Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SERGHEIDINDilema achizitionare camper !
#14
Eu m-am lamurit de multa vreme ca pretul nu reflecta calitatea, ci mai degraba puterea de cumparare a celui care isi doreste acel obiect. Sunt in piata autorulote vechi de peste 10 ani, la preturi peste 20.000 EUR, insa nu toate merita. O autorulota Hobby su sasiu combinat Al-Ko cu o utilitara din gama PSA nu e totuna cu un Rimor pe platforma aceleiasi autoutilitare. Un Knaus sau un Hymer sunt superioare unei Adria sau Weinsberg din mai multe pouncte de vedere. Multa lume cumpara rulote si autorulote in primul rand dupa anul de fabricatie, dimensiuni, gadgeturi, dar mai putin se orienteaza la calitatea structurii, a mobilierului, a dotarilor tehnice.
Pe de alta parte, o autoutilitara construita inainte de 2010 mie mi se pare mai trainica decat una din zilele noastre. Trebuie tinut cont si de diferentele calitative dintre diverse modele: majoritatea cumparatorilor nu se uita decat la masina, unde e relativ simplu de facut diferenta, intrucat sunt putine platforme, pre putini stiu sa aprecieze calitatea materialelor, a dotarilor si mai ales a mentenantei ulterioare cumpararii. O autorulota mare, cu multe locuri de dormit este mult mai expusa, implicit va avea costuri de intretinere mai mari decat modelele mai mici sau decat un campervan. In practica, autorulotele mari sunt cele mai atractive, spatiul marit din interior ofera impresia de lux, de opulenta, chiar daca autorulota e folosita pentru calatorii si excursii in natura, nu pentru petrecerea timpului in interior.
Cred ca trebuie tinut cont si de faptul ca pretul autorulotelor noi a scazut considerabil in ultimii ani, dar cumparatorii stiu cat au platit ei la vremea respectiva. Acelasi lucru s-a intamplat si cu accesoriile scumpe (sisteme fotovoltaice, antene satelit etc). Probabil ca le vine destul de greu sa marcheze o pierdere prea mare, iar faptul ca exista o piata plina de neinformati le da sperante sa ceara preturi de multe ori nerealiste.
Munca ne fură timpul, banii ne fură mintea...
[-] Pentru aceasta postare, e-1 a primit Like de la 2 utilizatori
  • Cristi, Florin Smolnicki
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
Dilema achizitionare camper ! - de SERGHEIDIN - 08-31-2019, 06:05 PM
Dilema achizitionare camper ! - de florinmales - 08-31-2019, 06:30 PM
RE: Dilema achizitionare camper ! - de SERGHEIDIN - 08-31-2019, 07:34 PM
Dilema achizitionare camper ! - de florinmales - 08-31-2019, 08:22 PM
RE: Dilema achizitionare camper ! - de SERGHEIDIN - 09-01-2019, 01:45 PM
RE: Dilema achizitionare camper ! - de SERGHEIDIN - 09-04-2019, 07:21 AM
RE: Dilema achizitionare camper ! - de SERGHEIDIN - 09-07-2019, 07:58 AM
RE: Dilema achizitionare camper ! - de e-1 - 09-12-2019, 09:40 PM
RE: Dilema achizitionare camper ! - de SERGHEIDIN - 09-13-2019, 04:28 PM
RE: Dilema achizitionare camper ! - de e-1 - 09-16-2019, 08:02 PM
RE: Dilema achizitionare camper ! - de e-1 - 09-16-2019, 10:05 PM
RE: Dilema achizitionare camper ! - de SERGHEIDIN - 09-18-2019, 07:57 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 2 Vizitator(i)
STS Service