Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiAerul conditionat in rulota
#21
Am observat ca multi blameaza micutele aparate AC compacte. De ce, nu dau randament? Ar da randament de 10 puncte dar cu o mica modificare, lucru care il va face ,,permanent " in rulota.

Sigur cine are a observat ca aparatul are 2 unitati separate total dar in aceeasi carcasa. Evacuarea aerului cald s-a rezolvat prin orificiul manufacturat in peretele rulotei. Foarte bine, corect. Acum urmeaza si aductiunea de aer proaspat de afara pentru racorea unitatii. Nu trebuie mare lucrare doar un ,,chenar" de 5-6 cm care sa delimiteze partea de jos si ca distantier intre AC si peretele rulotei.

Acum mai trebuie ceva.....o gaura in perete cam cat  cea din dreptul frigiderului si o masca.

In felul asta unitatea nu va mai folosi aerul din rulota pentru racirea instalatiei.
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
[-] Pentru aceasta postare, SERGHEIDIN a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns
#22
Pare intereanta ideea.
Un mare "meserias" care m-a jupuit pe mine cu un junghi de ac (demult demontat) n- a reusit s-o inteleaga...
Ai executat-o si practic ?

Sent from mobilis in mobili
Numai sms la 0728.116.868
Raspuns
#23
(Ultima modificare: 04-26-2016, 10:02 PM de catre: SERGHEIDIN.) -->
[Imagine: Rq0nxE9l.jpg]
Una executata de proprietar cu subsemnatul langa el dar fara fotografii.S-a vandut rulota unuia din Brasov care o vroia stationara .Mai am un AC De longhi cred...pe care vroiam sa-l fac pentru rulota mea dar a aparut cel cu split separat  si am renuntat .Am facut niste fotografii  aparatului  ,sa caut .In esenta daca ai niste placaj de 2-3 mm ..vreo 2 m de furtun moale (folosit pe post de cheder) ,nistechit sanitar  treaba se face usor.Trebuie sa fixezi insa foarte bine AC de perete,mobilier etc .Stai sa vina vremea buna si n-e intalnim face to face si iti arat ce si cum.Da ideea ai prins-o sigur.Daca nu ai doua maini stangi si AC-ul are aductiunea de aer proaspat  pe spate  treaba este realizabila in 1-2 ore .Poti sa faci priza de aer si in podea daca AC-ul il tii pe podea si nu intr-un dulap.

Am gasit foto ..Este clar care sunt modulele ..separate total.
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
[-] Pentru aceasta postare, SERGHEIDIN a primit Like de la 2 utilizatori
  • Florin Smolnicki, George
Raspuns
#24
(Ultima modificare: 04-27-2016, 08:23 AM de catre: George.) -->
De vreun an mi-am luat unul mobil de 9000, care insa a ramas si va ramane mobil, desi uneori as vrea sa nu mai fac improvizatii pt evacuarea aerului cald (iar admisia... e pe langa evacuare Smile )

Ei, mie mi-a facut mai demult un "coleg" o chestie fixa (nu-l numesc AC, pt ca nu conditiona nimic, doar invartea incetisor aerul), cu evacuarea in podea, dar avea doua mari neajunsuri:
- aparatul in sine probabil ca nu racea suficient
- montajul defectuos:
   -  initial tragea aer de afara, ca sa compenseze, prin toate crapaturile rulotei
   - dupa aia mi-a mai facut o gaura spre exterior in dreptul vaporizatorului, adica tragea aer cald de afara si mi-l baga usor racit in rulota
- din acelasi motiv facea gheata pe vaporizator si a trebuit sa testez 2 zile pana sa gasesc un loc unde sa pun senzorul termostatului (pe vaporizator), incat mergea compresorul mergea 3 minute si 5 pauza.

Nu stiu daca se putea suci cumva, dar nu avea cum nici sa-mi recircule aerul din rulota, admisia era spre exterior...
Dupa ce m-am chinuit o vara, la sfaturile lui, cu diverse burlane si tubulaturi (agatasem deasupra mea un bulan flexibil incat sa dea aer "rece" la cca 20 cm de mine...) , l-am scos si aruncat intr-o magazie.

Acum as vrea pt cel mobil sa-mi fac cumva un sistem tot mobil de cuplare la rulota... ma gandesc poate sa-l las in cort si numai sa bag aerul rece printr-o fanta in rulota...
Numai sms la 0728.116.868
Raspuns
#25
Folosesc AC mobil care sta frumusel afara si introduc aer rece pe una din ferestrele rulotei cu ajutorul tubului .
 Reusesc sa cobor temperatura cu 15 grade fata de exterior si asta cam in 10 minute de functionare
[-] Pentru aceasta postare, Radu Ivanescu a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns
#26
@Radu Ivanescu ce fel de dispozitiv ai? E mare, e greu? Merge pe 12 V? Dispozitivul e mobil?
Cât a costat?
Pune niște poze.
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Raspuns
#27
(Ultima modificare: 05-20-2016, 01:31 PM de catre: Radu Ivanescu.) -->
Este vorba de un AC Neo de 7000btu mobil .
 Ca si modificari!
 Priza de evacuare a aerului rece,prin tubulatura intra pe una din ferestrele rulorei introducand aer rece fortat in rulota .
 Functioneaza la 220v

(04-26-2016, 08:25 PM)SERGHEIDIN A scris: Am observat ca multi blameaza micutele aparate AC compacte. De ce, nu dau randament? Ar da randament de 10 puncte dar cu o mica modificare, lucru care il va face ,,permanent " in rulota.

Sigur cine are a observat ca aparatul are 2 unitati separate total dar in aceeasi carcasa. Evacuarea aerului cald s-a rezolvat prin orificiul manufacturat in peretele rulotei. Foarte bine, corect. Acum urmeaza si aductiunea de aer proaspat de afara pentru racorea unitatii. Nu trebuie mare lucrare doar un ,,chenar" de 5-6 cm care sa delimiteze partea de jos si ca distantier intre AC si peretele rulotei.

Acum mai trebuie ceva.....o gaura in perete cam cat  cea din dreptul frigiderului si o masca.

In felul asta unitatea nu va mai folosi aerul din rulota pentru racirea instalatiei.

Nu prea este asa pentru racirea agregatului aerul trebuie intai sa intre si apoi trebuie evacuat si trebuie sa intre de afara pe o parte si sa iasa pe o alta parte ceea ce inseamna DOUA gauri .......!Aerul pentru racire interiorului este aer recirculat nu are proaspat.
[-] Pentru aceasta postare, Radu Ivanescu a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • mmmbbb67
Raspuns
#28
Pai si eu ce am spus!!? + ca  nici aerul din casa nu este proaspat...asa ca ...asta este.
  Foarte buna varianta cu aparatul afara dar care la fel implica alt soi de deranj...amplasare,ploaie,vecini...in cort face cald..etc...dAR este buna-nu ocypa loc in rulota si face frig.
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
Raspuns
#29
Bre bune toate , DAR , hai sa n-e mobilizam poate gasim undeva sa aducem Euroma ala , la pret de grup poate este mai prietenos . Pe ebay sunt preturi nesimtite .
ea - Iubitule , peisajul asta ma lasa muta !
el - Perfect , campam aici !!!!

0723553334 - Doru 
Raspuns
#30
2400 btu sunt buni la clima Germaniei....La noi ,putin,prea putin.
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
Raspuns


Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service