Forum Despre Rulote - Comunitatea rulotistilor amatori si cu chef de vorba!
Haznaua de la Corbu. - Versiune listare

+- Forum Despre Rulote - Comunitatea rulotistilor amatori si cu chef de vorba! (https://www.despre-rulote.ro)
+-- Forum: Discutii diverse (https://www.despre-rulote.ro/forum-23.html)
+--- Forum: Diverse (https://www.despre-rulote.ro/forum-28.html)
+--- Subiect: Haznaua de la Corbu. (/thread-1026.html)



Haznaua de la Corbu. - SERGHEIDIN - 08-20-2019

M-am intors ieri de la Corbu. Frumos, plaja superba, apa de vis, liniste. Am fost in Camping LA HAHAMACE, conditii OK pt un camping deschis de o luna si care nu se astepta la mai mult de 2 rulote. In zona mai sunt doua locatii tip camping pentru rulote sau corturi DAR romanii prefera off-campingul.
Si eu prefer off-camping, dar nu ma apuc sa imi aduc toata gospodaria, gardutul, cotetul pentru gaini si sa o spunem pe sleau: NU ma cac in drum.
Treceam zilnic pe drumul spre plaja pe langa terenul acela cultivat cu floarea soarelui, hartie igienica (folosita), pampers si gropi din care razbatea mirosul de buda.
De pe terasa Cherhanalei vedeai oamenii cum intra in boscheti, isi fac nevoile si fug inapoi pe plaja... sa tot mananci ..!!!

Per total, daca nu vezi, nu mirosi, nu auzi ce este in jurul tau, este frumos in zona.
SUNTEM UN POPOR DE CACACIOSI. (doar am vazut cu ochii mei) .
Romanii se caca cu inversunare in orice si oriunde: in politica, in gura vecinului, dusmanului, in norocul lui x si y, in viata lui si a celor din jur, in drum, in prag, in masina, casa, caldura, frig...

Mocangeala off-campingului il face pe roman si mai rau... mai prost si mai jegos, dar ii tine si coada pe sus. EL STA MOCA, este smecher, descurcaret, are ,,gipan" dar sta ca sardeaua. Nu are nevoie de mai mult, se caca in spatele rulotei si arunca un pumn de tarana peste ,,dansul"...

Evident, poate ca pare ca generalizez si, sincer am fost tentat sa fac asta, dar nu, imi place sa cred ca existau acolo si oameni de calitate.

Ajungem sa hulim guvernele si legile lor care interzic off campingul? Oare nu au dreptate?


RE: Haznaua de la Corbu. - Ciprian Rosca - 08-20-2019

Trist, dar adevarat.


Haznaua de la Corbu. - andreigrigoras74 - 08-20-2019

Unul din motivele ptr care nu am mai fost de 5-6 ani in zona, plus ca mai dădeai si de cate unul care stătea dezbrăcat ca doar ce nu e interzis e permis! Anul trecut am fost la Tuzla, toaletele se puteau goli într-un rezervor de 1mc contra unei taxe de 30 RON pe saptamana, dar cortistii tot prin boscheti se "usurau" si pe plaja mai dai si de dezbracati. Pentru mine, cu copii, e cam nasol, deci am incercat Bulgaria, la Saint George. Pret de Navodari cu piscină, apa, curent la 2 m de rulota! încântat, ce mai!

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk


RE: Haznaua de la Corbu. - e-1 - 08-20-2019

@Serghei, cred ca te lasi pacalit... Nu amputam mana daca ne-am taiat la un deget! 
Contra mârlaniei exista legislatie si autoritati ale statului care trebuie sa aiba grija de respectarea acesteia. Vinovati nu sunt doar mârlanii, ci in primul rând noi, ceilalti, care intelegem regulile societatii si care observam incalcarea lor.
In primul rand noi ar trebui sa luam o atitudine mai ferma, nu doar sa ne plangem unii altora. Sa-i atentionam pe cei care ne deranjeaza (recunosc, destul de dificil in cele mai multe cazuri), sau sa anuntam direct Politia de fiecare data cand observam incalcarea unei reguli de buna convietuire. Crezi ca nemtii nu se cacă? De teama amenzilor o fac doar acolo unde nu-i deranjeaza pe ceilalti!


RE: Haznaua de la Corbu. - George - 08-20-2019

(08-20-2019, 02:06 PM)e-1 A scris: Contra mârlaniei exista legislatie si autoritati ale statului .
In primul rand noi ar trebui sa luam o atitudine mai ferma [...]Sa-i atentionam pe cei care ne deranjeaza [...] sau sa anuntam direct Politia 

Aide, Dl. e-1 !.
Revino pe Pamant !
Ce legislatie si care autoritati ?
Ce atitudine ? Te bati tu cu marlanii ?!? Eu m-as bate, dar fac infarct inainte.
Care politie ?
Ce naiba vorbesti ?!?

Revino-ti... visezi !

(08-20-2019, 07:46 AM)SERGHEIDIN A scris: SUNTEM UN POPOR DE CACACIOSI. 

Ajungem sa hulim guvernele si legile lor care interzic off campingul? Oare nu au dreptate?

CACANARI in primul rand !

Da, au dreptate.
Dar nu are cine sa aplice legea.
Cand eram mai tanar si fara probleme de sanatate, cu dinastia discutam cu bata de baseball.

Acum,... plec.


RE: Haznaua de la Corbu. - SERGHEIDIN - 08-20-2019

Ma indoiesc de faptul ca autoritatile din Corbu  (sau cei de la mediu ) nu cunosc situatia!
Cei de la primarie pot  aduce doua rezervoare si 5 toalete ecologice, pun o bariera si taxa de ecologizare de 5 lei/ zi si gata, ca doar iti iau rahatul, nu? Asistatii social pot veni sa isi faca orele pe acolo, sa treaca la doua zile pe la rulote si sa colecteze sacii cu gunoi ca. da-i dreacu, nici nimic nu fac, toaca si banii nostri si, culmea, VOTEAZA.
Jandarmii care au salarii maricele si ies la pensie la majorat sa isi faca veacul si pe acolo si sa dea amenzi, nu sa alerge precupetele prin piata.
Ma gandesc la omul ala care a pus floarea soarelui pe tarlaua aia ce recolta de  ,,cacat " va avea ? :))
Eu am stat pe plaja la Midia 4 zile si mi-am carat buda aproape plina pana in Bucuresti! Cand imi plimbam cainele prin boscheti am calcat la propriu intr-o groapa plina cu rahat. pana aproape de genunchi m-a halit. M-am spalat cu apa de la bidon ca mi-a fost si rusine si scarba sa intru in mare ca sa ma spal de rahat .
Nu ai ce face cu marlanii, cu bata nu ai sanse ca sunt multi si odihniti, cu vorba buna. nici atat. Singura solutie este aplicarea legii, ca legi avem.
Solutii sunt, legi sunt, vointa si educatie - NU.

Da, se caca si nemtii (mai des pe ei) dar nu in tara lor.


RE: Haznaua de la Corbu. - e-1 - 08-20-2019

Autoritatile nu-si fac treaba din aceleasi motive: lene, delasare, incompetenta etc. Noi, cei care vedem aceste nereguli SUNTEM OBLIGATI CIVIC SI MAI ALES MORAL sa semnalam. Daca nimeni nu se sinchiseste, organele chiar nu au motiv sa-si faca treaba, mai ales ca in cea mai mare parte nici nu stiu ce obligatii de serviciu au. Ei sunt convinsi ca treaba lor se limiteaza la ordine primite de sus, nu sunt invatati sa aiba atitudine civica, initiativa etc. Daca nu facem nimic, cat de curand se va alege praful de tot! iar atitudinea asta a voastra ma deranjeaza mai mult decat nesimtirea marlanilor sau a autoritatilor.

(08-20-2019, 04:00 PM)George A scris: Aide, Dl. e-1 !.
Revino pe Pamant! Eu inca traiesc pe Pamant romanesc...
Ce legislatie si care autoritati? Documenteaza-te! Legea Ordinii Publice, Politia Romana, Politia Locala, Primaria, Prefectura sunt doar cateva dintre autoritatile care te pot apara de marlani. Trebuie doar sa stii ce sa ceri...
Ce atitudine ? Te bati tu cu marlanii ?!? Eu m-as bate, dar fac infarct inainte. Atitudine civica, pui mana pe telefon si suni la Politie sa reclami incalcarea unei legi, nu iti faci dreptate singur, se presupune ca nu esti la fel ca ei...
Care politie? Politia Romana sau Politia Locala din zona respectiva, in functie de legea incalcata.
Ce naiba vorbesti?!? Vorbesc de o tara normala, nu de cea pe care o "construiesc"  involuntar cei ca tine... Romania este in starea in care o vedem si din vina noastra, a celor care asistam pasiv la rautatile din jur.

Revino-ti... visezi! Oare?

„Pentru ca răul să triumfe, este suficient ca oamenii buni să nu facă nimic”
(08-20-2019, 07:46 AM)SERGHEIDIN A scris: Ajungem sa hulim guvernele si legile lor care interzic off campingul? Oare nu au dreptate?
Pana la urma vi se va parea normal sa va interzica sa mai iesiti din case, doar pentru ca unii fura sau se caca pe strazi...



RE: Haznaua de la Corbu. - SERGHEIDIN - 08-21-2019

,,....Pana la urma vi se va parea normal sa va interzica sa mai iesiti din case, doar pentru ca unii fura sau se caca pe strazi...
Exagerezi aici, este vorba de offcamping..

Atitudine civica:
-duminica spre luni, ora 1 noaptea, muzica de bubuiau peretii. Sun la sectia de politie de care apartin, aflata la 3 strazi distanta. In 30 minute muzica se opreste. A doua zi pe la 12, tiganul la poarta, ii bate obrazul maica-mi ca l-a reclamat. De unde stia adresa? Fac sesizare, reclam. Dupa 30 zile vine politistul la poarta si isi cere scuze pt colegul care a scapat informatia.
Chestia cu muzica este la ordinea zilei, reclamatiile la fel.
O familie de tigani sparge zilnic seminte in poarta si, ca sa nu fie deranjati de masinile care trec mai taricel pe strada, s-au apucat si au construit din bitum un ,,limitator de viteza". Un baiat mai bazat din cartier, vine cu masina incetisor, dar ...cade pe cutie (masina sport, preparata etc). A dat-o jos taras. L-a batut pe tigan bine de tot si acum, dupa 5 luni este plimbat pe la politie. Am reclamat si la primaria de sector, si la administratia drumurilor, si la polirie, si nu doar eu ... si alti vecini... reclamatii documentate cu foto etc ..
Raspuns zero.

Acum, revenind la oile noastre. Cati dintre voi folositi recipient de colectare pt apa uzata? Ca eu sunt prost si folosesc .


RE: Haznaua de la Corbu. - e-1 - 08-21-2019

Orice lupta e grea, prin reclamatii repetate si mai ales colective se vor corecta in primul rand autoritatile. Delasarea noastra se transmite la ei, iar rezultatul este cel pe care il vedem. Datorita autoritatilor, asa hulite de majoritatea dintre noi, acel tigan nu au avut curaj sa faca mai mult de o intimidare, iar acel politist si-a cerut scuze. To pentru ca nu traim in jungla, baiatul de cartier trebuie sa raspunda pentru incalcarea legii. Acestea sunt semnale clare ca ceva s-a schimbat in ultimii ani, dar noi nu vrem sa vedem. Ganditi-va ca asa cum ne comportam noi, se vor comporta si urmasii nostri.  

Revenind la oi,  mie nu mi se pare necesar sa colectez apa de la dus, consider ca e destul de inofensiva pentru sol. Umblu si eu cu bazinul de apa gri dupa mine, dar il folosesc extrem de rar, aunci cand se intampla sa fac un dus sau sa spal vasele intr-o localitate, parcat pe drum asfaltat.
Nu folosesc grasimi din abundenta la gatit, mai ales cand ies la iarba verde, deci nu raman urme dupa spalarea vaselor. Nu folosim multa hrana ambalata, preferam legume si fructe proaspete, astfel nu ramane nici de aici prea mult gunoi de carat la plecare. Resturile vegetale le las la locul faptei, ajuta solul prin compostare sau se mai delecteaza fauna cu ele. In toate trebuie pastrat un echilibru, unii ii spun fler, altii, bun simt.


RE: Haznaua de la Corbu. - Florin Smolnicki - 03-13-2020

A doua Valea Cerbului ce urmează probabil să fie închisă.