Punctajul Subiectului:
  • 0 Vot(uri) - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dan.achimInverter load detection switch ! Intrerupator inverter prin detectarea sarciniii
#1
Buna,

Asa cum stim inverterele consuma chiar si in standby pana la 1 Ah.

Intruct n-am rulota conectată la inverter vroiam sa-i adaptez un intrerupator cu fir pentru a economisi noaptea energie.

Căutând am dat de un video pe youtube care spune ca exista intrerupatoare care simt sarcina load detection.

Cineva are, stie, a vazut?

Tare mi-ar placea...

Multumesc,

Send form Samsung using Tapatalk.
Raspuns
#2
Adica sa inchida atunci ca nu e load pe ele? Sau sa limiteze tensiunea/consumul? Nu stiu, dar crezi ca mertia?
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#3
Cristi, eu as zice ca poate merita.
Daca sesizeaza un consum infim, gen leduri de stand-by sau inverter in gol, sa se opreasca.
Si-asa am vazut ca unii colegi se uitau dupa prize de 12V cu LED... care consyma degeaba.

Sent from mobilis in mobili
Numai sms la 0728.116.868
Raspuns
#4
(04-22-2016, 08:04 PM)Cristi A scris: Adica sa inchida atunci ca nu e load pe ele? Sau sa limiteze tensiunea/consumul? Nu stiu, dar crezi ca mertia?
Stii cum e.... seara cand treci la somn cu 12.9 v si te trezesti cu 12.5?




Send form Samsung using Tapatalk.
Raspuns
#5
Nu prea Smile. Bateriile mele stau la 12.3V. Ok... fa-ma sa inteleg, cat e diferenta la 1000W? In orice moneda. Sau, ce putere ai tu... care e diferenta?

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#6
(Ultima modificare: 04-22-2016, 09:39 PM de catre: dan.achim.) -->
12.6 sau mai sus e 100% mai jos de 12. 6 e... Cam asa

[Imagine: bb957d3b3f1cf6928c5625b95b94c701.jpg]

In 10 ore 120w

1 bec de 100 w ceva mai bine de 1 ora/zi

Mai bine fac cafeaua 5 minute dimineata cu asta sau microwave 2,5 minute si mi încălzesc micul dejun


Send form Samsung using Tapatalk.

Daca ti stau bateriile pe max 12.3 v ai plăcile sulfatate sus. Golesiti bateria si o umple cu apa cu bicarbonat. La loc deschis . O lasi sa fiarbă 15 minute pana dizolva cristalele Si o umpli inapoi cu electrolit. Oricum nu mai merge ca noua, ca s plăcile consumate dar mai tragi de ea ......

La voltajul asta tre sa aibă cativa anișori. E măsurat la 3 ore dupa încărcare fara consumatori?


Sau un încărcător care iti supraincarca bateria, dar nu e asa eficient.

A SE INCERCA PE PROPRIA RĂSPUNDERE! !!

Send form Samsung using Tapatalk.
Raspuns
#7
Eu am 2 baterii care probabil se incarca una pe cealalta tot timpul, de aia am aceasta tensiune. Nu stiu, nu m-am gandit, cert e ca am 12.3 tot w-end-ul, nu se descaca mai mult cand nu am consum. Cand am consum, nu stiu, depinde de consum. La 200Ah mi-e suficient. Si bateriile sunt sigilate, nu cred ca pot umbla la ele, oricum nici nu prea vreau, dar merci de info!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#8
(Ultima modificare: 04-23-2016, 09:15 AM de catre: dan.achim.) -->
Se echilibrează cand sunt impreuna. Dar o baterie încărcată, fara consumatori la 3 ore de la încărcare trebuie sa fie minim 12, 6V sau mai mult

Send form Samsung using Tapatalk.
Raspuns
#9
Da, am inteles, dar ale mele fiind in paralel, cred ca se considera consumator una pe cealalta. Zic rau?
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#10
In oricare dintre variante, ca se aduna amperii sau voltii ele se echilibrează . Sincer e prima oaea cand aud ca o baterie e consumator pentru o alta legată in paralel cu ea. Dar nu s super expert. In opinia mea sunt sulfatate sau a scazut electrolitul in ele.

Send form Samsung using Tapatalk.
Raspuns


Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)