Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Calin2Sfat achiziționare rulotă
#1
Bună!
Peste aproximativ trei săptămâni voi începe sa bat târgurile, parcurile de rulote, etc. Motivul? Achiziționarea unei rulote de mici dimensiuni, ieftină (cam... până în 10.000 Ron), care să poată fi tractată cu o mașină Suzuki Grand Vitara model 2000-2004, 1.6i. Până atunci caut informații, nu aș vrea să iau țeapă...
Rulota va fi folosită la pescuit, deci partea de 220V este irelevantă, pentru două, maxim trei persoane. Ca dotări:
- cort. O voi folosi destul de mult pe Dunăre, zonă cu vânt destul de puternic și de... prezent, deci o terasă nu m-ar avantaja foarte mult. E nevoie de pereți laterali;
- aragaz. Da, știu că toate au. Dar... nu știu dacă există mai multe dimensiuni, tipuri... Pentru doi-trei bărbați, care stau vara în căldurile de pe Dunăre, trebuie răcită destulă "apă". Cum se comportă frigiderele din rulote, pe gaz? Fac față? Merg mai bine pe gaz sau la 12V? Pe lângă frigider, având în vedere că urmează să fie folosită pentru ieșiri destul de lungi, mă gândesc la achiziționarea ulterioară a unui congelator. Se poate? Tot pe gaz, bineînțeles. Sau, având în vedere că în plan intră și achiziționarea ulterioară a unei instalații solare, pe curent... Nu știu. Păreri???;
- duș. Obligatoriu! 
- despre infiltrații... nu cred că are rost să vorbesc. Nimeni nu are în plan să cumpere o rulotă cu așa ceva. Dar... cum mă feresc de ele??? Cum pot să-mi dau seama că există daca talentul vânzătorului în a le masca depășește talentul meu în a le depista??? Da, știu că e o întrebare fără răspuns. Sincer, de asta mi-e cel mai frică. Am tot citit despre modalitățile de a depista urmele de infiltrații, dar... rămân sceptic.
Am mai citit despre cumpărători care după ce au luat rulota, la RAR au avut surpriza să constate că există o problemă cu seria, că rulota a mai fost la RAR și e blocată în sistemul lor, nu poate fi înmatriculată. Dacă notez frumos pe o hârtiuță seria poansonată pe șasiu și mă duc la RAR... oare nu îmi spun aceste lucruri înainte de a cumpăra rulota?
Având în vedere mașina care urmează să tracteze, cred că o rulotă de aproximativ 750 kg sau chiar mai puțin cu MMA în jur de 1000 kg ar fi ceea ce îmi trebuie. Greșesc?
Există la dimensiunea (greutatea) asta spații separate de dormit sau nu? Având în vedere intenția de a mai adăuga un congelator (în timp), există vre-o posibilitate să îl bag în rulotă? Bănuiesc că pentru asta trebuie să scot altceva. Sau... nu? Are cineva informații despre congelator de rulotă? Cam la ce preț, funcționare, etc... Deși, dacă mă gandesc bine, asta nu ar trebui să intre în discuție acum, la cumpărare. Asta e... de viitor.
La ce ar trebui să mă uit în mod special (în afară de infiltrații) la cumpărarea unei rulote?
Cam care sunt firmele care ar trebui să consider că merită întâietate (în cazul unor dotări și preț similare) și care sunt firmele pe care ar trebui să le evit? Ma refer la firmele constructoare de rulote.
Care ar fi posibilele defecte ascunse de care m-aș putea lovi? La ce ar trebui să fiu atent?
De unde ar trebui să încep? Târguri, parcuri de rulote, să contactez un importator și să îi cer să îmi aducă o rulotă cu specificațiile mele??? Habar nu am cum e mai bine să procedez.
Dacă mă uit pe unele saituri din afară constat că prețurile sunt comparabile cu prețurile de la noi, deci pentru mine e destul de clar că rulota cumpărată în România a avut în țara de origine un preț cu mult mai mic, cu defectele de rigoare și a fost reparată pentru revânzare. Care ar fi vânzătorii care nu sar prea mult calul în ceea ce privește ascunderea defectelor prin reparații de mântuială, care să ia doar ochii în momentul vânzarii, pentru ca după cateva luni să te trezești cu ditamai problemele? Bănuiesc că în aproape toate cazurile e așa, dar depinde cât de departe e dispus intermediarul să meargă!
Știu că sunt nou pe acest forum, sunt conștient că (până acum cel puțin) contribuția mea la acest forum e zero, dar deja am lansat o mulțime de întrebari și, culmea, mă aștept să mai și primesc răspunsuri!  Big Grin   Totuși, cred că fiecare a fost la rândul lui începător și, dacă nu a uitat cum e, poate cineva își face timp să îmi răspundă și mie măcar la o parte dintre întrebări...
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
Sfat achiziționare rulotă - de Calin2 - 02-22-2019, 11:39 AM
RE: Sfat achiziționare rulotă - de George - 02-22-2019, 01:17 PM
RE: Sfat achiziționare rulotă - de Calin2 - 02-22-2019, 08:45 PM
RE: Sfat achiziționare rulotă - de Cristi - 02-22-2019, 09:04 PM
RE: Sfat achiziționare rulotă - de Calin2 - 02-22-2019, 09:57 PM
RE: Sfat achiziționare rulotă - de Cristi - 02-23-2019, 08:41 AM
RE: Sfat achiziționare rulotă - de Calin2 - 02-23-2019, 01:08 PM
RE: Sfat achiziționare rulotă - de Cristi - 02-23-2019, 06:30 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service