Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiInformatii utile despre rotile/cauciucurile rulotei
#38
Eu cred ca fiecare a inteles ce era de inteles daca a vrut sa inteleaga.

Ai o rulota usoara cu MMA 1100 kg si esti sigur ca nu depasesti MMA chiar si incarcat, poti pune linistit cauciucuri normale ce tin 650kg fara sa fie C-uri. Asta daca in carte nu ai C precizat. Daca ai de gand sa pui in ea ca in remorca de tractor si sa ajungi la 1500 kg pui C-uri si te rogi sa reziste puntea.
Ca poti sa pui C-uri chiar daca nu depasesti capacitatea de incarcare a unui cauciuc normal asta este altceva.

Rulota mea am luat-o din Olanda fara C-uri  (asa a fost din fabrica , se vedea pe roata de rezerva ), are MMA 1350 si cauciucurile tineau 1360 kg ( daca insumam cat pot ele sa duca).
Puteam sa merg cu ele asa caci nu incarc rulota sa sar peste 1350, dar pentru siguranta mea si dupa ce am vazut ce pagube poate sa faca o explozie la un camper, am pus C-uri pe rulota, caci eram la limita. Acum sa nu credeti ca C-urile nu explodeaza sau nu fac pene, chiar si la incarcare mai mica, doar ca teoretic probabilitatea este mai mica.

Mai este un lucru pentru care am preferat C-uri. Rulota sta pe loc mai mult decat o masina si un cauciuc cu flancurile moi , dupa parerea mea este mai probabil sa se deformeze fata de unul intarit pe flancuri.
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Informatii utile despre rotile/cauciucurile rulotei - de cornels - 08-29-2017, 10:41 AM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service