Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Calin2Intrebari despre o rulota pentru pescuit
#27
(03-26-2019, 11:00 PM)Calin2 A scris: in plus avea cauciucuri normale, nu erau "C" si cupla simpla. Daca mai adaugi cauciucurile si cupla, plus altele...cam mult. 

Nu te crampona neaparat de C-uri si, daca e o rulota usoara, nici de cupla antibalans (nici nu prea gasesti asa ceva pe rulote usoare)

Eu sunt la a doua pereche de C-uri (pe a doua rulota, ceva mai grea) si imi pare rau pentru a doua oara.
De fapt, n-as mai fi luat C-uri daca gaseam repede cauciucuri cu clasa de greutate dorita pe marimea mea.

C-urile au presiunea nominala 4-4.5 bar. La care o rulota de 1100 -1200 kg topaie ca o capra in spatele tau (la mine asa se intampla, repet, strict experienta mea)
O presiune de 3.5-3.7 bar te duce la un compromis: topaie mai putin, dar fac si un pic de burta. Strutocamila.

Niste cauciucuri cu clasa crecta de greutate (adica o clasa-doua peste masa rulotei, ca sigur o incarci peste) isi fac treaba mai corect si la o presiune mai normala (apropo, compresorul meu isi da duhul inainte de 4 bar).

Iar cupla antibalans este un dispozitiv util, dar la fel de util este sa incarci corect rulota.
Rulota mea actuala are antibalans, dar daca e incarcata prost intra in balans mai rau decat intra cea veche, care nu avea antibalans dar o puteam incarca mai corect pt ca aveam mult spatiu pe podea fix deasupra axei.

Pana la urma, totul e un compromis  Sad
Numai sms la 0728.116.868
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Intrebari despre o rulota pentru pescuit - de George - 03-28-2019, 10:38 AM
RE: Prezentarea noilor veniti! - de pauncata2007 - 03-01-2019, 10:15 AM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service