Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Florin SmolnickiMontez rezervor apă - fix. Sfaturi? Idei?
#1
Vreau să ies din ce în ce mai des cu rulota și iarna.
O voi dota cât se poate de bine pentru a nu avea probleme cu înghețul.
Încă nu știu care sunt dotările pentru iarnă, dar voi vedea cum trebuie să procedez.
Încep cu canistra/ butoiul/ aquaroll-ul etc. 
Aș vrea să îmi montez un rezervor fix sub bancheta/ fotoliul de pe mijlocul rulotei.
Așa cum spunea/ cerea @e-1 într-un topic, (greutățile sau rezervoarele cu apă trebuie să fie deasupra punții), acest scaun este amplasat pe mijlocul rulotei, deasupra punții. Este minunat!!!

Care ar fi avantajele:
1. Apa va fi în rulotă, nu mai am nimic pe afară, și nu va îngheța. Ba, dimpotrivă, va fi și mai caldă.
2. Vreau să montez un rezervor cât mai mare, locul este și așa pierdut acolo.
3. Scutesc acel cuplaj special între rulotă și canistră, cuplaj extrem de scump. În plus, nu îmi este numaidecât necesară o pompă specială, îngustă (de exemplu, marca Whale).
4. Voi îndrepta ușurel acele țevi de cupru de la alimentarea cu gaz a încălzirii, frigiderului etc. Le voi pune și fixa cumva pe verticală. Așa cum sunt acum, încurcă foarte mult și iau cel puțin jumătate din spațiul acelui compartiment!!! Oare la ce s-a gândit producătorul când a făcut acest montaj???? Și, mai ales, cu ce a gândit.... Smile ????
5. Dacă pun pe verticală acei robineți, cred că pot monta acolo un rezervor de apă de peste 70 de litri (părerea mea!). Am lejer apă pentru o ieșire la sfârșit de săptămână.
6. Alimentarea cu apă o voi face exact din priza/ conexiunea veche a pompei de apă. Trebuie să văd dacă am cădere, dacă nu, folosesc o pompă ceva. Nu este o idee bună, cea cu folosirea vechii alimentări cu apă?

[Imagine: q8ENMtL.jpg]



Sper să nu fie prea jos fosta intrare la alimentarea cu apă. Și dacă este prea jos, ce idei aveți, cum s-ar putea umple?




[Imagine: LndgmxZ.jpg]




[Imagine: ew6rzoC.jpg]
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
Montez rezervor apă - fix. Sfaturi? Idei? - de Florin Smolnicki - 02-09-2020, 05:02 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service