Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EmilStabilizatorul de tensiune la rulota, o necesitate ?
#1
(Ultima modificare: 03-02-2016, 05:59 PM de catre: Emil.) -->
Salut,
Ce credeti stabilizatorul de tensiune la rulota este o necesitate sau un moft ? 
De curand mi-am achizitionat un stabilizator de tensiune-SAR-1500 VA in ideea in care la folosirea generatorului (o chinezarie ieftina fara pretentii) exista o oarecare variatie de tensiune o fluctuatie datorata relantiului, sarcinii, etc. 

[Imagine: oVQXh0tl.jpg]
[Imagine: qyifbbLl.jpg]

    Am mai intalnit la unele "campinguri" tensiuni f mici ale curentului de 190-200 V astfel dupa un televizor busit si alte acareturi care nu functionau corespunzator m-am gandit sa imi cumpar un stabilizator ce are urmatoarea descriere:
    "Stabilizatoarele fabricate prin tehnologia ”cu releu”‘ sunt destinate in principal folosirii pentru consumatori care nu au motoare incorporate (cuptoare cu microunde, calculatoare, monitoare, sisteme supraveghere, tv, radio, aparatura internet, cafetiere, etc). Trebuiesc achizitionate dupa un calcul in prealabil al consumatorului sau consumatorilor pe care urmeaza sa le deserveasca."

Aici am o intrebare pentru cei ce folosesc asa ceva: Ventilatorul de la Truma, binecunoscutul TrumaVent, fiind un motor, functioneaza daca este utilizat printr-un astfel de stabilizator ??? caci conform descrierii "sunt destinate in principal folosirii pentru consumatori care nu au motoare"

Oricum, astazi l-am montat pe rulota in varianta fixa, montat in spatele sobei langa TrumaVent.

[Imagine: yPvvALll.jpg]
[Imagine: yGMN3XAl.jpg]
[Imagine: OaKwmKol.jpg]

Am legat electric stabilizatorul intre priza de intrare a tensiunii in rulota (pe interior) si cutia de sigurante pentru a avea tensiune stabilizata la toate prizele rulotei deasemeni sa nu "fileze" lumina la folosirea generatorului.
Este o modalitate buna sau nu ??? (astept sfaturi)
Emil  0745025700
Bucuresti, Berceni
Raspuns
#2
@Emil , felicitari pentru achizitie!

L-ai legat bine, va functiona 100% la Vent, consumul este foarte mic. Prin motor, se refera la motoare mai mari, nu la ventilatorul tau. Dar, poti face o proba!

Nu stiu daca e o fita, daca te duci in camping, e bun, pentru generator - e foarte bun, e destul de mare sa-ti satisfaca toate nevoie, dar sa nu bagi un aer in priza! Sau va un by-pass sa-l poti elimina, daca situatia o cere!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#3
Wink 
Multumesc @Cristi , de vent imi faceam probleme, ca de "aer" ...  m-am lininistit, l-am scos din optionale  Big Grin
La un by-pass ma gandisem si eu, am sa-i fac unul maine iar de probat probabil ca o sa bag generatorul ca sa vad ce zice.
Va tin la "curent"  Smile Cool Cool
Emil  0745025700
Bucuresti, Berceni
Raspuns
#4
Nu prea am inteles exact, dar daca merg microundele merge si ventilatorul ala!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#5
(03-02-2016, 07:30 PM)Cristi A scris: Nu prea am inteles exact, dar daca merg microundele merge si ventilatorul ala!

Nici eu nu am inteles exact din descrierea produsului facuta de ei, este un pic cam ambigua. Sad
Emil  0745025700
Bucuresti, Berceni
Raspuns
#6
E o traducere din engleza-chineza, si eu mai traduc chestii din astea, si stiu ce inseamna = exact ce vrea cel ce traduce!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#7
Astazi am reusit sa finalizat lucrarea, am facut un by-pass la intrarea tensiunii in rulota (multumesc @Cristi pentru idee) am legat prelungitorul direct la intrarea tensiunii iar acum sunt 2 intrari una ce trece prin stabilizatorul de tensiune, trece prin sigurante si merge in toata rulota si a 2 a, legata direct de la intrarea prizei si are tensiunea  ne stabilizata, tensiune bruta/directa  a intrarii.

[Imagine: Jos1sNUl.jpg]

[Imagine: PRQu83pl.jpg]

Am mai montat si stekerele
[Imagine: AaAaQE2l.jpg]
Emil  0745025700
Bucuresti, Berceni
[-] Pentru aceasta postare, Emil a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Cristi
Raspuns
#8
Si ventul? Merge???
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#9
Big Grin Big Grin Big Grin  Buna intrebarea, inca nu stiu, nu am facut proba ca desi rulota este legata de un stalp de iluminat in fata blocului, nu am cum sa o alimentez la 220V  Angry

In wend (daca nu ploua) am sa fac proba cu generatorul si sunt tare curios de rezultat.
[Imagine: CaeUrKkl.jpg]

Pana atunci mai am de inlocuit becurile de 12V din interior cu unele pe LED.
Emil  0745025700
Bucuresti, Berceni
Raspuns
#10
Astăzi am fost la rulotă și am mai meșterit câte ceva, am înlocuit becurile de 12 V de la baie și bucatarie cu unele pe led, 

Am pus generatorul în functie 
[Imagine: Araoydsl.jpg]

Și am verificat functionarea corecta a stabilizatorului, este ok ! funcioneaza fără probeme si TrumaVentul,  
[Imagine: KpP9KPBl.jpg]

Lumina este fără niciun fel de fluctuatie, clară și frumoasa. 
[Imagine: q08qJT1l.jpg]
Emil  0745025700
Bucuresti, Berceni
[-] Pentru aceasta postare, Emil a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Cristi
Raspuns


Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)