Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Florin SmolnickiMontez rezervor apă - fix. Sfaturi? Idei?
#4
(Ultima modificare: 11-06-2021, 07:20 AM de catre: Florin Smolnicki.) -->
[Imagine: 8osHBxY.jpg]


[Imagine: phWUxsj.jpg]


[Imagine: jeZQ29H.jpg]

Dragi colegi, am reușit acum două săptămâni ză montez reervorul fix în rulotă.
Nu am mai dat încă o gaură în panoul lateral al rulotei pentru a face alimentarea direct din exterior.
Alimentarea rulotei cu apă se poate face în trei moduri acum.

1. se poate folosi vechea alimentare originală/ clasică, din exterior a rulotei.
2. am o baterie de 9 A/ 12 V, pe gel și cu ea pot transfera apa în rezervor, din orice recipient. Folosind o pompă exterioară, am și unele avantaje: datorită presiunii cu care împinge bateria din exterior, apa intră direct în toate furtunele și în boilerul rulotei. Nu trebuie să mă mai chinui să amorsez pompa din bazin sau să mă chinui așteptând să se facă presiune în instalație pentru a curge apa. Totul merge de la sine. E perfect și sunt foarte mulțumit. 
3. Dacă sunt în camping, conectez la cuplajul furtunului cu care fac umplerea - un furtun ce vine direct de la cișmea/ noi îi spunem pompă în zona noastră și umplerea/ scoaterea aerului se face automat. Merge foarte repede și foarte ușor. Doar că durează: 70 de litri de apă nu îi umpli chiar așa ușor. Sunt mândru că am și un indicator foarte bun. Îmi arată câtă apă mai trebuie să intre în bazin sau câtă apă s-a consumat. 

Totul e super și sunt tare, tare mulțumit!!!

O singură problemă a rămas nerezolvată: problema robinetului de golire completă. Nu am montat (încă) un robinet de golire în/ pentru bazinul de apă. Și aici există două situații.
1. Trag - aproape toată apa cu pompa, dar tot mai rămâne cam un litru de apă pe fundul bazinului. Această situație mă nemulțumește complet.
2. Trebuie să montez un robinet de scurgere, dar nu știu cum, ce model. Vă dați seama: gura de scurgere trebuie să fie perfect la nivelul bazinului, pentru ca toată apa să se scurgă. Nu știu cum aș putea monta așa ceva, având în vedere că grosimea plasticului rezervorului este de vreo doi mm.
Aceasta este și rămâne încă o problemă de rezolvat. Sfaturi, idei, ajutor?
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Montez rezervor apă - fix. Sfaturi? Idei? - de Florin Smolnicki - 11-04-2021, 07:37 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service