Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiJurnal de calatorie - Concediul de vara din anul 2016
#10
Ziua 10 - 14 August:

Ne despartim cu greu de Delta Dunarii si de Campingul Laguna Albastra din Murighiol. Un loc frumos, cu mult verde si multa liniste.

Ca si recenzie a campingului am sa mentionez cateva din punctele forte: iarba este impecabila, campezi pe o iarba moale, racoritoare. Pretul camparii include de asemenea si accesul la piscina locatiei, o piscina foarte frumoasa si ingrijita. Toaletele sunt practicabile, curate, decente. La restaurantul pensiunii poti comanda mancare foarte buna, specific pescaresc.

Ca si minusuri, nu exista dusuri la locatie, cele de la piscina nu au apa calda si sunt in public, intimitatea unui dus neputand fi asigurata. Un alt mare punct minus este locatia unde trebuie deversata toaleta, care este in spatele piscinelor, in spatele unor mese si fotolii unde sunt asezati turisti. La deversare nu ai nici un furtun sau o sursa de apa pentru umplerea unor bidoane care sa te ajute la spalarea casetei, ca sa iei apa trebuie sa strabati cam 200 de metri pana la locul de unde se alimenteaza campingul la apa. Sunt cateva lucrurui relativ deranjante, dar tinand cont de pretul bun si calitatea generala a campingului, putem sa trecem peste. Un alt lucru de care am auzit ar fi faptul ca pe iarba nu se va mai campa, proprietarul facand o alee pietruita cu balastru si nisip, aproape de curent si apa, dar daca va face asta va lua din chintesenta locului. Daca campezi pe iarba insa, curentul este destul de departe, ai nevoie de un cablu de 50 de metri ca sa ajungi in anumite locuri. Noi ne-am descurcat!

Pot acorda campingului nota 7 din 10, daca rezolva dusurile si deversarea wc-ului nota creste. Daca nu va intereseaza aceste aspecte, este un camping care merita pe deplin!!! 

Am plecat din Delta cu destinatia Camperland si in aceasta zi am facut cea mai mare deplasare din intreg concediul, cel mai lung drum cu rulota in spate. Un drum lung de 326 Km, pe care l-am facut de la ora 10:45 pana la 17:25. Acest drum a inclus si trecerea Dunarii cu BAC-ul, copiii au fost tare bucurosi si incantati, desi distractia a fot destul de scurta. Am prins BAC-ul la timp, nu am asteptat decat cateva minute, astfel incat ne putem considera norocosi.

Calitatea drumurilor a fost buna, mai putin portiunea pana in I.C. Bratianu, un drum de cativa Km rupt si peticit, dar practicabil. Au mai fost si alte drumuri mai nasoale, dar in general s-a mers pe drum bun.

Ajungand la Camperland, la locatie mai erau cateva rulote, dar putine, ne-am dus "in fundul curtii" si am campat osteneste, fara sa mai punem cortul.

[Imagine: nGd6u0u.jpg]

[Imagine: tulI0Pa.jpg]

[Imagine: Bvx9Rmz.jpg]
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Jurnal de calatorie - Concediul de vara din anul 2016 - de Cristi - 08-31-2016, 08:14 AM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service