Punctajul Subiectului:
  • 1 Vot(uri) - 3 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Florin SmolnickiRulota, satelitul, televizorul și firmele de televiziune
#62
Acum doi ani am investit și rezolvat tot ceea ce ține de capitolul apă la rulotă: furtun (de 50 m), conexiuni de tot felul, pompă de apă, bazin fix de apă curată (70 litri - Fiamma), Wastemaster, Aquaroll (am și din acesta, aproape nou) etc. 
Anul trecut am pus la punct problema gazului: butelii de propan din compozit, conexiuni de gaz, arzător, ladă frigorifică funcțională și pe gaz etc, tot.
Anul acesta doresc să duc în primăvară rulota la terenul nostru de lângă pădure și trebuie numaidecât să pun la punct televiziunea la rulotă. 
În viziunea mea și din experiență, consider că cea mai bună variantă pentru televiziunea la rulotă este cea cu televizor normal, smart, pe 12 V, cu CI+, modul CI+ și cu cartelă (Focussat). Nu vreau laptop, tabletă sau telefon...); în schimb, am antenă de satelit (antenele de camping, cele de 38 cm sunt excelente), Televizorul trebuie să funcționeze fără reciever, pentru că scap de un aparat și consumator în plus.
Dacă voi știți de o altă variantă mai bună decât varianta expusă de mine, cea clasică, cu antenă, vă rog să îmi spuneți. Eu merg des în multe zone în care nu este semnal bun la internet... Inclusiv la pădure lângă Suceava nu am semnal prea bun la telefon. În schimb, avem căprioare multe. Știu că nu e on topic (scuze), dar voi atașa câteva poze și cu urecheatele acelea în „Poza zilei”.
De ce nu vreau să merg pe varianta semnal de internet? Referitor la semnal, revenind la rândurile de mai sus, de exemplu iarna, când ieșim cu rulota la schi, la Vatra Dornei, ne campăm în centrul orașului și nu am semnal la Orange. În alte locuri nu am semnal la Digi.
Problemele/ nemulțumirile despre televiziunea la rulotă au plecat și de la faptul că vechiul meu televizor pe 12 V (care este foarte, foarte bun și practic), televizorul este potrivit pentru vechea rulotă, DAR este prea mic pentru noua rulotă, muuuult mai mare... Pe bune și la modul cel mai serios.

Deci, eu caut să cumpăr un TV nou, cu garanție, pe 12 și 220 V, smart, diagonala de 60 cm, și cu CI+.
De la aceeași firmă trebuie luat obligatoriu modulul CI+ și cartela. Toate trebuie să se potrivească la setări, ca specificație tehnică; așa am înțeles din ceea ce am citit.
Orice link direct mă poate ajuta, numai să nu fie de la Denis Network. Am auzit că au difuzoarele slabe. Cică...
Nu știu exact, e din auzite. Nu vreau să supăr pe nimeni.

Mă puteți ajuta cu un link pentru un router pe 12 și 220 V pentru cartelă/ SIM? Și să fie la liber, nu protejat pentru o anume rețea de telefonie mobilă.
Foarte important: routerul trebuie să îl cumpăr de la Altex sau Flanco, acolo am reduceri și anumite avantaje. 

Vă mulțumesc pentru orice informație/ sugestie/ link.
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Rulota, satelitul, televizorul și firmele de televiziune - de Florin Smolnicki - 01-05-2024, 11:30 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 3 Vizitator(i)