Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiEliminare mufa rapida de apa la rulota englezeasca
#1
Sistemul de apa al rulotelor englezesti are o mare problema, la rulota mea, probabil si la altele: cupla rapida!

De ce:
1. Butoiul de apa, Aqua Roll-ul (de alfel cea mai tare inventie facuta la rulotele englezesti!), sta afara, acesta avand 2 dezavantaje:
  • Butoiul si pompa de apa pot fi furate foarte usor atunci cand pleci de langa rulota, off sau on-camping
  • Temperaturile reci iarna pot ingheta apa
2. In timp, de la frecusul conectarii mufei, de la vechime si imbatranire a plasticului, nu mai este perfect etansa mufa, apa picurand sau chiar curgand siroaie atunci cand nu e infipt cum trebuie. Una din probleme survenite: pierderea apei, atunci cand esti off-camping, un lucru foarte nasol.

Unul din avantajele acestui sistem, insa, il reprezinta tocmai acest butoi, care sta afara, si care exclude posibilitatea de a uda rulota. Poti sa-l cari foarte usor, cu sistemul sau de manevrare, etc...

Am vrut sa pastrez oarecum ambele variante, si am facut urmatoarea modificare:

  1. In prima faza am eliminat cupla rapida
  2. Am gasit un furtun super OK la un magazin de metalo-chimice, un furtun de gaze de fapt, care se potriveste perfect pe furtunul meu, eu avand un furtunas mai plastificat si de diametru mai mic.
  3. Am gaurit un loc de trecere in port-bagajul rulotei, din fata, si am trecut pe acolo furtunul si contactul.
  4. Am amplasat un butoi (inca nu, urmeaza ori un custom-made din fibra, ori un bidon obisnuit) zona gaurii, si am bagat pompa in el
  5. Pastrez Aqua-Roll-ul pentru ca furtunul luat e destul de lung pentru a ajunge la bidonul de afara, bun atunci cand nu mai muti apa.
@Ciprian Rosca cam astea sunt modificarile (inca nu sunt terminate)

Am sa vin cu poze mai pe seara, daca mai apuc!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
Eliminare mufa rapida de apa la rulota englezeasca - de Cristi - 01-31-2016, 04:37 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)