Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Florin SmolnickiBucovina, tărâm fermecător - Moldovița
#2
Și duminică, 6 septembrie am avut parte de multe evenimente.

Să le luăm pe rând.

Am fost de dimineață, sus, la Palma. Este punctul cel mai înalt al șoselei între Moldovița și Sucevița.

[Imagine: kIiNksal.jpg]

Oamenii locului spun că în zilele senine, de aici, se poate vedea Rarăul.

[Imagine: hOIwZRYl.jpg]

Cred că un astfel de grătar îmi voi construi și eu acasă...  


[Imagine: AB3SzOIl.jpg]


[Imagine: lEQLOqol.jpg]

După-amiază am primit vizita unui bun prieten de-al meu.

[Imagine: JLCH0esl.jpg]

A venit și cu băiețelul lui. 

[Imagine: yWJNA6xl.jpg]

Am trecut apoi la fapte mărețe:

[Imagine: t0Pkv6nl.jpg]

[Imagine: 5s0f8lql.jpg]

Puțin mai târziu au ajuns în vizită la noi nașii băiatului meu cel mic.

[Imagine: jQmZ5SDl.jpg]


[Imagine: wxasFlCl.jpg]


În spatele băieților, în partea dreaptă a imaginii, se vede o punte. Noi am denumit-o „Puntea Îndrăgostiților”. 
Cât timp am stat acolo, i-am cunoscut și pe proprietarii terenului de peste pârâu. Proprietarii ne-au spus să trecem peste punte și să ne luăm de la fântâniță apă, dacă avem nevoie. Noi apă am luat de la bun început de la un gater aflat la o sută de metri de locul unde am campat noi.


[Imagine: rTztuupl.jpg]

Seara am plecat la hram.


[Imagine: kh8FNL7l.jpg]

După slujbă am vrut să ne retragem la rulotă, dar oamenii de la biserică au venit după noi și ne-au pus obligatoriu să stăm la masa de hram, cu ei, afară, lângă biserică. Lăsasem mașina parcată lângă gara din Moldovița așa că a trebuit să ne întoarcem, să petrecem cu acei oameni.

[Imagine: ElUQ48Hl.jpg]

Fiindcă tot am pomenit despre gară, trenuri ... Vă reamintesc faptul că la Moldovița încă mai circulă Mocănița Huțulcă.

Atașez programul de funcționare și toate informațiile utile pe care le am și pe care le-am mai postat. Vă spun că veți face o excursie în timp, în istorie, cu secole în urmă, cu mașina timpului.


[Imagine: IMG_20160605_160403.jpg]Kostenlos Bilder hochladen
 


[Imagine: IMG_20160605_160404.jpg]Kostenlos Bilder hochladen

Reveniți la rulotă ne-am luat rămas bun și de la prietenul meu care a plecat înapoi spre Suceava.

[Imagine: wDUYc06l.jpg] 

O altă imagine superbă, înainte de asfințit:

[Imagine: B679bZUl.jpg]


Am vrut să mai facem un grătar, am pregătit totul, dar a rămas pentru o dată viitoare. Nu am mai apucat să aprindem focul.

[Imagine: Bto8F5ll.jpg]
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Bucovina, tărâm fermecător - Moldovița - de Florin Smolnicki - 12-26-2016, 03:50 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)