Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Preda GeorgeDethleffs Beduin Luxus 490/500
#8
Azi am fost din nou la rulota si am mai mesterit cate putin. Am mai descoperit una alta. Ce am facut: Am mutat locul bateriei sub patul din fata, unde am construit un compartiment separat din pal melaminat. Am montat langa ea invertorul solar si am tras la el cablurile de la panou. Apoi am inceput sa deslusesc firele de la instalatie. Aveam instalatia un mix intre 220 si 12v. Am verificat fiecare fir si i am pus eticheta. Am gasit sub chiuveta numai punti de legatura intre instalatii. Asta e, cand am luat-o mi-am asumat ca o sa refac instalatia. O sa pastrez tot ce este original, o sa reconstruiesc doar partea unde s-a improvizat pentru trecerea la 12v. 
Nu am facut inca poze pt ca e jale ce e inauntru. 
Urmeaza sa construiesc instalatia dinspre baterie spre consumatori pana la un panou de sigurante pe care l-am cumparat si la acest panou conectez circuitele din rulota: lumini interioare, trumavent 12v, pompe apa, priza 12v pt televizor si ce msi e pe acolo. 
Imediat dupa baterie o sa intercalez un contact general din cel folosit pt movere. 
Am identificat de asemenea firele de la frigider si vreau sa alimentez frigiderul pe 12v doar de la masina.
Circuitul de 220v vreau sa fie total separat astfel: priza exterioara, trec prin sigurante si merg direct intr-o priza dubla in care voi pune alimentarea invertorului pt incarcare baterie si in cealalta niste prize de 220 pe care sa le pot folosi si prin invertor prin simpla schimbare a unui stecher.
Frigiderul la 220 il voi alimenta tot prin stecher direct din priza aceasta care vine direct din cea exterioara. 
Mi-am cumparat un instant calore 7 si urmeaza sa il montez si pe acela dar dupa ce izolez baia. Vreau sa dau panourile de plastic jos, sa vad ce e acolo si sa pun linoleum pe sub ele pe toata suprafata. In ideea sa pot face un dus copiilor in baie si sa evit infiltratiile cat se poate.
Mai am de cumparat presostate pentru ca la bateria de la bucatarie nu merge microcontactul cum trebuie iar pe cea de la baie trebuie sa o schimb pentru a monta dus. 
Daca aveti idei, sfaturi, pareri.... stiu ca e de munca, insa usor usor o fac asa cum imi place mie. 
O seara frumoasa!
[-] Pentru aceasta postare, Preda George a primit Like de la 2 utilizatori
  • Cristi, Florin Smolnicki
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
Dethleffs Beduin Luxus 490/500 - de Preda George - 03-10-2019, 06:14 PM
RE: Dethleffs Beduin Luxus 490/500 - de George - 03-10-2019, 09:48 PM
RE: Dethleffs Beduin Luxus 490/500 - de Cristi - 03-11-2019, 07:31 AM
RE: Dethleffs Beduin Luxus 490/500 - de aliusa - 03-11-2019, 08:19 PM
Dethleffs Beduin Luxus 490/500 - de florinmales - 03-12-2019, 08:50 AM
RE: Dethleffs Beduin Luxus 490/500 - de Preda George - 03-16-2019, 10:21 PM
RE: Dethleffs Beduin Luxus 490/500 - de Cristi - 04-11-2019, 06:36 AM
Dethleffs Beduin Luxus 490/500 - de florinmales - 04-13-2019, 11:04 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service