Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiCate mai adunam prin rulota...
#1
Ca mai toti rulotistii incepatori, la primele iesiri cu rulota aveam de toate. Portbagajul din fata rulotei plin (cu o apasare enorma pe carlig), copaia de pe masina plina, portbagajul masinii plin, rulota ochi. Asta doar pentru un weekend, bineinteles.

Cu timpul am devenit mai "cortist" cum bine imi zicea un prieten. Am renuntat la multe din acareturile de care trageam, pe care le aranjam cand plecam de acasa spre locatia de campare, le aranjam la locatia de campare, le aranjam cand plecat de la locatia de campare si le aranjam iar... acasa.

Ca sa enumar: 
  • televizor, antena de satelit, cablu de satelit, prelungitoare, receiverul de satelit (acum am o mica tableta, un Asus TF101, care tine loc de televizor pentru copiii care nu mai vor sa plece la culcare). 
  • cuptor - electric sau pe gaz (inca le mai iau, in functie de necesitati)
  • 4 (patru) mese - ca sa pun toate acareturile pe ele, nu?
  • butelie de voiaj + butelie suplimentara (acum am un mic arzator cu butelie de unica folosinta) + arzator mare
  • set de berarie - masa + doua banchete (acum mai iau banchetele, sunt bune pentru statul la foc, atunci cand ai scaune care pot arde), deci cu masa asta aveam 5 mese cu mine!
  • doua cutii de scule si sculisoare, una mai mare si una mai mica - acum am una mica, jumate goala!
  • tot felul de cabluri si leduri pentru luminat - acum am vreo 2 lanterne/becuri care se agata acolo unde doresc eu.
  • doua baterii de 100Ah - acum am ramas in una.
  • gratar cutie + suport de gratar din aluminiu - il mai iau, cand n-am unde sa fac gratar.
  • toamna si primavara iau cortul, acum car dupa mine doar terasa
  • lazi frigorifice pasive si active - am doua lazi pasive, sunt bune la nevoie. De exemplu cand frigiderul rulotei nu mai vrea sa mearga dupa iarna!
  • boxa mare home-made, 2 difuzoare + baterie + statie - am inlocuit-o cu o boxa mica
  • UPS pe post de invertor
Ce am luat intre timp si s-au dovedit utile?
  • doua foi de cort militare, cam grele dar pot fi folosite la foarte multe aplicatii: carat lemne, acoperit lemne sau diverse alte obiecte de ploaie, patura pentru copii, paravant, etc..
  • mini-arzator + butelie 
  • boxa bluetooth care poata canta si de pe card. Noi ii zicem portocala.
  • am inlocuit o parte din betele pe care le am cu bete de aluminiu. O parte, mai am cateva!
  • scaun inalt pentru a pune butoiul de spalt pe maini la o inaltime mai comfortabila
  • am lipit in sfarsit panoul de rulota
  • invertor mic, doar pentru incarcat rapid telefoanele si pentru incarcat masinuta teleghidata a baiatului
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
Cate mai adunam prin rulota... - de Cristi - 06-16-2017, 03:17 PM
RE: Cate mai adunam prin rulota... - de George - 06-16-2017, 03:45 PM
RE: Cate mai adunam prin rulota... - de George - 06-18-2017, 12:44 AM
RE: Cate mai adunam prin rulota... - de George - 06-18-2017, 11:19 AM
RE: Cate mai adunam prin rulota... - de Cristi - 06-19-2017, 07:59 AM
RE: Cate mai adunam prin rulota... - de George - 06-19-2017, 07:03 PM
RE: Cate mai adunam prin rulota... - de Cristi - 06-19-2017, 07:37 PM
RE: Cate mai adunam prin rulota... - de Cristi - 06-19-2017, 08:16 PM
RE: Cate mai adunam prin rulota... - de George - 06-23-2017, 10:47 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)