Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiInmatriculare Masina - Ploiesti
#1
Am patit un neajuns, ce ne arata cat de competenti sunt cei ce ne conduc!

Asadar, dupa ce am alergat prin toate birourile: Anaf, Primarie, Finante, etc... pentru a face rost de toate actele necesare inmatricularii, acte care nu se dau pe loc ci dupa o perioada de asteptare - adica trebuie sa te duci o data, sa stai la coada, sa depui actele si apoi sa te mai duci o data sa ridici aceste acte. Bun, te duci, dar cand? Cand? Cand, cand cand... cand, statul, pentru a lua bani de la tine, trebuie sa te incurajeze sa ai un job. Si la job nu e ca la scoala, sa te invoiesti, iti iei concedii, de odihna, de sanatate sau... fara plata. Hai ca te mai rogi de sefu: sefu, stii, masina. Dar! De cate ori? O data colo, o data colo, o data colo... si tot asa. De cate ori? Naiba stie! Noroc ca mai poate sa ti le depuna cineva, si norocul meu e ca mai am parinti ce ma pot ajuta si imi pot depune cate un act. Altfel, ramaneam fara serviciu cu toata birocratia astora.

Hai, pana la urma am facut rost de toate actele, ma duc la Politie, depun actele, azi fiind Vineri aud: veniti Marti sa ridicati dovada talonului. What?!?!?!? Cum? Adica? Ce pisici fac? Las masina in parcarea din fata Politiei? Nonsalant, mustaciosul de la ghiseu imi zice: mai depuneti actele? Le depun in mustata ta, ca am stat 2 ore la coada, timp in care seful meu CRED ca deja incepe sa-si caute alt om care sa se ocupe de treaba de care ar fi trebuit sa ma ocup eu. Zic, ce sa zic? Le depun, ca daca mai stau o data la tine la coada devin Taliban. Cred ca asa se formeaza teroristii oricum, ii inraieste stand la coada in Romania!!!

Bun, acum eu ce fac? Am masina? - Am! Am asigurare? - Am! Am tot ce trebuie dar nu am o dovada ca actele sunt la ei. ADICA NU AM NIMIC!!!

Dupa ce ma dezmeticesc si-mi dau seama ca eu maine trebuie sa plec la Brasov si ca nu am cum sa fac asta, am rezervare facuta, e ziua baiatului meu, face 7 ani si am facut planurile astea de ceva timp, sun la Politia Ploiesti. Ce-mi zice omul: poate sa va faca dosar penal, mergeti pe riscul dvs. Bun, dar... inainte dadeati dovada pe loc. Inainte, da, dar acum nu, ca nu sunt destui oameni sa va dea pe loc (asta e o MA-GA-RI-E!!! putea sa-mi dea o dovada scoasa la imprimanta, in care scria doar seria masinii, o semna, o stampila, ii lua inca 1 minut in plus fara de 15 - 20 de minute cat sta sa se uite la toate actele masinii!!! E O MINCIUNA!!!). Continuand: si daca mai dau afara, o sa va dam dovada intr-o luna. Si ce sa mai zic? Imi inchide!

As putea sa va zic ca am inchis silentios, insa, am vociferat la un microfon, inactiv, caci interlocutorul meu inchisese. Am zis ceva, am dat cu telefonul de pamant (imaginar, ca am telefon scump si-mi pare rau!), am tras un sut in aer gandindu-ma ca sunt toti desteptii in calea sutului meu.

Marti. La 14. De la 14 la 16. Ce credeti ca fac eu la ora aia? O baie in piscina? Nu, sunt la munca, normal. Ce fac pana marti? 

Ar trebui sa vorbesc cu Godina, poate ma ajuta!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#2
ai ales gresit ziua, vineri, si ora de depunere .... trebuia sa iti faci treaba din weekend si le depuneai luni .... de aceea te-a si intrebat daca le mai depui
flavius_ivan@yahoo.com
Citroen C4 1.6 hdi 110 cp
Rapido Confort caravana pliabila
0744382789
I Love Camp
Raspuns
#3
Dupa ce am stat 2 ore la coada? Nu, nu cred!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#4
Wink 
daca spuneai duminica despre asta te invatam eu ce si cum sa faci ca sa nu sta la coada 2 ore la inmatriculari
flavius_ivan@yahoo.com
Citroen C4 1.6 hdi 110 cp
Rapido Confort caravana pliabila
0744382789
I Love Camp
Raspuns
#5
Da. Nu stiam (Flavian) Flavius. E cum pot si cum scap. S-a ivit o ocazie, si am fugit de la munca....

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#6
flavius .... nu flavian
astept un miel saptamana asta, ca tot vine pastele!
Smile Smile Smile
flavius_ivan@yahoo.com
Citroen C4 1.6 hdi 110 cp
Rapido Confort caravana pliabila
0744382789
I Love Camp
[-] Pentru aceasta postare, flavius ivan a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Cristi
Raspuns
#7
Iarta-ma, am tras o tuica de ziua baiatului si,,, asta e, mielu asigurat Big Grin
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#8
Bine ca ai rezolvat cat de cat, eu abia incep distractia si nici macar nu am toate actele.
Trebuie sa depun pentru taxa de mediu, taxele talon si inmatriculare si minunatul RAR, eu unul ma duc in mai sa o inmatriculez...

Trimis de pe al meu ALE-L21 folosind Tapatalk
[-] Pentru aceasta postare, Sorin.sibiceanu a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • Cristi
Raspuns
#9
Nu pot decat sa iti urez: multa rabdare, mult curaj, multa daruire in ceea ce faci, sper ca masina sa merite!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#10
Cateodata am impesia ca "ei" vor ca noi sa inmatriculam masinile in Bulgaria!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns


Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)