Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiIncalzire in pardoseala la rulota
#1
Nu stiu cati dintre voi stiti, acum un an eu mi-am facut o incalzire la rulota foarte speciala: incalzirea in pardoseala.

Din pacate nu cred ca mai am pozele operei mele, etapizate, insa am sa incerc sa descriu pas-cu-pas ce am facut.

De ce am ales aceasta varianta? Pentru ca in rulota era pusa o mocheta veche, iar copiii mei (mici) depozitau in ea firimituri variate, iar curatenia devenise o problema. Asa ca m-am gandit sa pun parchet laminat, usor de pus, o varianta cat-de-cat ieftina, rezistenta, usor de intretinut, care nu da batai de cap foarte mari gospodinelor.

Bun, parchet, dar ce e cu incalzirea in pardoseala?
Cand mi-am dat seama ca parchetul e mai rece decat mocheta, m-am gandit ca o incalzire in pardoseala ar fi ceva nemaipomenit. Am cautat pe net si am gasit film de incalzire in pardoseala la 220V, cu un consum destul de mic (nu mai stiu sigur dar undeva la 100W/metru patrat). Este vorba despre o folie infrarosu, cred ca se gasesc mai multe tipuri acum, lucrarea mea avand deja un an. Am calculat aproximativ locul unde voiam sa amplasez aceasta folie si mi-a iesit o suprafata de 2 metri patrati, o bucata sub un pat, o bucata sub alt pat iar restul pe unde calcam, intre paturi.

Operatiunea a fost una extrem de simpla, cu ajutorul unor capse am legat la 220V, tot circuitul l-am trecut printr-un termostat ramas de la centrala termica, termostatul fiind pe fir, fusese inlocuit cu unul wireless.

Asadar, pasii au fost (cu tot cu montarea parchetului):
  1. Eliminarea totala a mochetei vechi
  2. Ungerea podelei cu ulei sicativat, 3 maini (de atat mi-a ajuns cantitatea cumparata)
  3. Deasupra podelei am cumparat si am aplicat un strat de pluta, pluta fiind un material care absoarbe umezeala, este un izolant fonic extrem de bun, si de asemenea si un izolant termic foarte bun!
  4. Am amplasat foliile in spatiile dorite
  5. Deasupra foliei electrice am pus o folie anti-condens, pentru a proteja daca cumva se scurge apa, desi e foarte bine izolata folia electrica!
  6. Am legat la 220V si am trecut circuitul prin termostat
Acum, ma bucur de nopti cu o caldura placuta, folia incalzind corpurile, caldura din rulota nu este una sufocanta ca la incalzirea cu soba. Parchetul este cald, sau sa zicem caldut, pentru ca nu este fierbinte, in schimba daca cineva se aseaza pe el si se joaca (copiii), se incalzesc in mod placut, nu stam cu grija ca stau pe ceva rece.

Va recomand efectuarea unei asemenea operatiuni, daca aveti timp si placere, (si bani), investitia ridicandu-se la:
  • 100 lei pluta
  • ~150 lei, nu mai stiu sigur si siteurile nu prea isi dau preturile, dar nu e foarte scump (150 lei - 2 metri patrati!)
  • 200 lei parchetul + plinta + diverse
Nu este o inlocuire a sobei, pentru ca aceasta nu va functiona off-camping, sau va functiona dar pe generator, DAR nu face caldura necesara unei rulote pe timp de noapte la temperaturi negative!!!

Daca aveti intrebari, nevoie de sfaturi, vreti sa puneti in aplicare acest sistem si voi, sunt dispus sa va ajut cu orice informatii aveti nevoie!

[Imagine: OKpS1l7.jpg]
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
[-] Pentru aceasta postare, Cristi a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • barsan.doru
Raspuns
#2
Am gasit poze, sper sa se inteleaga etapele!

[Imagine: DcCV2bI.jpg]
[Imagine: sXzHO2D.jpg]
[Imagine: 4082i1K.jpg]
[Imagine: rVxKt5V.jpg]
[Imagine: qtwco24.jpg]
[Imagine: fmNYUIg.jpg]
[Imagine: bQHavu9.jpg]
[Imagine: cEAIM9l.jpg]
[Imagine: FONFLFT.jpg]
[Imagine: 9dCGsSb.jpg]
[Imagine: uYQyZbK.jpg]
[Imagine: Aekixpp.jpg]
[Imagine: pBgNEDR.jpg]
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
[-] Pentru aceasta postare, Cristi a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • barsan.doru
Raspuns


Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service