Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiPisica pe sub cerc!
#1
Rezolvati urmatoarea problema:

In jurul Pamantului, la Ecuator (12.766.274 Km) este o sarma, lipita de pamant, de lungimea Ecuatorului (12.766.274.000 m). La aceasta lungime, se mai adauga un metru = 12.766.274.001 metri, astfel marind diametrul initial. Poate trece o pisica pe sub acest nou cerc?

Intrebarea de fapt este, care ar fi distanta dintre cele doua cercuri concentrice daca la un cerc de lungime 12.766.274.000 metri se mai adauga un metru!

Ce ziceti?
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#2
(Ultima modificare: 03-25-2016, 07:09 PM de catre: dan.achim.) -->
Lungimea e 2x pi cât de precis poți x raza
Răspunsul tau e diferența celor doua raze

Send form Samsung using Tapatalk.
Raspuns
#3
Da. Exact. Trece pisica?
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#4
(03-25-2016, 07:40 PM)Cristi A scris: Da. Exact. Trece pisica?
tre sa asteptam sa vedem nu?

Send form Samsung using Tapatalk.
Raspuns
#5
Smile Da, sa vedem cum obligam o pisica sa treaca pe sub cerc!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#6
Poate trece pisica ta printr-un spatiu de 16 cm? Atunci raspunsul este DA!
Diferenta de 1m intre lungimile cercurilor va da o diferenta intre lungimile razelor de jumatate din 1:2pi
1m : (2 x 3,1416) = 0,1591m

Tendinta era sa spun ca nu se mareste suficient raza, in sa am pus mana pe creion, constatand surprinsa ca ma inselam.
De fapt, indiferent de marimea cercului, daca adaugi 1 metru la lungimea acestuia, cercul rezultat va avea diametrul mai mare cu 1/pi, adica cu aproximativ 32 cm., sau raza cu aproximativ 16 cm.
Munca ne fură timpul, banii ne fură mintea...
[-] Pentru aceasta postare, e-1 a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Cristi
Raspuns
#7
Corect. Logica zice nu. Matematica zice DA!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#8
Mi-am adus aminte de alta problema, daca nu ma insel, Lewis Carroll a formult aceasta problema:

Daca ai doua ceasuri, unul care nu merge deloc, iar altul care ramane in urma cu 1 minut la 24 de ore, care ceas e mai bun?
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#9
(Ultima modificare: 03-27-2016, 04:59 PM de catre: dan.achim.) -->
Cel care sta pe loc. Arată ora exactă de doua ori pe zi.

Send form Samsung using Tapatalk.
[-] Pentru aceasta postare, dan.achim a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Cristi
Raspuns
#10
Corect, celalalt spune ora exacta odata la 2 ani!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns


Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service