Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Florin SmolnickiRezervor/ canistră apă în rulotă sau în „botul” rulotei?
#5
Un rezervor dedicat  costa,si implica si alte cheltuieli,gura de alimentare etc.Daca tot dai un ban ,o sa prefwri un rezervor de minim 100 litri.
Totul frumos pana aici.Acum trebuie sa intelegi ca rezervoarele astea nu au ,,sparge-val" si cand o sa ramai la 60-70% apa ....o aa constati ca se balangane toata rulota in mers,si din cate stiu ai o rulota ca mai toata lumea...adica foarte veche.Asta inseamna ca in scurt timp rezervorul va incepe sa se plimbe prin rulota...singur sau cu mobilierul dupa el.

Eu am gura d3 alimentare in compartimentul buteliei dar nu o folosesc.Am cochetat cu ideea de a confectiona un rezervor de apa din teava de PVC de 110 diametru (minim) fixat sub rulota.Poate fi echilibrat dar va ingheta iarna (eu iarna nu folosesc rulota).

Am ramas la bidoane de 30 litri (4 buc)  si unul de 35 cu robinet pt exterior.Daca merg in camping ma bransez la furtunul lor sau imi car cu ,,liza" bidonul la cismea si retur, ,daca merg prin balarii ...umplu de acasa 3-4 bidoane care stau bine mersi in portbagajul masinii .Sau,merg cu ?le goale si este imposibil sa nu gasesc in apropierea ,,destinatiei" o sursa de apa.

Ma indoiesc ca  poti merge undeva in tara asta si pe o raza de max 2-3 km nu poti gasi o sursa de apa menajera!!

Mai nou: am pompa de 12 v de la un dus exterior si un acumulator de motocicleta de 9A...mic si usor.Bag pompa in balta si umplu bidonul :))
Serghei
Sector 3,Bucuresti
tel 0788344586
[-] Pentru aceasta postare, SERGHEIDIN a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
RE: Rezervor/ canistră apă în rulotă sau în „botul” rulotei? - de SERGHEIDIN - 05-13-2017, 11:09 AM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service