Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
barsan.doruVreau sa mai pun muschi pe masina!
#16
Sa spuna Cornel ca el stie Smile

Din cate stiu eu... (si cam intotdeauna spun asa Cool )  se modifica softul in computerul de bord.
Adica, se modifica harta injectiei (imagineaza-ti un grafic 3D), eventual parametrii de functionare ai turbinei, iar la benzinare si a aprinderii.

Anularea filtrelor in niciun caz (poate doar la motoarele de raliu de unica folosinta)
Doar modificarea filtrului de aer si a tobei.

In general, limitarile mai greu de trecut ale unui motor sunt admisia de aer si evacuarea, la care turbina face treaba multa, daca o ai.
Motorina/ benzina poti sa ii dai cata vrei in cilindru (vezi mai sus cu modificarea graficului dupa care benzineste), dar ca sa arda ai nevoie de o cantitate de aer proportionala pe care trebuie s-o indesi acolo, iar dupa aia sa scapi de gazele arse cat mai repede si cat mai complet.

Cu cat fitrul de aer / toba de esapament opun o rezistenta mai scazuta la admisia aerului / evacuarea gazelor, cu atat ajuti motorul sa arda mai mult gaz + aer si obtii putere.

Dezavantajele ar fi, cred eu, ca un filtru sport se imbacseste mai repede si probabil protejeaza mai putin la prafaria noastra, iar toba sport face mai mult zgomot.

Nu trageti in pianist.
Numai sms la 0728.116.868
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Vreau sa mai pun muschi pe masina! - de George - 04-21-2016, 07:47 AM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)