Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Florin SmolnickiVând, schimb, cumpăr: conexiune pompă de apă
#6
Florin, uite aici gasesti ce am facut.

Ce am facut, in detaliu:

1. Am scos mufa aia rapida si am pus o tabla pe deasupra gaurii, am izolat pe interior. Tabla am luat-o de la rulota, de la o usa, deci s-a potrivit dar poti gasi tabla de aluminiu la depozite sau la REMAT.

2. Am pus o mufa Y pentru ca eu am si boiler, mufa rapida eliminata avea rol de Y


3. Am cumparat furtun gros, de sudura, sau... nu stiu, se vede in poze, m-am dus cu furtunul vechi si am gasit unul care se potrivea la fix.

4. Am tras de la firele de conexiunea electrica a pompei cablu pana in portbagajul din fata si am bagat atat firele electrice cat si furtunul.

5. Furtunul este mai lung, ajunge pana la pamant, bidoanele mele de acum le pot pune atat pe pamant cat si in portbagaj (ca sa nu mi le fure). (Multumesc @barsan.doru )

6. Am pus o supapa de sens pentru ca apa sa nu se duca mereu inapoi in butoi (multumesc @cornels )

Costuri totale? Furtunul cam 3 lei metru, vreo 3 metri = 9 lei, mufa Y de alama cam 10-20 de lei, cablu aveam. O gura in partea din fata a rulotei nu m-a costat nimic iar tabla de astupat am avut-o, dar sa zicem ca-i mai pui cativa lei+mastic.

Avantaje: nu mai imi curge apa pe langa mufa, pot baga butoaiele inauntru, pot sa le tin si afara daca vreau.

Butoiul din link-ul de mai sus nu-l mai am, l-am eliminat dupa ce am facut rost de ceva bun!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
[-] Pentru aceasta postare, Cristi a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Vând, schimb, cumpăr: conexiune pompă de apă - de Cristi - 09-30-2016, 11:11 AM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)