Punctajul Subiectului:
  • 1 Vot(uri) - 5 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiPregatirea pentru iarna a rulotei
#4
Doresc și eu să răspund la acest subiect... și am câteva idei foarte bune pe care am vrut de mult timp să le expun pe vreun forum. Iată că a apărut ocazia!

La începutul rulotismului meu ( Smile ) și nu numai, plecam la locație și veneam acasă golind mai mereu boilerul și apa roz de la toaletă. Astfel, rulota devine cam cu 25 de kilograme mai ușoară.

Am întotdeauna grijă să dau drumul la golirea boilerului și să scot apa din toaletă la ultima ieșire. Robineții de apă caldă și rece de la baie și bucătărie îi las deschiși. Nu fac nimic mai mult la instalația de apă.
Din când în când mai dau drumul la furtunul de apă de la toaletă. Se adună la ceva timp puțină apă și îmi pare bine că o las să curgă din toaletă afară.
Nu văd vreun rost în a pune lichid de parbriz sau antigel în instalații... Fiecare face cum dorește.
Caseta WC-ului o las, fie lângă rulotă, fie în rulotă, cu clapeta deschisă, ca să se poată aerisi.
Bateria o duc în casă, iar în rulotă trag un prelungitor cu triplu la 220, pentru lumină și curent în interior.
Las frigiderul și congelatorul deschis.
Ridic rulota în aer cu un cric hidraulic și apoi o pun pe niște lemne/ dulapi/ pătrate/ scânduri mai mici sau mai mari, dispuse sub lonjeroane, în patru colțuri - cel mai îndeprtate posibil.
Vreau să dau jos rulota și să pun câte doi dulapi din stânga în dreapta spate și față.

RULOTA O ACOPĂR CU O URÂCIUNE DE PRELATĂ DE TIR SUB CARE PUN (MAI NOU) ÎN LOC DE LEAȚURI, STICLE DE 5 SAU 10  SAU 2 LITRI DE PLASTIC. Peste panoul fotovoltaic fix pun o bucată de covor vechi.

Frânele le las tot timpul decuplate. Eu trag/ lucrez foarte rar cu frâna. Priza o pun cu fața în jos pe proțap și acopăr proțapul/ cupla cu materialul de la o umbrelă de soare, luată/ găsită de pe malul mării de la Costinești...  Big Grin Big Grin Big Grin Departe e vara! Offf!

Cam acestea îmi vin acum în minte.
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
Pregatirea pentru iarna a rulotei - de Cristi - 11-12-2018, 09:37 AM
RE: Pregatirea pentru iarna a rulotei - de George - 11-12-2018, 07:07 PM
RE: Pregatirea pentru iarna a rulotei - de Cristi - 11-12-2018, 07:18 PM
RE: Pregatirea pentru iarna a rulotei - de Florin Smolnicki - 11-14-2018, 05:23 AM
RE: Pregatirea pentru iarna a rulotei - de e-1 - 11-14-2018, 12:10 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service