Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
adrian niculaiDe vanzare acumulatori gel
#4
Offf.... de la un an vechime, de fapt sunt doi, si acumulatorii folositi pe o masinarie profesionala..  Scuze, dar e o loterie mult prea mare ca sa arunce cineva 700lei pe 70kg, care pot avea impreuna 100Ah... (cand nu ai un tractor de masina si un hangar de rulota o sa vezi ca fiecare kg care il pui pe rulota conteaza enorm!) Acumulatorii se depreciaza chiar daca stau..daca sunt folositi se duc din cicluri.. putin dai putin face!(degeaba te obliga mentenanta sa-i schimbi?)
In alta ordine de idei, loganul are MMA cam 1500kg +50-80kg pentru motorizarea diesel. Din cate am vazut pe net EcoSportul de la Ford e un suv-ulet gen SX care la motorizarea de 1l are 180Nm dar la 4400rpm. Cuplul maxim la 1400rpm nici diselurile nu au! Daca este vorba de masina la care m-am uitat eu, poate masa proprie este de 1346kg. MMA trebuie sa sara de 1700kg
Orice masina (normala)trebuie sa poata duce 5 oameni si o bruma de bagaj asta inseamna 70kg un om normal x 5= 350kg cu 50kg bagaje in portbagaj inseamna 400kg  Daca ar fi asa, masina ta ar avea goala sub 1000kg.. ceea ce ma indoiesc. Iar la rulote greutatea este destul de relativa versus dimensiuni!  am vazut englezoaica de 390 cu MMA1000kg. si altele 420 cu MMA 870..
Cel mai sigur si simplu, te uiti atent in cartea masinii,, unde scrie clar MMA-ul masinii si MMA-ul ansamblului. Faci diferenta si vezi cat iti da voie constructorul/RAR-ul/legea sa tragi cu ea!
(loganul de exemplu are MMA-ul ansamblului foarte mic. Cu un diesel de 1.5l berlina poti sa tragi doar un mma de 820kg !)
Bafta!
Nu conteaza destinatia, ci calatoria in sine!
[-] Pentru aceasta postare, valipopa a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Cristi
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
De vanzare acumulatori gel - de adrian niculai - 07-16-2020, 06:52 PM
RE: De vanzare acumulatori gel - de valipopa - 07-18-2020, 10:43 AM
RE: De vanzare acumulatori gel - de valipopa - 09-25-2020, 06:23 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)