Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiDespre lazile frigorifice pentru camping si rulote, principii de functionare
#2
(Ultima modificare: 08-31-2022, 03:16 PM de catre: Florin Smolnicki.) -->
În prezent, prețul acestor lăzi frigorifice cu compresor a săzut mult sub jumătatea celor de sh, de la momentul când tu scriai despre aceste tipuri de dispozitive în 2016.
Cu aproximativ 300 de euro îți cumperi o astfel de jucărie nouă sau aproape nouă. Sh se găsesc la jumătate din prețul celor noi, dacă te uiți bine, cauți și nu te grăbești. Zic, în general.

Eu am, din această vară, o ladă frigorifică aproape nouă și sunt foarte mulțumit de ea. Singurul inconvenient la ea este faptul că trebuie să o așez „perfect” la orizontală. 
Răcește până la două grade +. Eu zic că e destul de bine. Cel mai bine funcționeaă pe 220 și apoi pe gaz.
Poate vor fi unii care mă vor contrazice, dar mie mi se pare că cel mai bine funcționează la 220, apoi pe gaz. În 24 de ore consumă 1 KW.
Când funcționează pe gaz, partea din spate se încălzește puțin din cauza hornului.
Aș vrea să îi montez un ventilator sau două, ca și la frigiderul rulotei. Ea are un ventilator, dar acesta funcționează numai când o folosesc la 12 V.
Funcționează și la 12 V, foarte, foarte bine! 
Eu sunt nemaipomenit de încântat de ultima variantă, cea pe 12 V.
Am tot testat lada frigorifică, toată vara.
Pe 12 V am observat că răcește foarte repede, surprinzător de repede.
Am totuși o singură nelămurire: plusul, piciorușul/ fișa care vine în fundul prizei de brichetă, se încălzește cam tare. 
Ce mă sfătuiți să fac? Chiar am nevoie de răspunsurile voastre.
La anul, intenționez să o folosesc ziua pe 12 V iar noaptea pe gaz. 
Dacă ar fi după mine, aș vrea să o folosesc tot timpul pe 12 V


@Cristi, când te întorci de la Bratislava, să ne mai povestești despre experiența ta cu lada frigorifică pe compresor.

Iată ce și-a luat un prieten și coleg rulotist neamț:



(https://www.kuehlboxtests.de/kuehlbox-te...s-icecube/)

Jucăria am văzut-o în vară, live, la Costinești.

Într-adevăr, în afară de preț, totul este extraordinar! 

Cei care aveți lăzi frigorifice, poate ne mai împărtășiți din experiența voastră.
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Despre lazile frigorifice pentru camping si rulote, principii de functionare - de Florin Smolnicki - 08-31-2022, 03:12 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 9 Vizitator(i)
STS Service