Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GeorgicaDetector de gaz sau monoxid de carbon
#5
(Ultima modificare: 03-16-2017, 01:35 PM de catre: Georgica.) -->
(03-15-2017, 10:31 PM)Mario A scris: Sunt unele modele care detecteaza ambele si sunt pe baterie de 9v de obicei dar sunt foarte scumpe si la noi lumea pune de multe ori siguranta pe planul secundar. Mai important este cel de monoxid de carbon, scurgerile de gaz le poti verifica cu spuma.
Soba poti sa o folosesti fara frica nu are legatura cu interiorul deci nu degaja gaze in rulota.
Robinetul se poate repara si nu este foarte scump (reparatul). Din ce spui tu nu cred ca este robinetul ci mai degraba senzorul de temperatura.Poate fi indoit  sau chiar intrerupt.

Senzorul este chestia aceea ca un pix ? Scuze dar nu stiam cum sa ii zic sarma este cam indoita sincer o sa verific asta, de reparat nu stiu ce sa zic ca am desfacut toata soba si am curatat-o


(03-16-2017, 12:23 PM)cornels A scris: Georgica, asa cum ti-am raspuns si pe chat. Eu inainte de prima iesire mi-am luat detector de CO. 
Nu doar de la soba poate sa apara CO. Zilele trecute am inlocuit frigiderul la camperul tatalui meu. La cel vechi pe gaz chitrosul de neamt, renuntase la T-ul ala de sus ce scoate gazele afara. De la prima utilizare a frigiderului am simtit miros de gaze arse in camper. Nici tabla aia de sus care este montata peste frigider nu era prea etansa.

Si eu am simtit miros de gaz ars cand am dat drumu la frigider si nu l am mai folosit am o lada frigorifica maricica si o folosesc pe aceea cred ca o sa desfac si frigiderul si ma fac reparator :))
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: detector de gaz sau monoxid de carbon - de Georgica - 03-16-2017, 01:28 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service