Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiInformatii utile despre rotile/cauciucurile rulotei
#8
(Ultima modificare: 01-22-2017, 12:44 PM de catre: SERGHEIDIN.) -->
Pentru ca ma roade rau aceasta problema si simtind ca ceva nu este in regula am fost chiar acum sa casc ochii mai bine la gumele rulotei :SURPRIZA-- ambele sunt Hifly 175/65 R14c   90T DOT 1214 ,acestea fiind anvelopele cu care m-am prezentat la RAR ,iar in carte am trecut 175/75 R14C 99/98P.
   Roata de rezerva  are dimensiunile 175/65 R14  82T-===deci fara nici o legatura cu rulota.


   La rulote-remorci  inclin sa cred ca daca respecti indicele de greutate si viteza  nu vei avea probleme cu politia .Dimensiunea rotii nu schimba viteza vehiculului (fata de ce arata vitezometru).Adevarat ,nu poti pune roti (si sigur nu o vei face ) care sa inalte sau sa coboare exagerat rulota.Ce inseamna ,,exagerat" ramane la latitudinea politistului.

   In concluzie,voi merge pe 175/65-14C in loc de 175/75.Voi comada 2 bucati pt a ramane si cu rezerva pe aceeasi firma si tipodimensiune.

  Cum am reusit sa ma bazez doar pe ce scrie in carte si nu am observat ce am pe rulota ..nu inteleg ?Cred ca de la o vreme, datorita varstei ,incep sa tratez unele lucruri la modul superficial :))
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Informatii utile despre rotile/cauciucurile rulotei - de SERGHEIDIN - 01-22-2017, 11:04 AM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 4 Vizitator(i)
STS Service