Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Florin SmolnickiCe înseamnă să ai televiziune prin satelit la rulotă și acasă?
#1
(Ultima modificare: 04-11-2016, 03:30 PM de catre: Florin Smolnicki.) -->
În această chestiune sunt de lămurit câteva aspecte.
 
  1. Am panou fotovoltaic, deci alimentarea cu curent la 12 V pentru consumatorii din rulotă, nu este niciodată o problemă.


  2. Echipamentul (televizorul și recieverul) trebuie să fie atât pe 12 Volți, cât și pe 220 V. Acest lucru se poate lămuri rapid: atât televizorul, cât și recieverul trebuie să aibă în ștecher un transformator. Adică: punem în priză ștecherul (televizorului și recieverului) și ștecherul trebuie să fie dotat cu acea cutiuță pătrată care să conțină automat și transformatorul de la 220 la 12 V.  Pe intrarea alimentării la televizor și reciever trebuie să scrie 12 V. Atașez poze sau link-uri cu ceea ce am eu în dotare la rulotă. Atât televizorul, cât și recieverul ar trebui să aibă cablu separat pentru 220 V dar și pentru 12 V, adică priză care intră în locul brichetei la mașină. ATENȚIE!!!: eu folosesc televizorul și recieverul, acasă (tot timpul anului), și la rulotă - în sezon. Acesta este tipul de receptor pe care îl am și mi s-a spus că merge pe vreo 3 sisteme: Conax, Viasat și încă unul - nu mai știu denumirea: http://www.receptoaredigitale.ro/recepto...wi-fi.html . Atașez la final poze și cu televizorul. Odată rezolvată această problemă, se trece la etapa următoare.

[Imagine: 1.jpg]

[Imagine: 2.jpg]

[Imagine: 3.jpg]
[Imagine: 4.jpg]

[Imagine: 5.jpg]

[Imagine: 6.jpg]

[Imagine: 7.jpg]

[Imagine: 8.jpg]



3. Antena. Aici e o întreagă poveste, e o chestiune de gusturi.... Eu consider că nu avem nevoie de o antenă cu diametrul de 80 de cm! Antena poate avea și 38 sau 40 de cm. Ideal ar fi una cu diametru de 80-90 de cm (o astfel de antenă, se spune, are un semnal foarte bun și pe timp ploios, cer cu nori etc), dar  se poate folosi cu real succes și o antenă cu diametru mai mic. Antena ar fi bine să aibă și cutie. Punând-o în cutie, o ferim de lovituri în timpul transportului. LNB – ul este unul absolut normal, ieftin și bun. Nu știu ce marcă e, cei care cunosc, pot să-și dea seama din poză/ poze. Eu cred că LNB-ul nu este o piesă foarte, foarte importantă!
4. Trepiedul: am fost la un magazin de muzică și am găsit trepiede SUPER! Al meu este un suport pentru boxe – reglabil pe înălțime. Cam 130 ron bucata. Nou, ușor - aproximativ 1 kg (cred), pliabil, larg ca întindere a picioarelor, diametrul țevii unde vine prinsă antena e destul de mare, se pot prinde cu ușurință bridele de la antenă. Acolo unde vin prinse bridele, pentru a nu zgâria vopseaua de pe trepied am tras un manșon peste țeavă Big Grin .... manșonul acesta l-am făcut dintr-o cameră de bicicletă care avea diametrul potrivit.... Pentru siguranță, pentru ca zimții bridelor să nu treacă prin manșon și să zgârie vopseaua Cool , am pus două bucăți de cameră de bicicletă, una peste alta și apoi am tras manșonul peste țeavă Tongue .... Pentru ca manșonul format din cele două bucăți de cameră de bicicletă să intre mai ușor Cool .... am dat pe țeava suportului cu puțină cremă de mâini Wink , luată pe furiș de la soția mea Smile . Ceea ce vă povestesc este cât se poate de real, de practic și de serios! Exclamation  Vă rog să tratați această parte a subiectului, cu seriozitate maximă! Big Grin  Eu râdeam când făceam toate aceste operațiuni și mă gândeam, cum voi povesti toate acestea colegilor mei... Huh  Mai am un suport fain de tot, micuț, ușurel, simpatic. Mi l-a făcut cadou un coleg, drag mie. Îi mulțumesc frumos și pe această cale. Acest suport îl voi pregăti pentru o antenă cu diametrul de 38 cm.[/list]
[Imagine: 9.jpg]

[Imagine: 10.jpg]

[Imagine: 12.jpg]


5. Serviciile de televiziune la liber: de la Free sat - 99 Ron pe an, 40 de posturi românești și e ok: http://www.freesat.ro/ . Sau Focus Sat: http://www.focussat.ro/ , minim 30 Ron pe lună, dar mult mai multe canale de calitate (Discovery: Science, Travel & Living, ID etc). Depinde ce dorește și ce își permite fiecare. Pe oriunde am fost: Digi, Focus sat, Free sat, peste tot se face abonament, mai ieftin sau mai scump. Nu vreau abonament. Nici măcar pentru 5 luni!
6. Reglajul antenei!!! Aici nu vreau să deranjez pe nimeni cu afirmațiile mele. Doresc totuși să-mi expun părerile, așa cum consider eu că este real. Am citit pe fel de fel de forumuri că reglajul antenei este foarte dificil de realizat. Nu este adevărat!!! Reglajul antenei se realizează în maxim 2 minute sau 30 de secunde, servind între timp, în liniște deplină și în armonie perfectă cu natura, un șpriț. Este important ca să observăm tot timpul ecranul televizorului, mai exact: cele două bare indicatoare, de jos, pentru semnalul satelit. Trebuie să avem cât mai multe procente. Eu procedez astfel cu antena: las pe pământ un picior al antenei și o ridic pe verticală, schimbând unghiul față de pământ. Concomitent cu mișcarea ușoară pe verticală, o deplasez ușor, când la dreapta, când la stânga, privind televizorul. Când am semnalul cel mai bun, mă opresc, fixez antena și gata. De obicei, primul satelit pe care îl prind, este Astra. Pentru alți sateliți (Eutelsat, Hotbird) mai mișc puțin antena înspre dreapta antena. Veți vedea în poze cât de primitiv/ simplu se poate monta antena.[/list]
[Imagine: 11.jpg]


[Imagine: 13.jpg]

 
Cam aceasta este aventura cu antena și televiziunea la rulotă. Celor care au întrebări, le stau cu plăcere la dispoziție. Sper ca această relatare să folosească noilor colegi în ale rulotismului și nu numai.
Cu respect, al vostru coleg,
Florin
[-] Pentru aceasta postare, Florin Smolnicki a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • costica V.
Raspuns
#2
Multumim pentru topic, Florin! 

Trebuie sa iti spun cateva lucruri: cu antena de 38 vei prinde mult mai greu satelitul decat cu cea de 80. Marja de eroare la aceasta este foarte mica, dar vei prinde! Ce ai facut tu acolo cu piatra aia se face din antena, se cheama elevatie, ai o gradatie pe antena si in principiu fiecare satelit are alta elevatie, ele situandu-se pe o curba pe cer, e mai usor din gradatia antenei decat sa cauti pietricica potrivita!

Cand vei avea antena de 38 te invit sa faci o completare a acestui topic, o prezentare pro si contra raportandu-te la cat de greu/diferit e cu antena mai mica!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#3
Ok. 
Referitor la antena mică, mă mai gândesc. Încă nu știu ce să fac. Am uitat să adaug și pozele cu trepiedul cel mic. Voi face cât de curând acest lucru.
Raspuns
#4
(04-11-2016, 04:09 PM)Florin Smolnicki A scris: Ok. 
Referitor la antena mică, mă mai gândesc. Încă nu știu ce să fac. Am uitat să adaug și pozele cu trepiedul cel mic. Voi face cât de curând acest lucru.

Eu pe rulota am antena mica,de 38cm,am prins Focus Sat in Grecia fara probleme.
Telefon : 0741015477
Email : cprohome@yahoo.com
[-] Pentru aceasta postare, Ciprian Rosca a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns
#5
@ Cristian, dacă prind greu satelitu', nu e nicio problemă, mai beau un șpriț, mai învârt de antenă; dacă voi prinde prea repede semnalul, atunci e bai mare Smile .
am găsit și pozele cu trepiedul:
[Imagine: 14.jpg]foto hochladen

[Imagine: 15.jpg]foto hochladen

[Imagine: 16.jpg]foto hochladen

[Imagine: 17.jpg]foto hochladen
Raspuns
#6
Bună ziua!
Stimați colegi, îmi puteți spune unde găsesc un televizor SMART, pe 12 V și 220, de 24 ", cu CI + (scap de reciever, folosind smartcam) inclus? În ce magazine pot găsi? Sau ajutați-mă cu un link, ceva.
Mulțumesc anticipat!
Raspuns
#7
Eu de aici am luat , foarte miltumit.

https://www.denisnetwork.com/tv-auto-12-24v.html
ea - Iubitule , peisajul asta ma lasa muta !
el - Perfect , campam aici !!!!

0723553334 - Doru 
Raspuns
#8
@doru negru

Dorule, se aude bine televizorul? 
Am citit pe comentarii, că difuzoarele sunt foarte slabe. Așa e?
Raspuns
#9
DA , intradevar volumul este slab , dar asta este problema comuna a televizoarelor mici , pana la cel luat dela Denis cu CI integrat , aveam unul luat din Auchan , tot la 12 v si il foloseam cu receiver , avea aceeasi problema cu volumul difuzoarelor . Solutii sunt , in functie de conditiile date , fie boxe de calculator cu surza de 220v , fie o boxa cu acumulator , legate la televizor pe iesrea audio .
ea - Iubitule , peisajul asta ma lasa muta !
el - Perfect , campam aici !!!!

0723553334 - Doru 
[-] Pentru aceasta postare, Doru Negru a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns
#10
Salutare. Eu am cumpărat 2 tv uri sh vortex. Am dat 50 lei de bucata unui electronist și le-a modificat la 12 v. Se vad și se aud ok. In momentul de fata folosesc doar usb pentru proiectie filme...au slot ci dar încă nu m am hotărât sa iau cartea de la focus. Stau plecat doar în weekendSad
[-] Pentru aceasta postare, Dovleac Florin a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Florin Smolnicki
Raspuns


Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)