Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiGatitul la rulota
#4
Noi gatim la rulota pentru ca trebuie si pentru ca ne place, chiar daca ocupa timp, o iesire cu rulota inseamna: gratar, ceaun, cuptor, omleta. Nu intotdeauna toate, dar mereu cel putin una dintre ele!

Ne stabilim meniul inca de la iesirea anterioara si in timpul saptamanii facem cumparaturile.

Pentru ca Vinerea ajungem destul de tarziu la locatie, si trebuie sa ne intindem lucrurile, incepem prin a prepara ceva de mancare. In ultimul timp, deoarece am cuptor (cuptoare) am facut cate un pui la cuptor: pe sare sau la rotisor. Cat timp noi pregatim rulotele puiul se face, cum am terminat, aranjam masa si mancarea este deja facuta. Avantajul este ca nu e nevoie de interventie prea mare la preparare, daca ai deja puiul aranjat, il pui la facut si atat. Poate pentru garnitura sa muncesti putin, dar facem un piure, o salata, sau ceva rapid de facut. Avem astfel mancare proaspata, calda, copiii sunt incantati si mananca alaturi de noi o mancare delicioasa!

Sambata preparam o omleta sau sanvisuri. Dimineata este perioada mea preferata, cand se scot toate mancarurile pe masa si fiecare mananca de la fiecare: icre, oua, cascaval, salam, pate, masline etc... Daca facem omleta, o facem "cu de toate", suficienta pentru toti - facem la doua tigai.

Felul principal tot sambata se pregateste, fie ca e gratar, ceaun, cuptor sau altele. De obicei e gata la ora cand dorm copiii asa ca luam si noi masa in voie, dar cam in liniste!

Ce am facut anul trecut: varza la ceaun, tochitura, fasole la ceaun cu os, gratare peste gratare, saramura de peste. Toate au fost delicioase, si cu totii am contribuit la prepararea lor, de la taiat spalat, facut focul, amestecat sau intors gratarul. Un loc I binemeritat insa il are colegul @Marius Rotaru care si-a castigat un nume pe masura pe care il aflati doar LFL ( LFL = la fata locului)!

Cam astea gatim noi la rulota. Urmatorul ceaun va fi pozat intens si publicata reteta (daca avem pozarul cu noi!)
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
[-] Pentru aceasta postare, Cristi a primit Like de la 5 utilizatori
  • barsan.doru, Ciprian Rosca, Florin Smolnicki, Marius Rotaru, Radu Budisteanu
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
Gatitul la rulota - de Cristi - 04-11-2016, 03:11 PM
RE: Gatitul la rulota - de Florin Smolnicki - 04-12-2016, 08:43 AM
RE: Gatitul la rulota - de Ciprian Rosca - 04-12-2016, 10:11 AM
RE: Gatitul la rulota - de Cristi - 04-12-2016, 10:21 AM
RE: Gatitul la rulota - de Florin Smolnicki - 11-23-2023, 10:10 AM
RE: Gatitul la rulota - de Florin Smolnicki - 11-25-2023, 04:13 AM
RE: Gatitul la rulota - de Florin Smolnicki - 11-29-2023, 12:24 PM
RE: Gatitul la rulota - de Florin Smolnicki - 11-29-2023, 06:52 PM
RE: Gatitul la rulota - de Florin Smolnicki - 11-30-2023, 05:16 PM
RE: Gatitul la rulota - de Florin Smolnicki - 12-01-2023, 05:13 AM
RE: Gatitul la rulota - de Florin Smolnicki - 12-01-2023, 06:21 PM
RE: Gatitul la rulota - de Florin Smolnicki - 12-07-2023, 08:01 AM
RE: Gatitul la rulota - de Florin Smolnicki - 12-20-2023, 07:56 AM
RE: Gatitul la rulota - de Florin Smolnicki - 12-22-2023, 11:26 AM
RE: Gatitul la rulota - de Florin Smolnicki - 02-21-2024, 05:23 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 2 Vizitator(i)