Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gobimontare trapă ventilație și panouri solare fotovoltaice
#1
Salutare,

Recent am achiziționat un Renault Trafic de transport marfă (categoria N1). Am în plan să îl transform într-un camper. Nu îi voi modifica peretele despărțitor, prin urmare, din câte am înțeles nu va fi nevoie să îl declar la RAR ca autorulotă. Totuși, dacă vreau să montez o gură de aerisire și o trapă de ventilație ( precum aceasta: https://www.emag.ro/trapa-cu-ventilator-...DKMV27MBM/ ) va fi necesară decuparea plafonului. Este necesară vreo aprobare de la RAR pentru acest lucru?
De asemenea, vreau să montez un panou solar care să îmi alimenteze o baterie de 12V. De asemenea, bateria va putea fi încărcată și în timpul mersului de la priza tip brichetă a mașinii. Este o idee bună? Cu această baterie vreau să alimentez o ladă frigorifică, câteva leduri și pompa cu apă. Am nevoie de vreo aprobare de la RAR pentru acest tip de instalație? Este obligatoriu să montez panoul fotovoltaic într-un centru specializat pentru a obține vreo aprobare? 
Mulțumesc
[-] Pentru aceasta postare, Gobi a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
montare trapă ventilație și panouri solare fotovoltaice - de Gobi - 02-14-2022, 12:03 AM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service