița pentru duș?
Raspuns
#3
Imi cer scuze, intrebarea nu era pentru mine. 
Si mai mult, raspund cu alta intrebare.
Tu, nu?
mariusi_rotaru@yahoo.com
Skoda Octavia Scout + Hobby 460 UFe
Raspuns
#4
(Ultima modificare: 02-20-2020, 11:53 PM de catre: Florin Smolnicki.) -->
Nu, Marius.
Întrebarea era pentru @SERGHEIDIN


sunt mulți rulotiști care nu folosesc dușul de la rulotă. Nici toaleta. 
La cea veche nu am folosit dușul. Dacă mai foloseam și dușul, era gata cu mult înainte de vreme.
La cea nouă, deși o am din octombrie, am făcut duș în rulotă.
Vreau să izolez mai bine pereții (dacă va ficazul, dacă o fi bine). Încă nu sunt hotărât.
Mă interesează acest subiect.
Mai învăț și aflu și eu câte ceva.
Raspuns
#5
(Ultima modificare: 02-20-2020, 11:39 PM de catre: SERGHEIDIN.) -->
Am doar 53 ani... si din cauza marii ,mai ales,folosesc dusul rulotei zilnic, din plin ,si vad ca dupa atatia ani nu am avut infiltratii !!! Cool Wink La munte nu mi-am pierdut timpul, dar sigur si acolo voi face ,,multe dusuri".

      Florin ,daca nu reusesc sa ii fac o cadita de dus sau sa impermeabilizez podeaua si partea de jos a peretilor ...o dau dreaku de rulota cu toate investitiile si puntea ei noua.O vand instant.Rulota fara cabina de dus functionala doar pt vanzarea de hot-dog.
      Greseala mea a fost ca ,am facut un gratar de lemn folosit pentru a-mi asigura o pozitie mai ergonomica pe tron,acesta fiind foarte inalt si incomod pt lungimea picioarelor mele (si eu dimineata vreau sa o incep comod ).Gratarul din lemn a spart cada in colt.
   Daca nu gasesc ceva de-a gata ,voi construi eu o cadita din tego (placaj marin) data din belsug pe interior cu 4-5-6 straturi de vopsea cauciucata si gata.Am si scule si material si doua maini drepte ...
   Renuntarea la un dus functional iese din discutie si echivaleaza ,pentru mine, cu inlocuirea rulotei.Nu s-e va intampla,voi reconstrui baia.
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
[-] Pentru aceasta postare, SERGHEIDIN a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns
#6
@SERGHEIDIN, cât voi trăi îmi va părea rău că, la Costinești, acum doi ani, nu am avut mai multă vreme să stăm muuuuuult mai mult timp de vorbă! 
Trebuia să ne prezentăm rulotele și să schimbăm mai multe idei!
Mi s-a părut că ești prea sobru, prea greu abordabil.
Pe lângă toate acestea, când sunt la mare îmi place să umblu de nebun, singur, de pe la 4 dimineața cu bicicleta, pe țărmul mării. Cam până la ora 9, apoi dă căldura zdrobitoare.
După amiaza, de pe la ora 16, 30 începeam din nou să mișun. Se mai ducea căldura.
Peste zi stau întotdeauna la rulotă/ cort.
Dacă discutam, cu siguranță aveam ce învăța de la tine!

Eu ce să fac la dușul meu?
Cum să feresc de infiltrații grave această parte a rulotei?
Totul este impecabil! Pereții sunt tari, în ordine!



[Imagine: gjFJUZf.jpg]


[Imagine: Jr661uU.jpg]



[Imagine: OqiRUuP.jpg]


[Imagine: gvvKOEu.jpg]
Raspuns
#7
(Ultima modificare: 02-21-2020, 10:47 AM de catre: SERGHEIDIN.) -->
La tine este simplu,ai deja tapet special impermeabil.Doar la imbinari trebuie sa fii atent sa intretii.La fel (tapet) este si la mine ,problemele cu infiltratiile incep la cadite,la colturile cabinei si mai ales in zona usitei casetei wc-ului (ma refer la baie  in mod special...ca infiltratii pot aparea oriunde).
          
         M-am hotarat sa imi fac o noua cada din material ,,lemnos" solida,finisata bine bine ,apoi cateva straturi serioase de vopsea cauciucata.
          Sa ma mai lase viroza asta si m-a apuc de treaba.

       Si da,sunt mai retras de felul  meu...par mai putin sociabil dar nu sunt salbatic.Nu caut grupuri,si nu cred in prietenii.Asta sunt eu,un bun ,,amic" ..coleg...si atat. Salut cu palaria
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
[-] Pentru aceasta postare, SERGHEIDIN a primit Like de la 2 utilizatori
  • Ciprian Rosca, Florin Smolnicki
Raspuns
#8
Te-ai însănătoșit?

Ai mai reușit să progresezi cu acest proiect?
Raspuns
#9
Este gata .Scandura uscata ,trasa..slefuita de la dedeman.Fundul dintr-o bucata .Asamblata cu  ,,moate"  din lemn  si adeziv pentru lemn . Intarita pe exterior cu coltare metalice (nu era cazul dar  ....) . Maine mai curat din adeziv si incep vopsirea  ,straturi din belsug .Pun poze maine  :Wink
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
Raspuns
#10
Gata cadita.Trei straturi de vopsea,asteptam uscarea.Apoi gaura de scurgere,montam ,,sifonul" ,montam cada pe pozitia finala si  bagam sika pt etansare intre pereti si cada .Si gata .
[Imagine: 20200301-152414.jpg]
[Imagine: 20200301-152355.jpg]
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
[-] Pentru aceasta postare, SERGHEIDIN a primit Like de la 3 utilizatori
  • costica V., Cristi, Florin Smolnicki
Raspuns


Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)