Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WebmasterCe sunt infiltratiile la rulote si cum scapam de ele?
#1
Toata lumea se fereste de infiltratia la rulota. Ce este infiltratia? Ca proaspat rulotist recunosc ca nu am stiut ce e infiltratia... pana nu am avut si eu una. Infiltratile sunt prezente la marea majoritate a rulotelor. Daunele produse de infiltratii sunt din cele mai paguboase: cost mare de reparatie, pericol la sanatate.

Sa le luam pe rand:

Ce sunt infiltratiile la rulota?
Atunci cand apa patrunde dinspre invelisul exterior al rulotei in panourile de placaj/lemn din rulota, putem spune ca avem o rulota cu infiltratii. Semnele sunt: pete pe pereti, miros de mucegai.

De ce apare infiltratia in rulota?
In cursul timpului, elementele de etansare ale rulotei se invechesc, se intaresc si nu mai etanseaza. Astfel lasand loc apei sa intre acolo unde nu ar trebui sa o faca. Cele mai afectate sunt zonele frontale, zonele cu geamuri si imbinarile laterale ale rulotei.

De ce costa mult reparatia unei infiltratii?
Pentru ca in primul rand trebuie gasita cauza, locul unde apa intra in rulota. Chiar daca petele, semnele ca ai o rulota cu infiltratii, sunt intr-un loc, exista posibilitatea ca apa sa se infiltreze prin alta parte. Zona trebuie investigata si reparata, iar apa face din placajul rulotei un fel de cenusa de lemn, un putregai care nu mai poate fi folosit la nimic. Asadar trebuie refacuta toata zona, iar reparatia se face dinspre interior spre exterior. 

De ce este pericol pentru sanatate sa am o rulota cu infiltratii?
Mucegaiul dauneaza, exista studii si explicatii pe internet. Dauneaza tuturor dar mai ales copiii si batranii sunt afectati. Asadar nu va jucati cu aceasta problema, remediati-o la timp!

Cum sa ma apar de infiltratii?
Daca rulota este mai "in varsta" va recomand sa ii faceti o remasticare, care inseamna sa dati toate sinele jos de pe partile laterale si pe unde mai sunt, curatarea foarte bine a masticului existent si inlocuirea acestuia cu unul nou. Multi recomanda Sika FC11+, dar sunt destul de multe altele. Alta zona, zona frontala, zona cu geamuri, trebuie sa fie ingrijita, trebuiesc verificate chederele, daca au probleme, inlocuite. Trebuie sa va ganditi ca prevenirea este mult mai ieftina decat reparatia! De asemenea va recomand parcarea rulotei sub un adapost, sau sub o husa speciala. Daca nu aveti husa speciala, dedicata, se poate folosi o prelata, dar nu in orice conditii. Acest lucru il voi detalia in alt topic.
[-] Pentru aceasta postare, Webmaster a primit Like de la 3 utilizatori
  • Cristi, Marius Rotaru, szakacs mihaly
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
Ce sunt infiltratiile la rulote si cum scapam de ele? - de Webmaster - 01-26-2016, 02:54 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)