Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
adrianciucainstalare AC fix la autorulota
#11
(Ultima modificare: 03-12-2019, 08:33 PM de catre: pauncata2007.) -->
Salutare !

 Am tot citit si rascitit cam tot ce se putea despre aer conditionat in rulota si dupa ce am vorbit si cu un amic de al meu frigotehnist despre modificarile ce le propuneam eu si etc, am concluzionat ca nu are rost sa risc sa reinvetez eu "roata" . Cea mai buna  varianta este evident cea dedicata, dar daca rulota nu are din dotarea din dpv-ul meu nu se merita investitia.Eu personal am optat pana la urma pentru aer conditionat mobil/portabil inverter de 9000 btu (vortex vap-t09k), l-am cumprat de pe olx . Am cautat un aer conditionat care sa faca si caldura si dezumidificare si aiba un consum cat mai mic(ptr a evita prb in camping-uri).

Pe larg:

- Un aer condtionat in rulota cum este a mea cu doua locuri de dormit in fata si in spate, nu il vad montat decat undeva la mijlocul rulotei.

- M-a batut gandul sa iau unul mobil/poratabil si sa despart cele doua unitati, una sa o las in portbagaj si cealalta s-o montez jos in sifornier in spatele truma vent. Si printr-o tubulatura sa ridic aerul la partea de sus. Insa frigotehnistul m-a lamurit, ca se poate sa nu aiba efectul scontat si arunc banii pe geam. Plus ca la astea mobile nu prea se poate recupera freonul, tevi/stuturi/suduri/freon etc , mai sunt  unele ac-uri care au motorul comun cu doua turbini una jos una sus, etc probleme,am renuntat la varianta asta.

- Pe cel fix de 9000 btu , l-am anulat si pe acesta din calcule, fiindca nu gaseam loc ptr unitatea interioara. Si sa il montez deaspura paturilor nici nu incape discutie. Plus ca sa stau cu unitatea exterioare pe protap, iar pica.


     Bun acum am problema cu aerul mobil fiindca trebuie sa renunt la ori la cuptorul pe gaz ori la truma-vent , nu am unde sa il tin fiindca vreau sa il dosesc cumva ptr a atenua din zgomot.Ar mai fi si o treia varianta , varianta care nu prea ma incanta , dar pare cea mai accesebila si anume sa il montez in spatele truma vent , dar din cauza tubulaturii de la truma-vent si a carenajului de la roata, incape doar jumatate jos si jumatatea in partea de sus (cea cu haenele) si asa este mic spatiul... Chiar nu stiu cum o sa fac, sotia nu prea vrea sa renunte la cuptor fiindca acolo e loc bun de tinut oalele si tigai....

Ma gandesc sa pun evacuarea aer cald de la ac pe evacuarea de la truma vent, credeti ca poate fata la debit (am daptor special)  ??

PS: Daca nu merge pe evacuarea de la truma, am optiunea de a face o ferestra noua numai ptr evacuare, asta daca raman pe partea cu sifonerul. daca il pun in loc de cuptor , il duca la aerisirile frigiderului.
Omul la nevoie se cunoaste!
Telefon
:
0755 84 63 68
Email    : pauncata2007@yahoo.com
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
instalare AC fix la autorulota - de adrianciuca - 01-08-2019, 03:19 PM
RE: instalare AC fix la autorulota - de George - 01-17-2019, 11:47 AM
RE: instalare AC fix la autorulota - de Cristi - 01-11-2019, 10:17 AM
RE: instalare AC fix la autorulota - de pauncata2007 - 03-12-2019, 08:04 PM
RE: instalare AC fix la autorulota - de George - 03-12-2019, 09:55 PM
RE: instalare AC fix la autorulota - de George - 03-12-2019, 11:30 PM
RE: instalare AC fix la autorulota - de Cristi - 03-13-2019, 09:33 AM
RE: instalare AC fix la autorulota - de George - 03-13-2019, 09:52 AM
instalare AC fix la autorulota - de Costud - 03-13-2019, 10:31 AM
RE: instalare AC fix la autorulota - de Cristi - 03-13-2019, 02:29 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service