Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiTest de supravietuire post-apocaliptica in rulota
#1
Pentru ca vremurile (vremea) sunt cum sunt, va propun sa facem un exercitiu de imaginatie:

In 10 zile sistemul de valori/plati/va esua, trebuie sa iti faci provizii rapid, stiind ca nu vei mai putea beneficia de nimic pe acelasi sistem, nu veti mai avea serviciu, nu veti mai avea bani. Nu stii ce va ajunge moneda de schimb: medicamentele, bijuteriile, mancarea, etc...

Intrebarea: ce vei lua in rulota (doar ce incape in rulota, nu mai mare,de exemplu nu un tanc!) in acest timp, cu ce te vei pregati?

Incep eu:

medicamente: antibiotice si antiinflamatoare
o arbaleta
diverse unelte de gradinarit
seminte de legume
sistemul de solar al rulotei+baterii
carti de specialitate despre supravietuire, agricultura, vanatoare
cutit/topor/fierastrau/etc...
o coarba+spirale
multi metri de funie/sfoara rezistente


Mai am idei, va las si pe voi!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#2
(Ultima modificare: 03-15-2016, 09:32 PM de catre: dan.achim.) -->
Apa 200lt sau sistem filtrare ex 10kg praf stranutat (permanganat de potasiu) Bicarbonat 10kg sare 100kg
Orice antibiotice pot face rost
Mâncare câini 1to
Ața/SARMA ZINCATA1000metri pt capcane
2 machete
Panoul solar cu de toate
Hainele de ski ( nimic de bumbac. Lenjerie termică , tricou pantalon termic salopetă haina termică rezistenta apa 6000 8000m /cm2, pelerină ploaie kaki)
Trusă de scule completa chei topor flex pendular
1 lopata 1 harlet 1 tarnacop 1 vinci 1.5 to manual
5 perechi bocanci
Radio cb
NU FUMEZ DAR TIGARI ALCOL SI TUTUN


Send form Samsung using Tapatalk.

Nota 10 pentru cine ia si nevasta

Send form Samsung using Tapatalk.

Era sa uit .... complex vitamine si vitamine c impotriva scorbut

Send form Samsung using Tapatalk.
[-] Pentru aceasta postare, dan.achim a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Cristi
Raspuns
#3
(03-15-2016, 07:03 PM)Cristi A scris: Pentru ca vremurile (vremea) sunt cum sunt, va propun sa facem un exercitiu de imaginatie:
Intrebarea: ce vei lua in rulota (doar ce incape in rulota, nu mai mare,de exemplu nu un tanc!) in acest timp, cu ce te vei pregati?

Uite d-aia ma bate gandul la un sistem solar si inca nici nu fac misto !
Am inceput sa ma documentez...
Numai sms la 0728.116.868
Raspuns
#4
Eu m-am gandit la 3 elemente:
  • mancare
  • sanatate
  • securitate
Deoarece, in zona noastra, apa se gaseste relativ usor, se afla in izvoare de suprafata, poate fi fiarta si consumata asa fara pericole, nu am pus apa de lista asta. Focul, iar nu e un impediment major, o bricheta poate asigura necesarul de foc ani intregi (cu gandul ca nu aprinzi focul de 2 ori pe zi, ci doar cand se stinge!)

Recunosc ca la vitamine nu m-am gandit si nici la o statie radio!

Mai aveti idei?
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#5
Daca as mai avea loc as mai pune: o busola, un fluier, un joagar (fierastrau de doua persoane), fir pentru pescuit, o folie mai groasa de ninelon...


P.S.  Desi poate va parea un pic hilar, am in plan sa-mi pregatesc un rucsac, care-l sa-l tin pe hol langa intrarea in casa. Vreau sa contina o lanterna, radio + doua, trei seturi de baterii/acumulatori, un power bank cu incarcare solara, un mic kit solar de marimea unui caiet A4, un cutit multifunctional, doua statii walkie talkie mici, o trusa auto de prim ajutor, o cana mare metalica, un ghem de sfoara, o sticla de doi litri de apa, copii dupa cateva documente esentiale, si de ce nu o copie dupa cheia masinii
Cristian Popa-Diaconescu
cristianpopadiaconescu@yahoo.com
--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--
tel: 0763603529
facebook: Cris Tica
Raspuns
#6
(Ultima modificare: 03-19-2016, 09:34 PM de catre: George.) -->
Cumnate,
Ceva de genul asta am eu ca trusa de supravietuire pt cutremur pt fiu-meu.

Un birou din lemn masiv facut din mine, cu lateralele pline de carti indesate pe orizontala (hartia este incompresibila!),
iar spatiul din mijloc ranforsat, cu manere pt sustinere in caz de cadere si cu provizii:
- baterii berechet si power bank cu incarcare solara
- radio, lanterna, walkie-talkie, telefon cu baterie care tine 7 zile
- lanterna cu dinam, fluier, sac de dormit, casca protectie, masca contra prafului
- glucoza, biscuiti, conserve, paine uscata, ciocolata, 
- bidon de apa 8 litri cu capac separat, steril si sigilat, cu furtun - astfel incat sa poti bea pe furtun si nu sa ridici bidonul

Medicamente inca n-am pus, nu sunt sigur ca e bine s-o fac, ma mai gandesc.
Poate niste nurofen, dar e riscant pt ca in panica sa faca abuzuri, e doar copil.

A, iar biroul are si fund, si placa groasa jos, practic e ca o cutie.

Unii zic ca sunt nebun, dar traiesc in Bucuresti si am savurat pe deplin cutremurul din '77.
Si stau la bloc construit ante- cutremur.
Numai sms la 0728.116.868
Raspuns
#7
Am gasit acest link cu diverse pdf-uri pe aceasta tema. Nu toate linkurile sunt bune, dar majoritatea sunt! Unele dintre ele sunt bune si pentru viata la rulota, dar sunt in engleza toate!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#8
http://e-amuzant.com/a-sapat-o-groapa-fo...a-sa-faca/
ea - Iubitule , peisajul asta ma lasa muta !
el - Perfect , campam aici !!!!

0723553334 - Doru 
Raspuns
#9
Am inceput sa pregătesc o geanta de urgenta cu cu lucrurile urgente in caz de inundație sau mai stiu eu ce.

Send form Samsung using Tapatalk.
Raspuns
#10
Ce contine?
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns


Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)