Cum aleg bateria rulotei: de la lista consumatorilor la capacitatea care chiar îmi trebuie
Când discutăm despre o baterie pentru rulotă, întrebarea vine aproape întotdeauna în forma „îmi ajung 100 Ah?”. Răspunsul depinde de ce vrem să facem cu rulota. Una este să ținem luminile și pompa două seri, alta este să folosim frigider electric, laptop și espressor. Aș începe cu o foaie și cu aparatele pe care le folosim în mod real. Abia după aceea m-aș uita la baterii.
Ah, Wh și autonomia reală
Ah înseamnă amper-oră și exprimă capacitatea electrică. Pentru a compara energia folosim Wh, adică watt-oră: tensiunea nominală înmulțită cu capacitatea în Ah. Puterea în W spune cât cerem într-un moment; energia în Wh spune cât s-a consumat într-un interval.
La o baterie LiFePO4 de 12,8 V și 100 Ah, energia nominală este 1.280 Wh. Dacă alegem, pentru calcul, să folosim 80% din ea, rămân aproximativ 1.024 Wh pe partea de curent continuu. Procentul acesta este o rezervă de planificare, nu o regulă obligatorie pentru toate bateriile.
Să presupunem un consum mediu de 40 W, măsurat la baterie. Rezultă cam 25 de ore. La 200 W, aceeași baterie înseamnă aproximativ cinci ore. Dacă alimentăm prin invertor, intră în calcul și pierderile lui; dacă măsurarea este deja la baterie, nu le mai scădem încă o dată.
Cer trei lucruri înainte de achiziție: energia în Wh, curentul continuu admis și condițiile în care este declarată capacitatea. Apoi aș pune pe hârtie o zi obișnuită la rulotă. Frigiderul, luminile și laptopul trebuie trecute cu timpul lor de utilizare, nu doar cu puterea de pe etichetă.
Capacitatea bateriei și limita BMS sunt două lucruri diferite
BMS-ul este sistemul electronic care supraveghează și protejează bateria. Limitele lui de încărcare și descărcare trebuie cunoscute separat; nu rezultă automat din capacitatea celulelor.
Capacitatea în Ah descrie câtă sarcină electrică poate stoca bateria. Curentul în A arată cât poate livra în acel moment. Un acumulator de 200 Ah cu BMS de 100 A nu devine automat potrivit pentru orice invertor de 2.000 W.
Exemplu orientativ: la 12,8 V și randament de 90%, un consumator de 1.500 W cere aproximativ 130 A din baterie. La o tensiune mai mică, cererea crește. Am depășit deja 100 A, fără să punem la socoteală luminile, pompa sau frigiderul conectate separat.
Trebuie verificată și diferența dintre limita continuă și cea de vârf. Dacă producătorul permite un curent mai mare timp de câteva secunde, asta poate ajuta la pornire. Nu permite funcționarea permanentă peste limita continuă.
Când are sens AGM și când merită LiFePO4
Dacă ieșim în camping, avem curent și folosim bateria în principal pentru mover și câteva lumini, o baterie existentă, sănătoasă și potrivită aplicației poate să-și facă în continuare treaba. Dacă stăm mult off-camping, greutatea și energia utilizabilă devin mult mai importante.
Comparația corectă se face la energia pe care alegem să o folosim, nu doar la același număr de Ah. Trebuie adăugate masa, curentul permis, încărcătoarele compatibile și comportamentul la temperaturi joase. Pentru plumb, descărcările adânci și încărcarea incompletă au consecințe asupra duratei de viață; pentru litiu, protecția și setările corecte rămân esențiale.
N-aș calcula rentabilitatea înmulțind o cifră spectaculoasă de cicluri cu energia nominală. Ciclurile sunt declarate în condiții precise, iar un rulotist care iese rar poate să nu le consume niciodată. Contează și îmbătrânirea în timp.
Câtă energie lipsește în fiecare zi
Eu aș calcula întâi deficitul real. Să spunem că folosim 600 Wh într-o zi, iar solarul aduce în ziua respectivă 400 Wh. Bateria acoperă diferența de 200 Wh. Într-o zi ploioasă, producția poate fi mult mai mică și deficitul se apropie de tot consumul. Ambele zile trebuie să încapă în plan.
Apoi stabilesc câte zile slabe vreau să suport fără priză. Două zile la câte 600 Wh înseamnă 1.200 Wh, înainte de rezerva aleasă. Este un motiv concret pentru capacitate suplimentară. Dorința de a porni un consumator foarte puternic este altă problemă: acolo trebuie verificat curentul, nu doar energia.
În cost includ bateria, modificarea încărcătoarelor, protecțiile, montajul și greutatea transportată. Comparația cu o baterie existentă trebuie să țină cont că aceasta poate avea încă ani utili de funcționare.
Un bilanț pentru două zile fără priză
Exemplu ipotetic, cu energii raportate la baterie: frigider 450 Wh, lumini 60 Wh, telefoane 40 Wh, pompă 15 Wh și laptop 120 Wh. Totalul este 685 Wh pe zi. Două zile fără încărcare înseamnă 1.370 Wh, înainte de rezerva aleasă.
O baterie de 12,8 V și 150 Ah are nominal 1.920 Wh. Dacă alegem să utilizăm 80%, bugetul devine 1.536 Wh. În acest exemplu marja peste cele două zile este mică, iar frigul, consumurile omise sau o baterie îmbătrânită pot schimba rezultatul.
Aș face două scenarii: zi obișnuită și zi nefavorabilă. Solarul îl introduc separat, fără să garantez producția de vară într-un weekend cu ploaie. Dacă datele aparatelor sunt pe partea de 230 V, adaug pierderile de conversie o singură dată.
Exemplu: aceeași vacanță, două baterii diferite
Să folosim consumul de 685 Wh pe zi de mai sus și să presupunem că avem o baterie LiFePO4 de 12,8 V, cu capacitate verificată. La 100 Ah obținem nominal 1.280 Wh. Dacă păstrăm în calcul o rezervă de 20%, avem 1.024 Wh pentru utilizare. Împărțit la consumul zilnic, rezultă aproximativ o zi și jumătate fără încărcare. Nu două zile doar pentru că pe cutie scrie „deep cycle”.
La 200 Ah, aceeași metodă dă 2.048 Wh utilizabili și aproape trei zile. Este o estimare pentru scenariul ales, cu energia consumatorilor deja raportată la baterie. Nu mai aplicăm încă o dată pierderile invertorului. Dacă însă cei 685 Wh au fost măsurați doar la prizele de 230 V, bilanțul trebuie refăcut cu pierderile reale și consumurile directe de 12 V.
Acum adăugăm espressorul. Energia unei cafele poate încăpea fără probleme în ambele baterii, dar curentul instantaneu poate depăși BMS-ul celei mici. De aceea verific separat două coloane: energia necesară pe zi și curentul maxim simultan. O baterie poate trece primul calcul și îl poate rata pe al doilea.
Mai rămâne încărcarea. Dacă plec cu bateria plină și consum zilnic mai mult decât recuperez, capacitatea suplimentară doar amână momentul în care rămân fără energie. Pentru o vacanță lungă trebuie corectat deficitul, nu doar mărit rezervorul.
Ce aș verifica înainte să iau o decizie
Aș cumpăra după ce am măsurat măcar o zi reprezentativă, am calculat două zile nefavorabile și am verificat curentul admis de baterie. As cauta un model care sa imi precizeze: Wh, limite BMS, greutate și condiții de încărcare. Apoi adaug costul montajului complet. Bateria potrivită este cea care susține felul meu de a călători, cu o rezervă explicabilă, fără să plătesc capacitate pe care nu am cum s-o încarc sau s-o folosesc.
Când discutăm despre o baterie pentru rulotă, întrebarea vine aproape întotdeauna în forma „îmi ajung 100 Ah?”. Răspunsul depinde de ce vrem să facem cu rulota. Una este să ținem luminile și pompa două seri, alta este să folosim frigider electric, laptop și espressor. Aș începe cu o foaie și cu aparatele pe care le folosim în mod real. Abia după aceea m-aș uita la baterii.
Ah, Wh și autonomia reală
Ah înseamnă amper-oră și exprimă capacitatea electrică. Pentru a compara energia folosim Wh, adică watt-oră: tensiunea nominală înmulțită cu capacitatea în Ah. Puterea în W spune cât cerem într-un moment; energia în Wh spune cât s-a consumat într-un interval.
La o baterie LiFePO4 de 12,8 V și 100 Ah, energia nominală este 1.280 Wh. Dacă alegem, pentru calcul, să folosim 80% din ea, rămân aproximativ 1.024 Wh pe partea de curent continuu. Procentul acesta este o rezervă de planificare, nu o regulă obligatorie pentru toate bateriile.
Să presupunem un consum mediu de 40 W, măsurat la baterie. Rezultă cam 25 de ore. La 200 W, aceeași baterie înseamnă aproximativ cinci ore. Dacă alimentăm prin invertor, intră în calcul și pierderile lui; dacă măsurarea este deja la baterie, nu le mai scădem încă o dată.
Cer trei lucruri înainte de achiziție: energia în Wh, curentul continuu admis și condițiile în care este declarată capacitatea. Apoi aș pune pe hârtie o zi obișnuită la rulotă. Frigiderul, luminile și laptopul trebuie trecute cu timpul lor de utilizare, nu doar cu puterea de pe etichetă.
Capacitatea bateriei și limita BMS sunt două lucruri diferite
BMS-ul este sistemul electronic care supraveghează și protejează bateria. Limitele lui de încărcare și descărcare trebuie cunoscute separat; nu rezultă automat din capacitatea celulelor.
Capacitatea în Ah descrie câtă sarcină electrică poate stoca bateria. Curentul în A arată cât poate livra în acel moment. Un acumulator de 200 Ah cu BMS de 100 A nu devine automat potrivit pentru orice invertor de 2.000 W.
Exemplu orientativ: la 12,8 V și randament de 90%, un consumator de 1.500 W cere aproximativ 130 A din baterie. La o tensiune mai mică, cererea crește. Am depășit deja 100 A, fără să punem la socoteală luminile, pompa sau frigiderul conectate separat.
Trebuie verificată și diferența dintre limita continuă și cea de vârf. Dacă producătorul permite un curent mai mare timp de câteva secunde, asta poate ajuta la pornire. Nu permite funcționarea permanentă peste limita continuă.
Când are sens AGM și când merită LiFePO4
Dacă ieșim în camping, avem curent și folosim bateria în principal pentru mover și câteva lumini, o baterie existentă, sănătoasă și potrivită aplicației poate să-și facă în continuare treaba. Dacă stăm mult off-camping, greutatea și energia utilizabilă devin mult mai importante.
Comparația corectă se face la energia pe care alegem să o folosim, nu doar la același număr de Ah. Trebuie adăugate masa, curentul permis, încărcătoarele compatibile și comportamentul la temperaturi joase. Pentru plumb, descărcările adânci și încărcarea incompletă au consecințe asupra duratei de viață; pentru litiu, protecția și setările corecte rămân esențiale.
N-aș calcula rentabilitatea înmulțind o cifră spectaculoasă de cicluri cu energia nominală. Ciclurile sunt declarate în condiții precise, iar un rulotist care iese rar poate să nu le consume niciodată. Contează și îmbătrânirea în timp.
Câtă energie lipsește în fiecare zi
Eu aș calcula întâi deficitul real. Să spunem că folosim 600 Wh într-o zi, iar solarul aduce în ziua respectivă 400 Wh. Bateria acoperă diferența de 200 Wh. Într-o zi ploioasă, producția poate fi mult mai mică și deficitul se apropie de tot consumul. Ambele zile trebuie să încapă în plan.
Apoi stabilesc câte zile slabe vreau să suport fără priză. Două zile la câte 600 Wh înseamnă 1.200 Wh, înainte de rezerva aleasă. Este un motiv concret pentru capacitate suplimentară. Dorința de a porni un consumator foarte puternic este altă problemă: acolo trebuie verificat curentul, nu doar energia.
În cost includ bateria, modificarea încărcătoarelor, protecțiile, montajul și greutatea transportată. Comparația cu o baterie existentă trebuie să țină cont că aceasta poate avea încă ani utili de funcționare.
Un bilanț pentru două zile fără priză
Exemplu ipotetic, cu energii raportate la baterie: frigider 450 Wh, lumini 60 Wh, telefoane 40 Wh, pompă 15 Wh și laptop 120 Wh. Totalul este 685 Wh pe zi. Două zile fără încărcare înseamnă 1.370 Wh, înainte de rezerva aleasă.
O baterie de 12,8 V și 150 Ah are nominal 1.920 Wh. Dacă alegem să utilizăm 80%, bugetul devine 1.536 Wh. În acest exemplu marja peste cele două zile este mică, iar frigul, consumurile omise sau o baterie îmbătrânită pot schimba rezultatul.
Aș face două scenarii: zi obișnuită și zi nefavorabilă. Solarul îl introduc separat, fără să garantez producția de vară într-un weekend cu ploaie. Dacă datele aparatelor sunt pe partea de 230 V, adaug pierderile de conversie o singură dată.
Exemplu: aceeași vacanță, două baterii diferite
Să folosim consumul de 685 Wh pe zi de mai sus și să presupunem că avem o baterie LiFePO4 de 12,8 V, cu capacitate verificată. La 100 Ah obținem nominal 1.280 Wh. Dacă păstrăm în calcul o rezervă de 20%, avem 1.024 Wh pentru utilizare. Împărțit la consumul zilnic, rezultă aproximativ o zi și jumătate fără încărcare. Nu două zile doar pentru că pe cutie scrie „deep cycle”.
La 200 Ah, aceeași metodă dă 2.048 Wh utilizabili și aproape trei zile. Este o estimare pentru scenariul ales, cu energia consumatorilor deja raportată la baterie. Nu mai aplicăm încă o dată pierderile invertorului. Dacă însă cei 685 Wh au fost măsurați doar la prizele de 230 V, bilanțul trebuie refăcut cu pierderile reale și consumurile directe de 12 V.
Acum adăugăm espressorul. Energia unei cafele poate încăpea fără probleme în ambele baterii, dar curentul instantaneu poate depăși BMS-ul celei mici. De aceea verific separat două coloane: energia necesară pe zi și curentul maxim simultan. O baterie poate trece primul calcul și îl poate rata pe al doilea.
Mai rămâne încărcarea. Dacă plec cu bateria plină și consum zilnic mai mult decât recuperez, capacitatea suplimentară doar amână momentul în care rămân fără energie. Pentru o vacanță lungă trebuie corectat deficitul, nu doar mărit rezervorul.
Ce aș verifica înainte să iau o decizie
Aș cumpăra după ce am măsurat măcar o zi reprezentativă, am calculat două zile nefavorabile și am verificat curentul admis de baterie. As cauta un model care sa imi precizeze: Wh, limite BMS, greutate și condiții de încărcare. Apoi adaug costul montajului complet. Bateria potrivită este cea care susține felul meu de a călători, cu o rezervă explicabilă, fără să plătesc capacitate pe care nu am cum s-o încarc sau s-o folosesc.
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com


