Punctajul Subiectului:
  • 1 Vot(uri) - 5 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CristiSolutii solare la rulota
#1
Colegul @Marian Enache mi-a dat o idee, sa ne prezentam pe cat se poate sistemul solar (cei care au), si cam care e autonomia oferita de acesta, avantaje si dezavantaje.

Sa incep eu, am un panou chinezesc de 100W, un regulator tot chinezesc de 20A comandat cand dolarul era cam 3.5 lei (am comandat doua). Intial am avut o baterie de 100Ah Jarett, si mi-am dorit una mai mare, am vandut bateria mea dar n-am mai gasit bateria de 155Ah pe care o dorisem si datorita imprejurarilor am cumparat o alta baterie de 100Ah, cu acelasi pret... si apoi am mai cumparat una, sa fie la fel. (Nu am facut nici o afacere, asta e).   Asadar am achizitionat doi acumulatori de 100Ah fiecare, acelasi grad de consum si marime, acelasi tip, i-am bagat si in paralel, cumuland un 200Ah, suficient pentru off-camping prelungit.

Pentru consumul meu de: un frigider cu compresor, lumini destul de multe cu leduri, statie audio, invertor (UPS) pe care pun TV/Satelit, cred ca o singura baterie + solar este suficient pentru o iesire de un w-end si doar o baterie, am luat doua, pentru cazuri speciale, n-am sa le car dupa mine pe ambele!

Pana acum nu am avut nevoie de curent la iesirile avute, doar cu aceasta solutie!

Panoul solar nu-l am lipit pe rulota, fiind mobil, deoarece in timpul saptamanii il folosesc in curte pentru luminat (de aceea am cumparat 2 regulatoare!)

Astept solutiile voastre si ce neajunsuri - daca au fost - ati avut.
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#2
Salutare
 - Baterie 120A
 - Panou 250W, deocamdata nu este 100% fix pe rulota
 - Controller MPPT 30A
 - Consumatori: - multe corpuri de iluminat cu led (neon) de 2W = max 0.16A/corp de iluminat
                         - doua pompe de apa = max 3A/pompa
                         - soundbar alimentat la 12V (probail o sa ziceti ca sunt nebun Tongue ), are (rol de) radio+usb+bluetoth = max 2.5A
                         - laptop (alimentatorul merge direct de la 12V) = max 3.6A  
                         - tv+reciver (inca nu am apucat sa le montez) = max 2.5+1.5A                          
                         - urmeaza in viitorul apropiat un termoplonjon la 12V (5A) si un uscator de par la 12V (15A)

In configuratia actuala (panou/baterie), si avand doar primii patru consumatori, nu am ramas fara curent dupa un weeckend fara soare. Dupa ce voi pune si televizorul si ceilalti consumatori in functiune, voi vedea care este diferenta.

Panoul vreau sa-l vand pentru ca nu sta bine pe rulota (panoul mare, rulota mica Wink ) si sa iau doua de 100W si inca un acumulator de 120A.
Cristian Popa-Diaconescu
cristianpopadiaconescu@yahoo.com
--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--_--
tel: 0763603529
facebook: Cris Tica
Raspuns
#3
Tot ce pot face eu momentan este sa imi prezint sistemul  - astazi am pus panoul pe rulota si nici macar nu l-am conectat la baterie, rulota fiind la iernat cu bateria scoasa. Deci este netestat.
Sistemul este format dintr-un panou solar de 120W ( pret 500 RON ), controller 20A cu display ( 120 RON ), acumulator auto 95Ah ( stiu ca un deep cycling ar fi mai bun dar acesta l-am obtinut gratis - deci este cel mai bun! Tongue  ) si mai nou inca unul tot auto de 80 Ah.
Un aspect bun de discutat in acest topic cred ca este si modul de folosire al panoului: fix sau mobil. Eu am ales solutia fixa deoarece nu am consumuri foarte mari si consider ca daca plec cu bateria plina ( se incarca pe parcursul saptamanii ) chiar daca ma asez la umbra cu minimul produs de panou nu am cum sa descarc bateria. Panoul montat mobil, daca stai de el si il muti permanent, produce mai multa energie dar nu am vrut sa devin "sclavul" panoului. Pana la urma plec sa ma relaxez, nu?! 
Consumul meu este reprezentat cel mai mult de un frigider cu compresor la 12V, consum maxim 4A - dar compresorul nu va merge continuu fiind termostatat.  Luminile sunt toate led, pompa apa si clasicul incarcat telefon, laptop.
Chiar si fara panou ( dar fara lada cu compresor care este achizitie dupa ce am pus rulota in cui ) singura data cand am dus bateria sub 12V a fost dupa 24 ore de folosit o lada Peltier cu consum de 4A.
Predau stafeta altor colegi care vor sa isi prezinte sistemele ....
mariusi_rotaru@yahoo.com
Skoda Octavia Scout + Hobby 460 UFe
Raspuns
#4
@NICU SI DANA M , parerea mea e ca o solutie solara de 100-150W MONOCRISTALIN cu un controller de 15-20A este suficient pentru ce consum vrei sa ai tu!

Pentru asta, trebuie sa folosesti frigiderul si boilerul pe gaz, restul la 12V, iar daca ai nevoie de 220V, poti sa iti iei un invertor mic, cu unda modificata, pentru orice consumator mic pe care il ai, 100-200W, nu mai mult!

Spune-ne ce ai gasit, la ce bani, nou sau la mana a 2-a?

Baterie nu-ti trebuie, e suficienta asta de-o ai, daca e buna!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#5
(Ultima modificare: 02-25-2016, 02:28 PM de catre: NICU SI DANA M.) -->
Panou solar mono 150W

la controler m-am blocat... am gasit un mppt ieftin dar nu stiu cat e de bun
Raspuns
#6
Cei de la NetDeal au preturi foarte bune. MPPT-ul te ajuta, dar nu atat de mult incat sa merite banii, iar daca vorbim aici despre MPPT-uri adevarate, sunt extrem de scumpe. Ramai la un PWM de pana in 100 de lei, care e mai mult decat suficient. Nu uita sa-ti iei cablu si mufe pentru solar!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#7
(Ultima modificare: 02-25-2016, 02:34 PM de catre: Marius Rotaru.) -->
Arata-ne ce controller ai gasit ca iti spunem noi daca e mppt cu adevarat sau nu. E plina piata de d-alea ce se vor mppt dar de fapt nu sunt. Eu am studiat putin problema asta. Si apoi un mppt eu cred ca nu este rentabil sub 200-250W.
mariusi_rotaru@yahoo.com
Skoda Octavia Scout + Hobby 460 UFe
Raspuns
#8
(02-25-2016, 02:32 PM)Cristi A scris: Cei de la NetDeal au preturi foarte bune. MPPT-ul te ajuta, dar nu atat de mult incat sa merite banii, iar daca vorbim aici despre MPPT-uri adevarate, sunt extrem de scumpe. Ramai la un PWM de pana in 100 de lei, care e mai mult decat suficient. Nu uita sa-ti iei cablu si mufe pentru solar!

am inteles ... poti sa imi dai marca buna ..? ceva cu afisaj?
Raspuns
#9
De ce iti trebuie cu afisaj? Ce vrei sa afli? Cati volti are bateria?

Eu iti spun sincer am luat o chinezarie ordinara de 10$, am 2, le folosesc unul la rulota, unul in curte, merg fara probleme!

Arata-mi ce ai gasit exact, tu!
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
Raspuns
#10
Al meu e cam ca asta, tot de la NetDeal
Homo homini lupus
--------------------------------------
Incercati sa ma sunati, daca nu raspund, imi verific mailul cel putin de 3 ori pe zi: oneminute[pe]gmail[punct]com

Bere
[-] Pentru aceasta postare, Cristi a primit Likeuri de la 1 utilizator
  • NICU SI DANA M
Raspuns


Mergi la:


Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)
STS Service