Chestionar: Tu ce ai alege în cazul unei infiltratii avansate? Reparația sau schimbarea vehiculului recreațional?
Reparatie
83.33%
5 83.33%
Schimbare
16.67%
1 16.67%
Total 6 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]




Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
e-1Merită să repari o rulotă?
#1
Question 
Merită o reparație complexă la rulotă? Am intâlanit această dilemă cu mult înainte să mă apuc de reparații la rulote. Poate că asta m-a ajutat, într-o oarecare măsură, să aleg obiectiv. Cred totuși că logica și simțul practic au cântărit mai greu.
Până la urmă, alegerea e destul de simplă, avand în vedere numarul redus de variante: la gunoi sau la treabă!
Valorificarea unei rulote sau autorulote cu probleme nu este o treabă tocmai simpla, mai ales când are pereți infiltrați, în care deja s-a dezvoltat mucegaiul.
Să presupunem ca poți scăpa de ea in mod ”onorabil”, adică să păcălești pe altcineva, mai puțin atent sau lipsit de experiență. Te vei duce să cumperi alta, mult mai tanără decât cea de care tocmai ai scăpat, cu speranța că nu vei mai avea surprize neplăcute. Numai că puțini stiu că starea unei rulote depinde în primul rând de modul de exploatare și intreținere și mai puțin de vârstă.
Chiar daca la prima vedere o rulotă mai tânără arată mult mai bine decât cea veche, nu putin sunt cazurile în care problemele ascunse sunt chiar mai grave decât la cea veche. De cele mai multe ori ”upgrade-ul” se face cu ultimii bani din pusculiță, poate chiar cu ceva imprumuturi, deci eventualele reparații nu vor fi posibile foarte curând.Cu rulota veche ne-am obișnuit, a devenit a doua casă, ne-am atașat destul de mult de ea. De aceea cred că o problemă, oricât de gravă, n-ar trebui să ne sperie atat de mult incât să ne facă să renunțăm la aceasta. Până la urmă, nu cred că v-ați gândit vreodată să vindeți casa atunci cand ați avut o problemă cu acoperișul sau cu centrala termică.
Important este să tratezi problemele din timp, inainte să se dezvolte si să creeze pagube scumpe. Pentru asta e bine să faci verificari periodice, mai ales la rulote vechi și mai ales la rulote care ruleaza mulți kilometri anual, întrucât vibrațiile provoacă mare parte dintre probleme la structură și implicit la caroserie.Reparația elementelor de caroserie este in general scumpă, mai ales la rulotele afectate de mucegai. În astfel de situații este nevoie de demontarea pereților pe suprafețe mari, chiar dacă arată bine. Eliminarea mucegaiului din interiorul pereților nu este o treabă simplă, insă este foarte importantă. Nimeni nu si-ar dori ca mirosul de mucegai sa revină dupa cateva luni de la reparatie.După o reparație capitală practic primești o nouă rulotă, cu alt decor interior, cu aspect și miros proaspăt. O rulotă care va rezista în timp mult mai mult decât una nouă, cu condiția să fie menținută cu grijă. Va rezista mai mult decât una nouă pentru că toate elementele înlocuite sunt tratate cu atenție împotriva fungilor si mucegaiurilor. Placajele folosite la finisare sunt materiale de foarte buna calitate, superioare celor folosite de marii producatori , care urmaresc în primul rând obtinerea unui preț de vânzare competitiv, fiabilitatea nefiind atât de importantă, intrucat majoritatea clienților schimbă rulotele dupa câțiva ani.Părerea mea, poate subiectivă, având în vedere că mă ocup cu reparații rulote, este că reparația unei rulote poate fi o alegere mai bună decât schimbarea acesteia. Dacă aveți pareri diferite. m-aș bucura să le aud.
O zi bună tuturor!
Munca ne fură timpul, banii ne fură mintea...
[-] Pentru aceasta postare, e-1 a primit Like de la 2 utilizatori
  • Florin Smolnicki, Preda Andrei
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
Merită să repari o rulotă? - de e-1 - 11-02-2018, 11:41 AM
RE: Merită să repari o rulotă? - de Cristi - 11-04-2018, 03:07 PM
RE: Merită să repari o rulotă? - de George - 11-06-2018, 08:05 PM
RE: Merită să repari o rulotă? - de SERGHEIDIN - 05-14-2019, 09:16 PM
Merită să repari o rulotă? - de florinmales - 05-19-2019, 05:01 PM
RE: Merită să repari o rulotă? - de e-1 - 02-08-2020, 07:13 PM
RE: Merită să repari o rulotă? - de SERGHEIDIN - 02-08-2020, 08:25 PM
RE: Merită să repari o rulotă? - de e-1 - 02-12-2020, 06:55 PM
RE: Merită să repari o rulotă? - de SERGHEIDIN - 02-13-2020, 02:17 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)