Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiDoresc realizarea unui bazin de apa in portbagajul rulotei
#20
Hai sa iti raspund pe rand:

L-am cumparat de la un magazin de mase plastice din Ploiesti, pe langa ACR, pe soseaua Vestului, am dat 25 de lei pe el si are cam 30 de litri. Pompa mea pe care am bagat-o in acest moment in bazin, era mai mare ea decat diametrul gaurii, in plus mai are si furtunul ala care vine cu buza pe din afara pompei, deci nu aveam cum face asta, insa mai am o pompa care incape perfect, probabil atunci cand voi schimba pompa am sa schimb si butoiul

Despre etanseitate, sa stii ca e destul de OK, poate doar daca pica, datorita presiunii de apasare a peretilor laterali sa iasa apa afara prin cauciciucul ala, altfel nu vad de ce ar iesi nici la transport. Dar eu nu voi transporta apa cu acest bidon si nici nu il voi transporta plin cu apa, il voi avea tot timpul gol. Din cauze de sila, mi-e mai usor sa car 2 bidoane mici decat unul mare. Cand ajung la locatie, atunci il umplu. Am doua variante: cu furtunul sau cu bidonul. Pentru ultima varianta am adunat toata iarna bidoane de 10 litri de la Zizin. Cand plec in vreo locatie fara sa stiu ce apa am acolo, am sa iau 2-3 bidoane din astea pline, apa fiind suficienta sa-mi ajunga un minim de o seara, pentru nevoile familiei, urmand ca a 2-a zi sa ma duc in cercetare. Bidoanele astea goale sunt usoare, asa ca pot cara dupa mine un numar de 4-5, le iau in masina, le umplu, le folosesc.

Odata cu acest butoi am cumparat si o mare palnie, are gura de vreo 20 cm diametru, pe care am sa o folosesc la umplerea butoiului cu ajutorul bidoanelor de 10 litri. Trebuie sa mai zic ca eu am si un butoi AquaRoll, care cred ca are vreo 40-50 de litri, care se poate inchide etans, si care e foarte usor de carat fiind rotund, se trage cu un maner. Eu pot folosi acest butoi in locul celui albastru, pentru ca am furtunul destul de lung pentru asta l-am si facut!

Am vrut sa am o solutie care sa ma ajute atat cand e frig afara, sa fie si relativ securizata, sa nu plec de la rulota si sa ma trezesc fara butoi si fara pompa.

Asta e solutia gasita de mine, am s-o testez toata vara!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
[-] Pentru aceasta postare, Cristi a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Doresc realizarea unui bazin de apa in portbagajul rulotei - de Cristi - 02-13-2016, 07:34 AM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 2 Vizitator(i)