Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
adrianciucainstalare AC fix la autorulota
#10
(Ultima modificare: 03-02-2019, 01:09 PM de catre: pauncata2007.) -->
(01-08-2019, 03:19 PM)adrianciuca A scris: Salutare tuturor. 
De curand sunt posesorul unei autorulote pe care de abia astept sa o incerc. Problema e ca nu are aer conditionat. E adevarat ca nu stiu daca are nevoie de aer conditionat dar parca nu as vrea sa ma prinda vara pe nu stiu unde, sa constat pe pielea mea ca am nevoie.  Masina mea are  doua comartimente de dormit si as vrea sa ramana asa

       Aerele conditionate pentru rulote sunt la preturi un pica cam  mari pentru bugetul actual , drept pentru care m-am hotarait sa incerc sa  modific un aer conditionat portabil intr-o instalatie permanenta.
 Beneficiez din fabrica de un sistem de incalzire Webasto pe  motorina cu ramificatii in toata autorulota si aspiratie din zona de luat masa . Ma gandeam  sa instalez evaporatorul pe aspiratia de la Webasto, cuplat  numai pe ventilatie , cu un sistem de preluare si drenare a condensului. Compresorului si condensorului trebuie sa le gasesc un loc, proferabil in habitaclul motorului (sper sa fie spatiu). 

materiale necesare :
 
--https://turbionaire.com/ro/aer-conditionat-portabil-revigo/#     de  8000 BTU de pe emag  din cele cu ambalajul deteriorat. ( are evaporatorul suficent de mic sa imi incapa in locas) 450 ron
 --regulator de frecventa pentru o functionare la un randament mai mare pentru maxim 5A- 400 ron 
--filtru silicagel, vizor lichid, valvule, tevi pentru extensie-etc -550 lei
--manopera pentru vacuumizare si completare freon 400 lei ( cred) 
total sub 2500 ron 

Sunt de profesie inginer mecanic iar instalarea efectiva a sistemului nu cred ca ar ridica  mari probleme insa la nivelul rulotism sunt inca in scutece.  Cam de ce putere aveti aerul conditionat la rulota si cum face fata intr-o zi  torida de vara? Merita investitia ? 
 
Adi
Salut !
- Tubulatura sistemului de incalzire este slab izolata termic. Din pdv-ul meu vei avea pierderi pe traseul tubulaturii (asa cum a mai scris un coleg) , ba mai mult  o sa fie condens atat la interior dar mai ales la exteriorul tubulaturii . Nu stiu unde ai tu gurile de introducere a aerului cald in autorulota , eu insa la rulota le am la partea de jos a rulotei, ei daca este asa si atunci mai avem o problema, o lege a fizici spune ca aerul cald va sta meru in straturile de sus , asa ca nu ai sa faci decat sa incalzesti aerul rece. Nu intampaltor unitatile interioare ale aerelor conditionate se monteaza la partea de sus (peste tot, exceptie cel mobil ) si sunt puse sa bata la tavan, aerul cald de sus va fi inlocuit de cel rece si treptat va ajunge pana la straturile de jos, fiindca aerul rece va pune presiune pe cel cald si il va arunca sussi asa va fi pana se va face o temperatura constanta pe care o dorim.
- Regulatorul de frecventa nu stiu cat o sa te ajute, trebuie sa poata/reziste si motorul.

Si eu sunt in cautarea unei solutii , momentan gandesc si eu o varianta de tubulatura bine izolata montata la partea de sus (dulapurile suspendate) , cu panta de scurgere condens la fiecare tub cu evacuare exterioara. Insa este prea multa bataie de cap. analizez si varianta unuia de apartament , cel mai mic 9000btu si sa il monetez deaspura usii de la intrare..

PS : Daca la tine tubulatura este sus si este bine izolata, posibil sa ai un castig , desi ma iandoiesc. 
O zi buna!
Omul la nevoie se cunoaste!
Telefon
:
0755 84 63 68
Email    : pauncata2007@yahoo.com
Raspuns


Răspunsuri în acest subiect
instalare AC fix la autorulota - de adrianciuca - 01-08-2019, 03:19 PM
RE: instalare AC fix la autorulota - de George - 01-17-2019, 11:47 AM
RE: instalare AC fix la autorulota - de Cristi - 01-11-2019, 10:17 AM
RE: instalare AC fix la autorulota - de pauncata2007 - 03-02-2019, 12:32 PM
RE: instalare AC fix la autorulota - de George - 03-12-2019, 09:55 PM
RE: instalare AC fix la autorulota - de George - 03-12-2019, 11:30 PM
RE: instalare AC fix la autorulota - de Cristi - 03-13-2019, 09:33 AM
RE: instalare AC fix la autorulota - de George - 03-13-2019, 09:52 AM
instalare AC fix la autorulota - de Costud - 03-13-2019, 10:31 AM
RE: instalare AC fix la autorulota - de Cristi - 03-13-2019, 02:29 PM

Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)