Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiIgienizarea si dezinfectarea instalatiei de apa la rulota
#23
Poate ca n-ar trebui sa ma bag, pentru ca spun si eu din cele auzite in industria in care ma invart... asta nu inseamna neaparat ca am dreptate.

Dan:  Permanganatul de potasiu este un foarte bun dezinfectant, dar este toxic la ingerare si, mai mult, este precursor de droguri si astfel interzis la comercializare. Daca ai gasit de vanzare, zi-mi si mie, dar in PM Smile

Ciprian: informatia ta sunt sigur ca e corecta.  Ca odinul ministrului nu bate cu legislatia germana... e alta poveste.
ca sunt 0.2 sau 0.5 ppm... sigur nu moare nimeni si nici macar diaree nu face.

Problema cu clorul, insa, este cea pe care am spus-o si o sustin: ca nu ai control.
E riscant daca pui putin, sa nu fie suficient, iar daca pui prea mult, sa fie nociv.
Metoda sigura este numai sa pui mult, ca sa fii sigur, apoi sa astepti muult pana esti sigur ca n-a ramas.

Problema asta o au baietii cu apa potabila in Bucuresti...  la intrare te omoara de clor iar  la cap de linie cresc viermii linistiti in tevi...
Respectiv, in Militari nu poti s-o bei de miros (aia care simt), iar pe Oltenitei scoti viermi din teava.  Sunt fapte.
Numai sms la 0728.116.868
[-] Pentru aceasta postare, George a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Ciprian Rosca
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Igienizarea si dezinfectarea instalatiei de apa la rulota - de George - 05-09-2016, 07:49 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 2 Vizitator(i)