Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiDoresc realizarea unui bazin de apa in portbagajul rulotei
#23
(Ultima modificare: 02-06-2018, 01:50 PM de catre: Florin Smolnicki.) -->
Indiscutabil că o canistră cu apă în botul rulotei este cea mai bună și mai ieftină soluție.
 
O canistră de 30 de litri (atât intră la mine în botul rulotei) costă cam 25 de lei. Adică foarte ieftin în comparație cu bazinele dedicate.
 
Avantajele sunt foarte mari:
  1. Se scapă în primul rând de adăugituri (așa au englezoaicele: butoiul cu apă afară), „extensii exterioare”, rulota devine mai compactă.
  2. Se scapă de acea conexiune specială (foarte scumpă) între pompă și rulotă.
  3. Pe timp de iarnă sau pe vreme rece canistra este mai protejată în botul rulotei, nu îngheață atât de repede, poate fi învelită/ protejată cu o haină, folie, burete.
  4. Manevrabilitate foarte mare, ceea ce înseamnă că dacă ai furtun mai lung, poți încărca cei 30 de litri, cu canistra fie la locul ei în rulotă (cu ajutorul unei pâlnii), fie lângă botul rulotei (astfel eviți umezirea în interiorul botului rulotei).
 
 
@Cristi, tu ai deschis topicul acesta în ianuarie 2016, eu am făcut această modificare în aprilie-mai 2017, după ce mi-a înghețat apa și pompa în canistră, de Sfântul Gheorghe, la Codrii Seculari de la Slătioara. Bine că ai pus poze cu lucrarea, le-am văzut mai târziu. Așa e întotdeauna cel mai simplu și mai sigur. Dar așteptăm și poze cu noile modificări la modificări. Smile ...
 
@George, nu ți se pare bună ideea mea??? Simplu, ieftin, foarte practic și fără costuri, ca și cum bidoanele „ar fi din argint”, ca să te citez.
 
Și eu plec ÎNTOTDEAUNA de acasă FĂRĂ apă în canistre, toaletă, sticle etc.


CĂUTAREA APEI ESTE CEL MAI BUN MOTIV DE A ÎNTÂLNI OAMENI NOI, DE A-I CUNOAȘTE, DE A INTRA ÎN VORBĂ CU EI, DE A-I AJUTA LA TREABĂ, DACĂ AU NEVOIE.
TOT DE LA OAMENII LOCULUI POȚI AFLA DESPRE OBIETIVE TURISTICE, DESPRE CEEA CE MERITĂ DE VIZITAT ÎN ACEL LOC.



@Cristi, @MARIUS Rotaru,  exact așa l-am cunoscut pe Costel de la Voroneț!!! Wink Wink Wink  (Continuă topicul cu vizita în Bucovina. Am și eu de adăugat ceva pe acolo, dar după ce scrii tu Wink ). Scuze de două ori de off topicul acesta.
 
Și acum pozele cu lucrarea:
 
[Imagine: IMG_20180130_094246.jpg]
 
[Imagine: IMG_20180130_094258.jpg]
 
[Imagine: IMG_20180130_094305.jpg]
 
[Imagine: IMG_20180130_094338.jpg]
 
[Imagine: IMG_20180130_094305.jpg]
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Doresc realizarea unui bazin de apa in portbagajul rulotei - de Florin Smolnicki - 02-06-2018, 01:48 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)