Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
e-1Despre obligativitate RCA rulota
#3
Rainbow 
(04-12-2016, 04:00 PM)Cristi A scris: Ioan, e perfect ce spui, insa, prefer sa am asigurare RCA pentru rulota pentru un singur caz: daca imi sare din cui si se plimba in masina/masinile altora!

E corect ce zici cu obligativitatea la ITP, etc... dar... avem atatea legi strambe incat una in plus trece atat de neobservata incat uneori nici nu mai conteaza!

Cred ca n-ai fost atent, (si) pentru cazul desprinderii de vehiculul tragator daunele provocate sunt acoperite de polita RCA a vehiculului tragator:

Art. 26.
Indiferent de locul în care s-a produs accidentul de vehicul - pe drumuri publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulaţiei publice, în incinte şi în orice alte locuri, atât în timpul deplasării, cât şi în timpul staţionării vehiculului asigurat, asigurătorul RCA acordă despăgubiri până la limita de despăgubire prevăzută în poliţa de asigurare RCA pentru:
1. Prejudiciul produs de dispozitivele sau instalaţiile cu care a fost echipat vehiculul, inclusiv pentru prejudiciul produs din cauza desprinderii accidentale a remorcii, semiremorcii ori a ataşului tractat de vehicul;


Toate strambele (legi, obiceiuri) trec neobservate pentru ca noi refuzam sa infruntam realitatea. Iar de contat conteaza mai mult decat ne imaginam. Toate schimbarile trec neobservate cand sunt facute cu pasi mici. Asa ni se pretind bani, se iau libertati, ni se ingradesc drepturi. Doar prin ignoranta noastra.

Daca eu v-as cere in fiecare an a suta parte din cat platiti inutil pentru polita RCA, mi-ar da cineva? Ce va face sa platiti in schimb la asiguratori de o suta de ori mai mult pentru aceeasi inutilitate?

Art. 33.
(1) Asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente a remorcilor/semiremorcilor are acoperire doar dacă acestea NU sunt ataşate unui vehicul tractor.
Munca ne fură timpul, banii ne fură mintea...
[-] Pentru aceasta postare, e-1 a primit Like de la 2 utilizatori
  • George, Radu Ivanescu
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
Despre obligativitate RCA rulota - de e-1 - 04-12-2016, 03:49 PM
RE: Despre obligativitate RCA rulota - de Cristi - 04-12-2016, 04:00 PM
RE: Despre obligativitate RCA rulota - de e-1 - 04-12-2016, 05:14 PM
RE: Despre obligativitate RCA rulota - de George - 04-12-2016, 09:30 PM
RE: Despre obligativitate RCA rulota - de Mario - 04-12-2016, 09:56 PM
RE: Despre obligativitate RCA rulota - de e-1 - 09-29-2016, 04:46 PM
RE: Despre obligativitate RCA rulota - de Cristi - 09-30-2016, 07:57 AM
RE: Despre obligativitate RCA rulota - de George - 09-30-2016, 08:51 AM
RE: Despre obligativitate RCA rulota - de Cristi - 09-30-2016, 09:08 AM
RE: Despre obligativitate RCA rulota - de Mario - 10-01-2016, 07:26 AM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service