Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EmilStabilizatorul de tensiune la rulota, o necesitate ?
#1
(Ultima modificare: 03-02-2016, 05:59 PM de catre: Emil.) -->
Salut,
Ce credeti stabilizatorul de tensiune la rulota este o necesitate sau un moft ? 
De curand mi-am achizitionat un stabilizator de tensiune-SAR-1500 VA in ideea in care la folosirea generatorului (o chinezarie ieftina fara pretentii) exista o oarecare variatie de tensiune o fluctuatie datorata relantiului, sarcinii, etc. 

[Imagine: oVQXh0tl.jpg]
[Imagine: qyifbbLl.jpg]

    Am mai intalnit la unele "campinguri" tensiuni f mici ale curentului de 190-200 V astfel dupa un televizor busit si alte acareturi care nu functionau corespunzator m-am gandit sa imi cumpar un stabilizator ce are urmatoarea descriere:
    "Stabilizatoarele fabricate prin tehnologia ”cu releu”‘ sunt destinate in principal folosirii pentru consumatori care nu au motoare incorporate (cuptoare cu microunde, calculatoare, monitoare, sisteme supraveghere, tv, radio, aparatura internet, cafetiere, etc). Trebuiesc achizitionate dupa un calcul in prealabil al consumatorului sau consumatorilor pe care urmeaza sa le deserveasca."

Aici am o intrebare pentru cei ce folosesc asa ceva: Ventilatorul de la Truma, binecunoscutul TrumaVent, fiind un motor, functioneaza daca este utilizat printr-un astfel de stabilizator ??? caci conform descrierii "sunt destinate in principal folosirii pentru consumatori care nu au motoare"

Oricum, astazi l-am montat pe rulota in varianta fixa, montat in spatele sobei langa TrumaVent.

[Imagine: yPvvALll.jpg]
[Imagine: yGMN3XAl.jpg]
[Imagine: OaKwmKol.jpg]

Am legat electric stabilizatorul intre priza de intrare a tensiunii in rulota (pe interior) si cutia de sigurante pentru a avea tensiune stabilizata la toate prizele rulotei deasemeni sa nu "fileze" lumina la folosirea generatorului.
Este o modalitate buna sau nu ??? (astept sfaturi)
Emil  0745025700
Bucuresti, Berceni
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
Stabilizatorul de tensiune la rulota, o necesitate ? - de Emil - 03-02-2016, 05:45 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service