Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiDespre lazile frigorifice pentru camping si rulote, principii de functionare
#7
(09-10-2022, 12:45 PM)SERGHEIDIN A scris:   In concluzie - frigiderele pe 3 cai sunt  inutile daca nu SUNT NOI.Vechi,sunt generatoare de caldura si in rest ...
Am aici nevoie de câteva explicații.
Frigiderul meu din rulotă funcționează extraordinar!!! Este din 2003, odată cu rulota.
I-am pus în spate două ventilatoare mari și răcește în jumătate de oră de la punerea în funcțiune. Congelatorul îngheață beton. Tot în jumătate de oră.



-lazile pe compresor la 12 v cc  sunt ideale ca temperatura de lucru,consum..randament DAR au capacitate mica .
Există de vânzare lăzi de 50 de litri. Mi se par foarte mari și foarte eficiente.

  Frigiderele de la 80...100 l in sus cu  compresor la 12 v cc sau chiar 220 v ac  sunt idealul.
Există frigidere cu compresor la 12 V? Chiar nu știam.

 Eu recomand o lada la 12 v ..pana in 300 euro .Cu un panou de 100 w si o baterie de 100A ...
Exact așa am eu: baterie de 100 A, dar normală, de mașină. Panoul e tot de 100 W. Sunt tare mulțumit, nu am avut niciodată probleme.


Întrebarea mea, în calitate de nou proprietar de ladă frigorifică pe trei căi, ar fi:

Cum se explică faptul că frigiderul din rulotă (cu absorbție, pe trei căi) răcește și îngheață în jumătate de oră, iar lăzii frigorifice îi trebuie ore bune ca să răcească? Recunosc, am umplut-o prima dată până la refuz, eram la mare și erau niște călduri foarte mari.
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Despre lazile frigorifice pentru camping si rulote, principii de functionare - de Florin Smolnicki - 09-14-2022, 08:56 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 3 Vizitator(i)
STS Service