Punctajul Subiectului:
  • 1 Vot(uri) - 3 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Florin SmolnickiRulota, satelitul, televizorul și firmele de televiziune
#8
Onorabili colegi,

Vă anunț cu bucurie că luni vine băiatul (e un tip de încredere) care se ocupă cu televiziunea prin satelit și-mi montează toată instalația la casă și pentru rulotă. Puteam opta între Focus Sat și Free Sat. Am optat pentru Free Sat. Aici singurul dezavantaj pentru mine este că Free Sat-ul necesită o antenă cu un diametru minim de 80 cm. Serviciile de la Free Sat costă 99 ron pe an, am 40 de posturi. Pentru mine e suficient.

Am acasă o antenă veche de la Romtelecom, de 80 cm. Această antenă o voi folosi la rulotă. Am și demontat-o de la colțul casei. Luni voi învăța cum să o orientez și să o folosesc la rulotă. 
Pentru acasă voi monta o antenă cu 3-4 LNB-uri - pentru mai mulți sateliți, la o antenă de 90 cm diametru. Antena de acasă rămâne fixă. Restul echipamentului va pendula între rulotă și acasă. Vi se pare o idee bună? Băiatul respectiv e foarte de treabă și va face totul cum doresc eu. Aveți idei, e bine ce fac?
După cum știți, am deja televizor pe 12 și 220 V. Recieverul va fi tot pe 12 și 220 V (merge pe vreo 3 sisteme: Conax, Viasat și încă unul - nu mai știu denumirea)


La ce aspecte trebuie să mai fiu atent?

AȘTEPT SFATURI. VĂ ROG SĂ - MI DAȚI SFATURI. LA CE SĂ FIU ATENT? CE SĂ CER CONCRET? Am împrumutat bani ca să rezolv cu televiziunea și acasă, și la rulotă. De aceea vreau să iasă treaba bună.

Vă mulțumesc sincer pentru sfaturi și le aștept cu nerăbdare.
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Rulota, satelitul, televizorul și firmele de televiziune - de Florin Smolnicki - 02-13-2016, 04:49 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 2 Vizitator(i)